Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Mibr’den Tarık hamlesi

Mibr’den Tarık hamlesi

2018 yılının en flaş transferlerinden biri gerçekleşti ve Türk asıllı Amerikalı oyuncu Tarık, Mibr’e transfer oldu. Mibr’in transfer kararı arkasındaki detaylara bakalım, Tarik’in tercihi ve bu transfer çevresinde toplanan noktaları değerlendirelim.

Mibr (Made in Brasil) 2003 yılında Brezilya’da kurulan bir espor takımı. Espor olgusunun yeni yeni oluştuğu o yıllarda ortaya çıkan bu takım, özellikle 2000’lerin ortalarında Dünya şampiyonluğuna kadar uzanan başarılı bir geçmişe sahip. Tabi milliyetçiliği konusunda bize oldukça benzeyen Brezilyalılar için bu takımın başarısı adeta okullarda okutulacak bir destan. Yıllarca oynanan kaliteli oyun ve başarıdan sonra, kulübün istikrarının yavaş yavaş gerilemesi ve istedikleri sonuçların alınamaması sonucunda 2010’lu yıllara geldiğimizde artık kulübün sonu geliyor ve bu efsane tag dağılıyor. Bu noktadan sonra uzun yıllardır ortalarda görünmeyen Mibr, geçtiğimiz ay itibariyle sahneye geri döndü. Espor ve organizasyon yapılarının çok değişmesi nedeniyle, direk Mibr takımı ortaya çıkamadı. Brezilya’nın şuan aktif sahnede en güçlü Espor kulüplerinden biri olan Immortals, 2018’in Ocak ayında Mibr’in haklarını aldı ve yeni kuracağı CS:GO takımının bu tagı kullanmasına karar verdi. Bu efsane takım isminin ve Brezilya’lı bir organizasyonun sahneye damga vurabilmesi için ihtiyacı olan çok iyi ve başarılı bir CS:GO kadrosuydu. Önce LG sonra SK Gaming tag’ı altında Majorlar kazanan, Fallen önderliğinde bir çok büyük kupada şampiyonluğa uzanan ve gerçek bir Brezilya kültürüne sahip bu kadro Mibr için aranılan kandı. 2018 Haziran ayına geldiğimizde artık herkes bu birlikteliği bekliyordu ve SK’den Mibr’e bu geçiş gerçekleşti.

Ancak bu kadro için işler iyi gitmiyordu. Zaten SK Gaming tagı altında 2018 yılını neredeyse boş geçiren ve hayal kırıklı yaratan bu kadro için -TACO +Stewie değişikliği de ilaç olmamıştı. Hatta İngilizce konuşma düzenine geçmek zorunda kalan takım, oyun içi iletişimi de tamamen kaybetmiş performans daha da hızlı bir şekilde geriliyordu. Bu kötü geçen dönemde performansı ile en çok sırıtan Boltz yine takımdan gönderilmek istendi. Stewie transferi öncesi s1mple + flamie ikilisinin olası transferi düşünülürken Boltz’un gidebileceği konuşulmuş ama o zaman bahsi geçen yüksek serbest kalma bedelleri nedeniyle kulüp o transferden vazgeçince Boltz’da takımda kalmıştı. Daha önce bir kez daha buna yakın bir Brezilya kadrosundan Fallen’ın kararı ile gönderilen Boltz için yine yol ayrımı yakındı. Diğer Brezilya takımlarından (NTC, LG vb.) bu kadroyu tamamlayacak yerli ve iyi bir oyuncu alternatifi de olmayınca gözler Stewie’nin de performansını arttıracak bir arayışa döndü. Stewie’nin ayrılması ile iyice dibe vuran Cloud9 zaten bir çıkış yolu bulamamışken, bu takımdan bir oyuncunun Mibr’e geçişi ve Mibr’in lokal bir takımdan çok uluslu bir takıma evrilmesi yavaş yavaş kafalarda oluşmaya başladı.
Bu isim de son Major şampiyonu ve major şampiyonluğunda belkide en büyük paya sahip olan Tarık oldu.

İlk olarak bu transferdeki ilginç bir detayı paylaşalım, Tarık’ın Mibr ile anlaşmasını ve açıklamalarını içeren aşağıdaki videoda , Tarık, bu görüşmenin kendi isteği ile, yani Mibr ile iletişime geçerek gelmek istediğini belirtmesi sonucu olduğunu belirtiyor. Günümüzde çoğu takımın oyuncu transfer etmek istemesinden biraz farklı bir süreç olmuş.

Tarık kimdir?
1996 yılında Türkiye’de Dünyaya gelen Tarık’ın Anne ve Babası Türk. Tarık’ın küçük yaşlarında New York’a göç eden bu aile ile Tarık’ta Amerika’da hayatına devam etmiş. Okul yıllarından sonra CS’e olan ilgisi sebebiyle bu yönde ilerlemeye çalışan oyuncunun ilk gerçek takımı NetcodeGuides ancak ismini duyurduğu takım ise 2015 yılının başında transfer olduğu CLG (Counter Logic Gaming).

O dönemlerde twitch üzerindeki noshirt_tv kanalında, üzerine tshirt giymeden yaptığı cs yayınları ile de dikkatleri çeken oyuncunun her gün üzerine koyarak geliştirdiği CS:GO performansı vardı. Daha sonra Optic transferini gerçekleştiren ve üzerine koymaya devam eden oyuncunun en ciddi transfer hamlesi Cloud9 oldu. n0thing ve shroud gibi C9 ile özdeşleşmiş iki oyuncunun takımdan ayrılması ile yeni bir yapı kurmayı hedefleyen C9 için yatırımlardan biri Tarık’tı ve 2017 ortalarında bu transfer gerçekleşti. Bunun meyvesini alırcasına 2018 ELEAGUE Major şampiyonluğuna ulaşan takımın yıldızı da Tarık’tı. Major’ın MVP’si olmayı başaran Tarık harika bir turnuva geçirdi. Ancak Stewie’nin ayrılması sonrası dibe doğru ilerleyen C9’da bir çok oyuncunun bu düşüşten huzursuz olduğunu görüyorduk.

Tarık all-around player dediğimiz tüm silahları ve pozisyonları iyi şekilde oynayabilen bir oyuncu. İyi bir rifler olarak kendini gösteren Tarık artık çok iyi bir second awper. Pistol roundlarınında başarılı oyuncusu bu yeteneklerine bir özellik daha ekledi ve Major şampiyonu olan Cloud9’nun IGL’siydi (In Game Leader). Her ne kadar IGL olarak oynamayı çok sevmediğini, oyuna odaklanamadığı söylesede, artık bu görüş açısınada sahip bir oyuncu ve bu gelişimi için çok önemliydi.

Acaba Tarık yararlı olacak mı?

Öncelikle Stewie transferi sonrası büyük bir dil sorunu yaşayan Mibr için İngilizce’nin takımda daha yaygın ve etkili kullanılacak olması önemli, bu diğer oyuncularında ingilizce kullanacakları oyun yaklaşımlarını geliştirecektir. Diğer bir konu ise çok farklı bir kültüre, farklı dil konuşulan bir ülkeye gelen Stewie için bu alışma sürecini hızlandıracak bir arkadaş geldi. Bunlar biraz daha iletişim ve sosyal yönler, ama oyun için içinde farklı düşüncelerim olmayacak. Mibr’in şuanki kadrosu belkide dünyanın en iyi ve kaliteli kadrosu. Zaten Brezilyalıların dünyayı kasıp kavurduğu günlerde takımın bel kemiği Fallen – Coldzera ve Fer üçlüsüydü. Onların yanına son Major şampiyonu takımın en özel iki oyuncusu Stewie ve Tarık katıldı. Bu kağıt üzerinde müthiş bir iş. Sunucuya girdiğinizde tabiki işler bu kadar ezber olmuyor ama burda artık iş Fallen’a kalacak. Efsane kaptan için takım içindeki rolleri iyi dağıtmak, pozisyonları iyi belirlemek tam onun üstesinden gelebileceği bir görev. Oyunun en donanımlı ve köklü isimlerinden Fallen önderliğinde Mibr için güzel günler bekliyor.

Özgür “root” Alagül