Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Mesut Özil’e PES’ten büyük tepki

Mesut Özil’e PES’ten büyük tepki

Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, PES 2020'den çıkarıldı.

Son zamanlarda parlak bir dönem geçirmemesine rağmen İngiltere Premier Lig'in köklü ve başarılı takımlarından olan Arsenal'ın formasını giyen tecrübeli orta saha oyuncusu PES'in 2020 Çin versiyonundan çıkarılmasının yanı sıra yeni çıkacak olan PES 2020'nin mobil oyununda da yer almayacak.

Son zamanlarda kötü performansı ve yaşadığı saldırıdan dolayı çok keyifli olamayan futbolcuya bir şok da PES'ten geldi. Çin'de Pes oyunları yayımlayan şirket NetEase Games bu kararın sebebini şöyle açıkladı: "Alman oyuncu Özil, Çin hakkında sosyal medyada ölçüsüz bir açıklama yaptı. Açıklama, Çinli hayranlarının duygularını incitti ve sporun sevgi ve barış ruhuna zarar verdi. Bunu anlamıyor, kabul etmiyor ve affetmiyoruz.” 

Daha önce Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da Mesut Özil'in Uygur Türklerine yapılan haksızlığa ve buna sessiz kalan Müslümanlara tepki niteliğindeki açıklamalarına karşın,Mesut'un yalan haberlerle kandırılmış olduğunu doğru olmayan fikirlerden etkilendiğini savunmuş ve Türk asıllı Alman oyuncunun isterse Sincan bölgesine gidip durumu kendi gözleriyle görebileceğini söylemişti. Mesut'un kulübü Arsenal ise Mesut'un açıklamalarının kendi fikri olduğunu belirtmiş,bu topa fazla girmek istemediğini ve Mesut'la arasına mesafe koyduğunu bariz bir şekilde ortaya koymuştu.

İşte Mesut'un Uygur Türkleri hakkında Twitter üzerinden paylaştığı görseller:

Bu durum üzerine Arsenal veya Mesut tarafından bir açıklama yapılmadı.