Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Guinnes 2019’un “EN”lerini seçti

Guinnes 2019’un “EN”lerini seçti

2019 enteresan bir yıl oldu ve olmaya da devam ediyor. Bu yıl tüm espor ve oyun severler için akıllardan çıkmayacak, unutulmaz bir yıl oldu ve bu heyecan verici yılda Guinnes Gamer’s Edition 2020’ye girmeyi başaran bazı oyuncuların, karakterlerin veya yayıncıların ilgi çekici rekorlarını sizler için derledik. Umarız 2020 tüm gamer ve espor severler için çok daha heyecanlı ve farklı bir yıl olur.

  1. Olağanüstü fragman: vasat oyun

22 Şubat 2019 itibarıyla en çok izlenen oyun fragmanı, E3 2018’de yayınlanan Fallout 76 (Bethesda) fragmanı oldu ve 34.363.981 defa izlendi. Ama iyi haberler bu kadar. Bu oyun, 2018’de piyasaya sürüldü ve o günden beri büyük eleştiriler alıyor.


  1. Twitter’da en çok takip edilen oyun karakteri

12 Şubat 2019 itibariyle Sonic the Hedgehog resmi Twitter hesabı (@sonic_hedgehog) 5.774.195 tajipçiye ulaştı. Tweetler, sanki Sonic’in ağzından yazılıyormuş gibi atılıyor. Hesabın popülaritesi biraz da 2017 çıkışlı ve en iyi eleştiriyi alan Sonic oyunu olan Sonic Mania’ya da dayanıyor. Ayrıca yine 12 Şubat 2019 itibariyle oyun, GameRankings üzerinde yapılan 40 yorumda %87,02 puan aldı ki eleştirmenler, bu dikenli maskotun 2 boyutlu özüne dönüşünden oldukça memnun gözüküyor.


  1. Playstation’a özel bir karakterin yer aldığı en başarılı üçleme

Nathan Drake, Kratos ve Spyro gibileri unutun çünkü 5 Şubat 2019 itibariyle en başarılı üçlemeye ahip PlayStation-özel karakteri Crash oldu. VGChartz verilerine göre Sony tarafından üretilen orijinal üçleme (içinde Crash Bandicoot, Cortex Strikes Back ve Warped yer alıyordu), 21,53 milyon kopya sattı. Şu andaki üreticisi olan Activision’ın bunu görüp N. Sane Trilogy HD adıyla yeni sürümlerini piyasaya sürmesine şaşırmamak lazım.


  1. En fazla görünen RPG oyun karakteri

1996 yılında Pokemon Red and Blue oyununda ortaya çıktığı andan itibaren Pikachu, heyecan veren bir karakter oldu. 7 Aralık 2018 günü Super Smash Bros. Ultimate’in piyasaya sürülmesiyle birlikte Pikachu, 71 farklı oyunda görülmüş oldu. Bu oyunların arasında Hey You, Pikachu! (1998) ve PokePark Wii: Pikachu’s Adventure (2009) ile birlikte başrolünde yer aldığı ve Switch için üretilen Pokemon: Let’s Go, Pikachu! da yer alıyor. Bu sayı, 2019’da piyasaya sürülecek olan Pokemon Sword ve Shield oyunlarıyla birlikte daha da artacak.


  1. Sony, Microsoft ve Nintendo platformlarında karşılıklı oynamayı destekleyen ilk oyun

26 Eylül 2018 günü Fortnite, bütün büyük oyun platformlarında karşılıklı oynamayı etkin kılan ilk oyun oldu. Bu platformlar arasında Microsoft’un Xbox One’ı, Nintendo’nun Switch’i PC ve hatta Android ve iOS gibi mobil araçlarla birlikte koşullarını değiştirmek zorunda kalan Sony PS4 de var. Başlarda bu karşılıklı oynama olayına karşı çıkan Sony, PlayStation oyunculardan gelen rağbet üzerine bu platformlar arası karşılıklı oynama olayını beta olarak test etti. Epic Games ayrıca oyunculara, farklı platformlarda açtıkları hesapları birleştirme imkanı da sundu. Yani oyuncular giydirmelere, duygu ikonlarına ve diğer ganimetlere her koşulde erişim sağlayabilecek.


  1. En çok takip edilen Twitch kanalı

SocialBlade’e göre 29 Nisan 2019 itibariyle ABD’li Fortnite oyuncusu ve yayıncısı “Ninja” (Richard Tyler Blevins), Twitch üzerinde 14.064.046 takipçiye ulaştı. Twitch izleyicileri, kendisini Fortnite rauntlarına yaptığı agresif girişlerle tanıyor ki “Ninja”, diğer oyuncuları elemeyi Victory Royale zaferi kazanmaktan üstün tutuyor. Bu popülaritesi kendisini önemli halk etkinlikleri düzenlemeye de itiyor ki bunlardan biri de 2019’u karşılamak için New York’taki Times Maydanı’nda düzenlenen “Ninja’s Big New Year’s Eve Stream” adlı yeni yıl yayınıydı.


  1. 598.999$

25 Eylül 2018 itibariyle, 8379 destekçiden toplanan 598.999$ ile The WoW Diary, Kickstarter’da en fazla desteklenen kurgu dışı kitap oldu. Kitabı hazırlayan John Staats, WoW’un ilk 3D bölüm tasarımcısı ve oyunun geliştirme sürecini kayıt altına almaya 2001 yılında başlamış. Bu kitaptan, “oyunun gelişim sürecine filtrelenmemiş, kapsamlı ve nadir bir bakış sunuyor,” şeklinde bahsediyor.