Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Mart ayının en çok izlenen Twitch kanalları

Mart ayının en çok izlenen Twitch kanalları

Jaryd “Summit1g” Lazar, Grand Theft Auto V’in de yardımıyla Mart ayında 2017 yılındaki formunu yakalamayı başardı.

Aşağıdaki TEO Analytics verilerine göre 1-31 Mart tarihleri ​​arasında Twitch’te en çok izlenen oyun bazlı kanalları görebilirsiniz.

2018 vs. 2019

Bu Mart ayında yayıncıların izlenmeleri, geçen yılın aynı dönemine göre birbirine oldukça yakın. Tyler “Ninja” Blevins'in Drake ile yaptığı yayın geçen sene büyük ses getirmişti ve Ninja’nın izlenmeleri 28 milyon saate ulaşmıştı.  

Geçen yıl Blevins’in en yakın rakibi 8,5 milyon saat izlenme ile Michael “Shroud” Grzesiek olmuştu. 2018 Mart’ta yalnızca 3 yayıncı 5 milyon saatten fazla izlemişti.

Bu yıl ise tamamen farklı bir hikaye söz konusu. Bu yıl ilk 10’da yer alan 6 yayıncı, 5 milyon saatten fazla izlenmeyi başardı ve bu sefer listenin başında Grand Theft Auto V yayınlarından tanıdığımız Jaryd “Summit1g” Lazar yer alıyor.

En iyi kanallar: Back at the Summit

Lazar aslında Twitch'in zirvesinde olmaya alışık bir isim. 2017'de Twitch’in en çok izlenen yayıncısı olan Summit, sevdiği oyunları oynadığında genellikle platformda ne kadar güçlü olduğunu gösterebilen ve kitleleri peşinden sürükleyebilen bir isim.

Bu yılın başlarında, Sea of Thieves oynayarak ulaştığı rakamlarla birçok yayıncıyı etkilemeyi başaran Summit, şimdilerde ise oldukça fazla aksiyon içeren ve doğaçlamaya açık bir oyun olan GTA 5’e yöneldi.

Sadece trendleri tanımlamakla kalmayıp, onları başlatma yeteneği ile de öne çıkan Summit, bu yetenekleri ile Blevins, Grzesiek ve Tyler “Tyler1” Steinkamp gibi Twitch'in en popüler yayıncılarının önüne geçmeyi başardı.

Trendler: Çeşitlilik Zamanı

Apex Legends, Şubat ayını kelimenin tam anlamıyla domine etti. Ancak Mart ayında neredeyse bunun tam tersi oldu. Grzesiek, izlenmelerinin çoğunu Apex Legends üzerinden sağlarken, ilk 10 yayıncı arasında yer alan isimler League of Legends’dan, Fortnite, Apex Legends ve GTA'ya kadar çeşitli oyunlara yayınlarında yer verdi.

2018 yılında Lazar da dahil olmak üzere birçok yayıncı, Twitch'te var olabilmek için Fortnite oynamanın bir zorunluluk olduğunu düşünüyordu. Ancak bu durum bu sene değişti. İlk 10 içerisinde yer alan yayıncıların yayınlarında farklı oyunları oynaması bunun en güzel kanıtı. Artık herkes izleyicileri yayında tutmanın yolunun eğlenceli yayınlardan geçtiğinin farkında. Yayınlar eğlenceli ve keyifli olduğu sürece izleyiciler oyuna veya yayıncının kim olduğuna bakmaksızın o yayını izlemeye devam ediyor.

via: esportsobserver