Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri League of Legends’ta ejder mekanikleri değişiyor

League of Legends’ta ejder mekanikleri değişiyor

Riot Games, 2020 sezon öncesi değişikliklerini dün yaptığı duyuruyla açıkladı. Öne çıkan en büyük değişiklik ise ejder mekaniklerinin güncellenmesi oldu. 

Geçtiğimiz günlerde yayınladığı geliştirici duyurusunda oyundaki çeşitlilik ve ustalık mekaniklerine odaklanacağını bildiren Riot, sezon öncesi değişikliklerinde bu güncellemelere dair detaylar paylaştı. Değişiklikteki amaç “her bir Sihirdar Vadisi karşılaşmasının oyuncuların üzerlerinde ustalaşabileceği farklı ve akılda kalıcı çevreler sunmasını sağlamak” olarak belirtildi. Buna göre ejderler alındıktan sonra haritayı değiştirecek ve çeşitli şekillerde oyunculara avantaj sağlayacak. 

Alev Ejderi alındığında Vadi’yi parçalayacak ve kırmızı ile mavi güçlendirmenin etrafındaki duvarların belirli bir kısmını yıkarak yeni yollar ortaya çıkaracak. 

Okyanus Ejder hai hazırda bulunan çalıların büyümesine ve haritanın belirli yerlerinde yeni çalılar ile su birikintileri ortaya çıkmasına yarayacak. Ayrıca bu ejderi aldıktan sonra haritanın dört çeyreğinde de Can Eriği bitkilerini göreceğiz. 

Şu an oyundaki en değersiz ejder olarak gözüken Bulut Ejderi ise alındıktan sonra ejder çukurunda ve ormanda bir hava akımı oluşturacak. Bu mekaniğin Skarner’ın ormandaki kristallerine benzediğini not düşelim. 

Oyundaki objektif kontrolü açısından kritik bir noktada bulunan Dağ Ejderi ise haritanın belirli yerlerinde kayalar ortaya çıkmasını sağlayacak. 

Element Güçlendirmeleri ve Ejder Ruhları

Ejder mekanikleri değişirken bu yaratıkların verdiği güçlendirmeler de güncellemeye uğruyor. Bu değişikliklerdeki hedefin tüm ejderleri eşit oranda keyifli ve güçlü kılmak olarak belirten Riot değişiklikleri şöyle özetliyor;

  • Alevin Kudreti: Saldırı gücünüz ve yetenek gücünüz yüzdelik olarak artar.

  • Okyanusun İradesi: Eksik canınız her saniye yüzdelik olarak yenilenir.

  • Bulutun Zarafeti: Ultinizin bekleme süresi azalır.

  • Dağın Kudreti: Zırhınız ve büyü direnciniz yüzdelik olarak artar.

Daha önemli bir mekanik değişikliği ise herhangi bir ejderden üç tane aldıktan sonra dördüncü farklı ejderi aldığımızda ortaya çıkacak. Baskın ejderden kuvvetli bir “ejder ruhu” ele geçirdiğimiz bu senaryoda katledilsek dahi bu ruhlara oyun sonuna kadar sahip olacağız. Bu değişiklikler ise şu şekilde:

  • Alev Ejderi Ruhu: Her üç saniyede bir sonraki saldırınız veya hasar veren yeteneğiniz küçük bir alan etkili patlama oluşturarak ilave saldırı gücü, yetenek gücü ve ilave canla birlikte güçlenen değişken hasar verir.
  • Okyanus Ejderi Ruhu: Herhangi bir şekilde hasar vermek 3 saniye boyunca can ve kaynaklarınızın büyük oranda yenilenmesini sağlar. Minyonlara hasar vermek daha az yenilenme sağlar.
  • Bulut Ejderi Ruhu: Normal saldırılarınızı veya yeteneklerinizi rakibe isabet ettirmek, temel yeteneklerinizin bekleme süresini azaltır.
  • Dağ Ejderi Ruhu: 5 saniye boyunca hasar almamak yok edilene kadar etkin olan bir kalkan kazandırır. Kalkan miktarı ilave saldırı gücü, yetenek gücü ve ilave canla birlikte artar.

Baktığımızda bu ejder değişiklikleri oyunun baştan aşağıya değişmesine sebep olacak. Zira hatırlayacağınız üzere erken çıkan bir Bulut Ejderi, ilk ejderin 15. dakikadan sonra alınmasına sebep olabiliyordu. Bu oyunun gidişatını farklı yönlere doğru çevirirken her ejderin oldukça kıymetli ruh güçlendirmelerinin olması, takımların bu objektif için çok daha fazla savaşacağı anlamına geliyor. 

Tıpkı element ejderleri gibi Kadim Ejder de önemli bir güncellemeye maruz kaldı. Ejder hala fazlasıyla güçlü ve kısa süreli çatışma güçlendirmesi veriyor. Fakat yeni eklenen Kadim Kıyım özelliği bu ejderi daha değerli bir hale getiriyor. İnfaz mekaniği olarak belirtebileceğimiz Kadim Kıyım özelliğini aşağıdaki videoda görebilirsiniz:

Tüm bu güncellemeler göz önüne alındığında oyunun daha hızlı bir şekilde oynanacağını ve daha fazla savaşmak zorunda kalacağımızı söylemek mümkün. Ejder değişiklikleri 9.23 yamasındaki Sezon Öncesi güncellemelerle birlikte oyuna gelecek.