Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri League of Legends’ın mobil oyunu yolda

League of Legends’ın mobil oyunu yolda

Reuters haber ajansının yaptığı habere göre Çin merkezli Tencent Games ve Amerika merkezli Riot Games, MOBA türünde dünyanın en popüler oyunu olan League of Legends’ın yeni ve mobil bazlı bir oyunu üzerinde ortak olarak çalışıyor.

Tencent Games ve Riot Games arasında, League of Legends’ın ne yönde ilerleyeceği uzun zamandır konuşulan hatta tartışılan bir konu. Riot Games, oyunun bilgisayar platformunda yer almasından memnun olduğunu dile getirirken, Tencent Games yıllar öncesinde bile yeni bir mobil oyunun oluşturulması teklifini sunmuştu. Ancak bu teklif, Riot Games tarafından bekletilmeden reddedilmişti

 

Tencent Games, Riot Games tarafından reddedilmeye karşılık olarak kendi oyunlarını geliştirme kararı aldı ve Kasım 2015 tarihinde sadece Çin’e özel olan “Honor of Kings” oyununu piyasaya sürmüştü.

 

Oyun, daha sonra dünyanın en yüksek gelir elde eden “çevrimiçi, çok oyunculu, savaş arenası oyunu" olmuştu.

Fakat, Tencent Games daha sonra Honor of Kings oyununun yurtdışı pazarını hedefleyen sürümü olan “Arena of Valor” oyununu piyasaya sürünce Riot Games ile arasında sinirler iyice gerildi.

Sinirlerin yatışmasına sebep olan şey ise, oyunun Çin dışındaki ülkelerde istediği başarıyı elde edememiş olması.

 

Kaynaklardan alınan bilgilere göre, bu yeni mobil League of Legends oyunu için Tencent Games ve Riot Games’in beraber çalıştığı ancak farklı bir kaynaktan gelen bilgiye göreyse, bu yeni oyunun 2019’da piyasaya giremeyeceği söyleniyor.

Kaynaklar, bu yeni oyun projesinin henüz onaylanmadığını belirtti. Tencent Games yetkililerinden birisi, kendisine bu proje hakkında sorular yöneltilince cevap vermeyi reddetti. Riot Games temsilcileri de aynı şekilde cevap vermemeyi tercih etti.

Her ne kadar bu yazımızda bahsettiğimiz 3 oyun farklı isimler taşıyan ancak benzer oynanış tarzı ve tasarımlara sahip olan yapımlar olsa da, League of Legends en çok kitleye ulaşabilmiş olanı ve neredeyse 10. yılını doldurmak üzere.

Analist, Gu Tianyi, League of Legends’ın son zamanlardaki performansı hakkında şu sözleri söyledi;

League of Legends, eskiden olduğu gibi iyi gitmiyor. Eğer League of Legends’ın, Riot Games’in tek oyunu olduğunu da düşünürsek, Riot’un acilen bu oyundan para kazanabileceği yeni bir yol bulması gerekiyor.

 

Ayrıca League of Legends Dünya Şampiyonası Finalleri, 2018’de Youtube’da ve Twitch’de canlı olarak en çok izlenen espor turnuvasıydı. Toplamda 81.1 milyon saat izlendi.

Tencent, 2011’de Riot Games’in büyük bir bölümünü satın almış, 2015’te ise tamamını satın almıştı.