Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri League of Legends Sözlüğü

League of Legends Sözlüğü

Oyunseverlerin aralarında anlaşmak için kullandığı kelimeler, oyundan oyuna ve belki oyun içindeki farklı modlara göre değişiklik gösteriyor. Farklı diller ve farklı kısaltmalar oyuncuların aralarında rahatça iletişim kurabilmesi için büyük önem taşıyor. Bu yazımızda oynadıkça alıştığımız bu kelimelere bir ön hazırlık yapacağız. Gelin, son yılların en popüler oyunlarından olan League of Legends'ta oyuncuların ve espor maçlarında sunucuların kullandığı kelimelere yakından bakalım!

AD: Attack Damage, yani Saldırı Gücü. Zırh ile önlenebilen bu hasar türü, genel olarak şampiyonların düz vuruşunda ortaya çıkardıkları hasardır. Oyundaki birçok şampiyonun yetenekleri de Saldırı Gücü tabanlı hasar verir.

ADC: Saldırı Gücü Taşıyıcı Nişancı ya da Alt Koridor olarak bilinir. Genellikle haritanın alt tarafında oynanan bu şampiyonlar fiziksel hasara dayalı hasar çıkartır.

AFK: Away From Keyboard’un kısaltılmış halidir ve bilgisayarın başında olmayan ya da oyunda olup şampiyonunu hareket ettirmeyen kullanıcılar için dile getirilir.

All in: Rakibe karşı bütün yetenekleri kullanarak skor almaya çalışmak.

AP: Ability Power, yani Büyü Gücü. Saldırı Gücü gibi Büyü Gücü de bir hasar çeşitidir ve birçok şampiyonun hasarları Büyü Gücü’ne dayanır.

ARAM: All Random All Mid, Hepsi Rasgele Hepsi Orta Koridor olarak adlandırabileceğimiz Sonsuz Uçurum haritasında oynanan oyun modunun adıdır. Bu modda sadece bir koridor vardır ve 10 şampiyon kozlarını paylaşır.

Assassin: Suikastçı roldeki şampiyonlar, ani ve yüksek atak yapabilme gücüne sahip karakterlere verilen addır.

Autoattack: Otomatik saldırı. Şampiyonların uzaktan veya yakından yaptığı düz vuruşlara denir.

Backdoor: Rakip oyuncular üslerinin dışındayken ya da farklı bir yere odaklanmışken sinsice Nexus’larına yönelerek maçı bitirmeye çalışmak.

Bait: Takım arkadaşımız rakibin göremediği bir yerde beklerken rakibi ona doğru yemlemek. Bunun dışında rakibi tarafsız canavarları kullanarak da bait’leyebiliriz.

Baron: Sihirdar Vadisi’nde haritanın ortasından geçen nehrin üst kısmında bulunan Baron Nashor. Baron’u katleden ekip önemli güçlendirmeler kazanır.

Base: Takımların üsleri. Her haritada 2 Base bulunur ve haritanın herhangi bir yerinden varsayılan olan B tuşuna basarak buraya ulaşım sağlayabiliriz. Base’de can ve mana yenilerken eşya alışverişi yapma imkanımız bulunur.

Blue: Mavi Güçlendirme. Bu güçlendirmeyi alan şampiyonun mana değeri daha hızlı dolar.

Bot: Haritanın alt kısmında yer alan koridor.

Bounty: Skor veya minyon alarak rakibin önüne geçen şampiyonların başına koyulan ödül.

Buff: Şampiyonların özelliklerini arttıran ya da yeni özellikler ekleyen güçlendirmelere verilen ad.

Burst: Şampiyon veya canavarlara uygulanan anlık yüksek hasar.

CC: Crowd Control, yani kitle kontrol. Oyunda yer alan bazı şampiyonların rakibin hareketini kısıtlayan yetenekleri bulunur ve bu yeteneklerin etkisinde kalan rakipler kitle kontrol etkisinde kalır.

CC Chain: Kitle Kontrol Zinciri. Takımda kitle kontrol yeteneği bulunan 2 veya daha fazla şampiyonun bu yetenekleri üst üste kullanarak rakibin hareketini uzun bir süre kısıtlamasına denir.

CD: Cooldown, yani bekleme süresidir. Eşya aktifi, yetenek, şampiyon pasifleri gibi özelliklerin bekleme süresine verilen addır.

Chat: Rakip takım ya da takım arkadaşlarımızla iletişim sağlayabildiğimiz sohbet sekmesi.

Champion Pool: Bir oyuncunun yeterli seviyede oynayabildiği şampiyonlar.

Countergank: Rakip baskını tahmin ederek ya da önceden görerek gideceği yerde bekleyip tuzak kurmak ve baskını lehine çevirmek.

CS: Creep Score, bir diğer adıyla Minyon Skoru. Biçtiğimiz her minyonda bu sayı artar.

Def: Savunma yapmak.

DPS: Damage Per Second, yani saniye başına çıkan hasar.

Drake: Ejder. Haritanın alt kısmında ortaya çıkan ejderler alan takıma farklı güçlendirmeler verir.

Dive: Rakibi kule altı veya üssünde katletme eylemi.

Early Game: Erken oyun. Genellikle mücadelenin ilk 10-15 dakikalık bölümü.

Farm: Minyon keserek altın ve tecrübe puanı toplamak.

Feed: Takım arkadaşınızın ya da rakibin yaptığı kasıtlı/kasıtsız arka arkaya ölme durumuna verilen addır.

Gank: Genellikle ormancının yaptığı, oyunun belirli bölümlerinde diğer şampiyonların da belirli koridorlara yapabildiği baskın.

GG: Good Game. “Güzel oyun, teşekkürler” anlamında, genellikle maçın sonunda yazılan ancak bazı durumlarda maçın ortasında bile “Artık bu maç bitti.” anlamında kullanılan söz.

Harass: Harass yapmak, rakip şampiyona sürekli olarak hasar vererek onun canını azaltmak, merkeze dönmesini sağlamak ya da bir gank planı için hazır hale getirmektir.

HP: Health Point, can puanı.

Invade: Genelde oyunun başında yapılan, karşı ormana girerek rakip oyuncuları gafil avlama taktiği.

Item: Dükkan ya da market adı verilen, üssümüzden satın alabileceğimiz eşyalar.

Jungle: Orman.

KS: Kill Steal. Yani, bir oyuncunun takım arkadaşından bilinçli veya bilinçsiz olarak, tam öldüreceği bir minyona veya şampiyona son vuruşu yaparak ondan kazanacağı altını ve öldürme sayısını, skorunu çalmasıdır.

Lane: Koridor.

Last Hit: Son vuruş. Gerek minyonlara gerekse rakip şampiyona yapılıp ondan gelecek altını kazanma hakkını elde etme.

Late: Oyunun uzadığını, uzayacağını belirten ya da uzadığı bölüme verilen isim.

Mana: Birçok şampiyonların yeteneklerinini kullanmaları için gerekli birim. 

Mid: Orta koridor.

Nerf: Bir şampiyonun veya eşyanın olduğundan biraz daha güçsüz bir konuma getirilecek şekilde pasif veya istatistik değerlerinde oynama yapılmasıdır.

Nexus: Sihirdar Vadisi ve diğer haritalardaki korumanız gereken merkez üssünüzdür.

Pick: Şampiyon seçme işlemine verilen isimdir.

Push: İttirmek.

Red: Kırmızı Güçlendirme. Bu güçlendirmeyi alan şampiyon oto ataklarıyla rakipleri yavaşlatır, gerçek hasar verir ve geçici bir can yenilenmesi kazanır.

Slow: Yavaşlatma etkisi.

Solo: Genelde üst koridorda tek başına oynamayı ifade eder.

Stun: Sersemletme, dondurma, hareketsiz bırakma etkisi.

Sup: Yardımcı, Destek.

Sur: Surrender, pes etmek. 15. Dakikadan 20. Dakikaya kadar takımda yer alan 5 oyuncunun da evet demesiyle pes edebiliyoruz. 20. Dakikadan sonra ise 4 oyuncu pes etmek için yeterli.

Tank: Genellikle savaşlarına önden giren, savunması ve canı yüksek, rakip hasarın büyük bir kısmını göğüsleyen şampiyonlar.

Top: Üst koridor.

Ulti: Şampiyonların özel yetenekleri.

WP: Well Played. “iyi oyundu” anlamındadır.

XP: Tecrübe puanı.

Photo Credit: Riot Games