Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri LCK ortaklık sistemine geçiyor!

LCK ortaklık sistemine geçiyor!

Klasik sistemin son kalelerinden LCK, 2021 yılında ortaklık sistemine geçileceğini duyurdu.

Son yıllarda League of Legends ligleri temelinde önemli format değişiklikleri yapıldı. Bunlardan en büyüğü ise ortaklık sistemi oldu. 2018 yılında Kuzey Amerika ve Çin, 2019 yılında ise Avrupa formatta değişikliğe giderek bu sisteme geçmişti. Klasik, yükselme ligli formatın son kalelerinden LCK de bu inadından vazgeçmeye karar verdi. Bugün yapılan açıklamaya göre lig 2021 yılında ortaklık sistemine geçecek.

Bu güncellemeyle birlikte artık ligden düşme ya da lige çıkma kavramları ortadan kalkacak. Şu an yülselme ligi olarak oynanan CK yerine akademi ligi getirilecek. Ülkemizdeki uygulanana benzer bu sistemde sene içinde elde edilen gelirler takımlara paylaştırılacak. Riot Games kurallarına göre LCK’de bir oyuncunun aldığı minimum ücret şu an yaklaşık 16 bin dolar. Yeni sistemle birlikte bu sayı 48 bin doların üzerine çıkacak.

Uzun yıllardır klasik formatta devam eden LCK’de ana birkaç takım sabit, son sıralarda yer alan organizasyonlar ise sürekli olarak değişiyor. Bakalım yeni sistemle birlikte LCK’de neler değişecek?