Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Karantinada oynanabilecek Apple Arcade oyunu: Sayonara Wild Hearts incelemesi

Karantinada oynanabilecek Apple Arcade oyunu: Sayonara Wild Hearts incelemesi

Corona virüsü pandemisi nedeniyle birçok kişi evinde daha fazla vakit geçirmeye başladı. Bunun sonucu olarak oyunlara olan eğilimde söz konusu süreçte artmış durumda. Zaten iki yıldır mobil oyunların inanılmaz bir yükselişte olduğunu görüyoruz. Daha çok Battle Royale ve vurmalı kırmalı oyunların kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen oyunlar olduğu görülüyor.

Mobil oyunlara tutkun olanlar ise bu çeşitsizlik içinde farklı alternatif bulmakta zorlanıyor olabilir. Bu yazımızda Apple’ın geçen yılın eylül ayında tanıttığı ve kullanıma sunduğu oyun oynama platformu olan Arcade’in bir oyunu olan Sayonara Wild Hearts incelemesini yapacağım. Oyunu birkaç kelime ile açıklayacak olursam: Renkli grafikleri ve hızlı hikayesiyle dikkat çektiğini söyleyebilirim.

2019 yılının son günlerinde açıklanan yılın En İyi App Store Uygulamaları ve Oyunları ödüllerinde ‘’Yılın Apple Arcade Oyunu’’ seçilen Sayonara Wild Hearts kaliteli bir altyapı üzerine kurulu güçlü bir oyun olarak nitelendiriliyor.

Sayonara Wild Hearts

Peki oyunun hikayesi ne?

Oyun küçük bir klip ile başlıyor ve neon renklerin(daha çok mor) hakim olduğu bir evren içinde geçiyor. Mor renklerinin ağırlıklı olduğu oyun kart oyunuyla(hikayesinin olayı bu) aksiyonu birleştiriyor. Oyuna adını da veren baş karakterimizin kalbi kırık ve mistik bir dünyada kırık kalbini onarmaya çalışıyor. Böyle dediğimize bakmayın, aşk oyunu değil elbette. Tarot kartları, oyun seviyeleri ve her geçtiğiniz bölümde kazandığınız beceriler oyunda ilerlemek için can atmanıza neden oluyor.

Oyunu incelemek için iPhone ile oynadığım oyun, iPad ve MacBook gibi Apple ekosisteminin diğer elemanlarıyla da kolayca onanabiliyor. Nerede kaldıysanız devam edebileceğiniz Arcade sistemiyle birleşince bu naif ve zarif oyunu oynamak ayrı bir zevk haline dönüşüyor.

Sayonara Wild Hearts

Apple Arcade oyunlarının neredeyse tamamı hikâye bazlı olmasına rağmen Sayonara Wild Hearts tasarım dilini de konuşturuyor. Geçtiğiniz her bölüm için bir kart açılıyor ve ilerleyen bölümler de ilerlemek oldukça zorlaşmaya başlıyor.

Bir anda değişen kamera açıları motosiklet  kullanılan anlarda sizi zorlayabilir ancak kolay oynanan bir yapıya sahip olduğu için hiç zorlanacağınızı düşünmüyorum. Bunun yanında karakterimiz bir kadın ve söz konusu hikâye milyonlarca ışık yılı önce yaşanıyor olmasıyla sizin merak kasınıza bir dokunuyor.

Söz konusu oyun deneyiminin bir bölümünü aktarmak istiyorum. Bir bölümde göreviniz gereği bir geyiği kovalıyorsunuz. Altınızda bir motosiklet bulunuyor ve geyiği yakalamaya yaklaştığınız anda geyiğe biniyor ve onu kontrol etmeye başlıyorsunuz. Bu ise gerçekten mükemmel bir deneyim sunuyor. Oyuna aksiyon katan bu detaylar, ilerleyen bölümlerde acaba ne ile karşılaşacağım merakını uyandırıyor.

Bunun yanında oyun hakkında konuşulacak çok detay bulunuyor. Hem oyunun keyfini çok kaçırmak istemiyorum hem de biraz spoiler vermek zorunda kalabileceğim detaylar bulunuyor o yüzden detaylı anlatamıyorum. Evdeyken keyifle ve heyecanla oynayabileceğiniz bir oyun olduğunu düşünüyorum ve kesinlikte tavsiye ediyorum.

Oyun oynamayı seviyor ve Apple ekosisteminden en azından bir cihaz kullanıyorsanız, Apple Arcade platformuna kaydolmanızı tavsiye edebilirim. İlk ay ücretsiz olarak oyunları deneyimleyebilirsiniz eğer beğenmezseniz de kolayca iptal edebilirsiniz. Türkiye’de 34,99 TL gibi bir fiyat ile sunulan platform aylık abonelik sistemiyle çalışıyor.

Oyunu Steam üzerinden de indirip sahip olabiliyorsunuz bunun yanında, Mac, iOS, PlayStation 4, Nintendo Switch gibi platformlardan oynanabiliyor.