Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Karantinada bol bol kafa yorulacak strateji oyunları!

Karantinada bol bol kafa yorulacak strateji oyunları!

Mantık, kan, ter ve gözyaşının hakim olduğu ünlü strateji oyunlarını sizler için derledik.

Hearts of Iron IV

İkinci Dünya Savaşı simülasyonu olarak tabir edebileceğimiz Hearts of Iron IV, o zamanlarda bir ülkeyi yönetseydik nelerle karşılaşabileceğimizi bizlere sunan başarılı bir yapım. Savaşın başında ya da öncesinde başlayabildiğimiz oyunda istediğimiz ulusu seçme imkanımız bulunuyor. Savaşı her taraftan deneyimleyip gerçek olaylarla birlikte neler yaşandığını yakından görme fırsatı sunulmuş. Sahip olduğumuz bölgede gelişip, Almanya’ya, Sovyetler Birliği’ne ya da istediğimiz ülkeye meydan okuyup dünyayı fethedebiliyoruz. Eklentileri satın alarak oyun zevkini daha da arttırabiliyoruz. Hearts of Iron’ın tarih ve özellikle İkinci Dünya Savaşı zamanlarına ilgi duyan herkesin beğenebileceği bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.

Civilization VI

Efsane Civilization serisinin altıncı oyunu çıkalı yaklaşık 4 yıl oldu. Tarihin eskitemediği oyunlar arasında yer alan Civilization 6’da çok daha eskiye gidiyoruz. Oyunu diğerlerinden ayıran en temel özellik sıra tabanlı olması. İster bilgisayar ister arkadaşınıza karşı oynayın, sıranız gelmeden hamle yapamıyorsunuz ve bu süreçte rakibinizin hamlesini bekliyorsunuz. Hamle yapmasını beklediğiniz arkadaşınıza, “Hadi kardeşim Kasparov musun satranç mı oynuyoruz?” demeyin, çünkü bir nevi satranç oynuyorsunuz. Yapacağınız hamleler ve geliştireceğiniz strateji oyun için çok önemli. Adı üstünde, strateji oyunu. Uygarlığınızı birçok farklı yönden geliştirebileceğiniz Civilization VI ile eskilere gidip, atalarınıza merhaba demeyi unutmayın.

Stronghold Crusader 2

2014 yapımı olan Stronghold Crusader 2, 2002 yılında piyasaya sürülen Stronghold: Crıusader’ın devamı olarak karşımıza çıkıyor. Strateji oyunlarına gönül vermiş birçok kişinin belki de ilk 3’ünde yer alan Stronghold Crusader 2, gerçekçi sayabileceğimiz özellikleriyle çok daha eğlenceli bir hal alıyor. Askerlerin morali ve ekonomik planlama oyunu çok daha iyi bir noktaya taşıyor. Eskilerin favori oyunlarından Stronghold Crusader’ın ikinci yapımı, zaman geçirmeye birebir.

Total War Shogun 2

2011 tarihinde piyasaya çıkan Total War: Shogun 2, rekabetçi sayılabilecek oyun stiliyle diğer yapımlardan ayrılıyor. 16. Yüzyıl Japonya’sında geçen oyun, kendine özgü hikayesiyle oyuncuları kendine çekiyor. Bir klanın Daimyo’su olarak başlıyoruz ve kademe kademe atlayarak Shogun’lığı ele geçirip ülkenin tek hakimi olmaya çalışıyoruz. Tabii bu süreçte bizleri hem zorlu hem de eğlenceli saatler bekliyor.

ANNO 1800

Oyun tam olarak strateji sayılmaz ancak meraklısına sıkılmadan saatlerce vakit geçirten bu yapımı eklemesek olmazdı. Serinin son oyunu Anno 1800, 2019 yılında piyasaya sürüldü. Seri bir hayli eskiye dayanıyor. 1998’de Anno 1602 ile başlayan serüvenin 1800’den önceki son oyunu 2015’te piyasaya sürülen 2205 olmuştu. Anno 2205 bir hayli ilgi görmüştü. Anno 1800, adı üstünde 1800’lü yıllarda geçiyor. Sanayi devri temel alınarak yapılmış ve dönemi yaşamak isteyenler için harika bir opsiyon. Sanayileşmeye çalışırken bir yandan rakiplerle savaşabileceğimiz, ülke ekonomisini şekillendirebileceğimiz yapım, kesinlikle denenmesi gereken oyunlar arasında yer alıyor. 6 farklı ödüle aday gösterilen Anno 1800’in 2018 Gamescom En İyi Bilgisayar Oyunu Ödülü’nün sahibi olduğunu belirtmekte fayda var.

Photo Credit: Hearts of Iron IV