Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İnternet Kafe Efsanesi Call of Duty 2

İnternet Kafe Efsanesi Call of Duty 2

90'lı yılların internet kafe efsanesi Counter-Strike ekolünden sonra 2000'li yıllara damga vuran Call of Duty 2, hem hikayesiyle hem de çoklu oyuncu modu sayesinde günümüzde hala etkin bir popülerliğe sahip. Bu kadar uzun süre popülerliğini korumasının en temel sebeplerinden biri şüphesiz ki çoklu oyuncu modunun hızlıca yaygınlaşması ve Counter-Strike'tan sonra yediden yetmişe herkesi Toujane haritasındaki aksiyona ortak etmesi. 

Infinity Ward tarafından 2003 yılında piyasaya sürülen Call of Duty, kısa sürede büyük bir kitleye sahip olmuştu. Medal of Honor serisiyle adını duyurmuş olan yapımcı şirket, Call of Duty’yi savaş senaryosu içeren bir oyun olarak geliştirmişti. Senaryonun gerçekçiliği ve özenle tasarlanmış detaylar oyunun sevilmesinde oldukça etkili olmuştu. Ardından gelen United Offensive ve Finest Hour paketleri ile daha da iyileştirilen oyunun artık çok büyük bir oyuncu ve takipçi kitlesi mevcuttu. Eklenen yeni bölümler, geliştirilen grafik kalitesi ve daha birçok yenilikle Call of Duty, bilgisayarların evlerde yaygın kullanılmadığı döneme denk gelse de birçok kişinin vazgeçemediği bir oyun haline geldi. Bu durum, internet kafelerde Call of Duty oynayarak uzun vakitler geçiren bir topluluk resmi çizdi.

 

 

Çok uzun zaman geçmeden piyasaya çıkan Call of Duty 2 oyunu, bir anda oyunu seven ve takip eden herkes için odak konusu oldu. Daha ilk günlerde büyük bir kitle tarafından oynanmaya başlayan oyunun konusuna II. Dünya Savaşı dönemi dâhil edildi. Görevler bir yeri savunmak ya da bir yere saldırmak olarak belirlenmiş ancak bunlar zorluk derecesi yüksek olan görevler. Oyundan çoklu oyuncu modu da mevcut ancak yapay zekâlarla oynamak ise sanılanın aksine bir hayli zorlayıcı oluyor. Tasarlanma aşamasında her şeyin düşünüldüğü açıkça belli olan yapay zekâlar zorlu bir savaş anı yaşatıyorlar. Tabi bu noktada şunu da belirtmek gerekir, aynı takımdaki kişiler de aynı etkili performansı sergiliyorlar. Oyunda, keskin nişancı silahını kullanırken hedeften şaşmamak adına nefes tutma özelliğine kadar birçok detay eklenmiş ancak ilk oyunda bulunan sağlık çantası bu kez yok.  Seslerden bahsedecek olursak, heyecanı zirvede yatmak için uğraşılmış desek yanlış olmaz. Etrafta atılan kurşun sesleri, aldıkları hasara göre insanların tepki sesleri ve oyunun kendi ritmik sesleri odaklanmayı ve olayların içine girmeyi sağlıyor. Tabi oyunun ilerleyen süreçlerinde, insanlar artık internet kafelerde değil birçok evde yaygın kullanılan bilgisayarlarda oynamaya devam ettiler. Ancak kabul etmek gerekir ki, en oyunun en ateşli dönemi evlerde oynama lüksünün olmadığı dönemlerdi. 

Efsane oyunun efsane anlarının derlendiği videodan en iyi oyun performanslarına göz atabilirsiniz.

 

Bu dönemin sonrasında geliştirmeler ve yeniliklerle yeni sürümleri piyasaya sürülen oyun hala küçümsenemeyecek bir kitleye sahip durumda. Bu etkisini de uzun süre kaybetmeyecek gibi görünüyor.