Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İlk Açık Dünya Oyunları

İlk Açık Dünya Oyunları

İlk Açık Dünya Oyunları

 

Open World, yani açık dünya oyunları, diğer oyunlara göre oyunun haritası içerisinde daha rahat bir şekilde hareket edebildiğiniz. Bir kurgu üzerine bağlanmak yerine özgürce haritada gezebildiğimiz oyun türlerine denir. Single oyunlarda biraz daha rahat bir döngüde ilerleye bilinirken, Multi player yani MMORPG oyunlarda ise kesinlikle bir kurgu olması gerekiyor. Görevler ve gelişmeye açıklık açısından MMORPG’lerde gelişme biraz daha zorunlu oluyor.

 

İlk kabul edilen açık dünya oyunu aslında ne kadar soyut olsa da GO olarak geçiyor. Oyunun içinde tahtanın bir dünyayı temsil ettiği oyun, milattan önce 300 ulunda çıktığı düşünülüyor. Ardından çıkan Chess and Go yine gerçekçi dünyayı anlatan savaş oyunlarına dönüştü.

 

Elektronik platformda açık dünya;

1970 ‘de ilk olarak atari salonlarından alışkın olduğumuz o makinalara “Jet Rocket” isimli bir oyun geldi. İlk 3D açık dünya oyunu sayılan Jet Rocket, aslında F16 direksiyonuyla oynadığınız uçak simülatörü. Ardından ona benzer “Target Zero” ve “Flotilla” gibi devam oyunları çıktı.

Taito’s Western Guy (1975) ise kovboy ve Texas temalı açık dünya oyunu. Amacınız haritada bulunan objeleri toplarken, size zarar verecek objelerden kaçmak. Atari’de de karşımıza çıkan bu oyun için GTA 5 ‘in babası demek yanlış olmaz.

Namco’s Rally-X (1980) ise ilk açık dünya yarış oyunu sayılıyor. Paint’ten fırlamış bir görüntüsü olmasına karşın o yıllarda doğa üstü olarak karşılanmış. Şu an oynadığımız yarış oyunları ile karşılaştırmak saygısızlık olur.

Metal Max (1991) post-apocalyptic RP oyunlarının atası denilen ve aslında oyunlar arasında çığır açan oyun diyebiliriz. Serbest olarak gezinmenin üst noktaları çıktığı oyundan sonra, diğer oyunlarda bundan örnek almış olacak ki günümüz oyunlarının ilk temelleri atıldı.