Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İkon olanlar: Oyunlarda güçlü kadın karakterler

İkon olanlar: Oyunlarda güçlü kadın karakterler

Video oyunlarda görmeye alıştığımız erkek karakterlerin yanına yıllar önce kadın karakterler de eklenmeye başlanmıştı. Özellikle dövüş ve strateji oyunlarında kadın karakterler güçsüz görülüyor, erkekler tarafından oynanabilir bulunmuyordu bile. Ancak bunları düşünen oyunseverler şu anda aynı şeyi isteseler bile düşünemiyorlar. Çünkü öyle karakterler var ki yer aldıkları oyunları salladı ve günümüzde birer ikon haline geldi. Bu güçlü karakterlerin başında kimler var peki? İşte, onlar…

  1. Lara Croft – Tomb Raider Serisi

Lara Croft, oyunlarda yer alan ve büyük bir kitlenin ilgisini çeken ilk kadın oyun karakterlerinden biri oldu. Karakteri gören kişilerin yarısı oyundaki kadın ajanı çok severken bazıları kız çocuklarına kötü örnek olduğunu düşünerek eleştirmişti. Ancak söz konusu eleştiri hedefi kadınlar olunca hepsi havada kaldı ve Lara Croft kadın karakterler akımına büyük bir ivme kazandırdı.

Croft, gördüğümüz ilk oyunlarla karşılaştırınca şu an bambaşka bir karakter gibi görünüyor. Ancak ilk Tomb Raider oyunlarına bakarsak zamanla bir ikon haline geldiğini söyleyebiliriz. Özellikle 2013 yılında piyasaya sürülen Rise of Tomb Raider, Lara Croft için bir dönüm noktası olmuştu ve artık tam anlamıyla şu anki popülerliğine, gücü simgeleyen kadın imajına ulaşmıştı. Hepimiz de onu çok sevdik ve oyunların vazgeçilmezlerinden biri olarak görüyoruz. Öyle değil mi?

  1. Chun-Li – Street Fighter Serisi

Tüm tabuları yıkan diğer bir karakter de Chun-Li. Neden mi? Çünkü Chun-Li bir dövüş oyununa dövüşçü olarak katılan ilk kadın karakterdi. Hem de Street Fighter gibi gelmiş geçmiş en sevilen dövüş oyununda karşımıza çıkmıştı. Oldukça güçlü olan Chun-Li bunun bilincinde olan karakterlerden biriydi ve kazandığı her oyundan sonra ekranda “Ben dünyanın en güçlü kadınıyım.” cümlesini görürdük.

  1. Cortana – Halo

Listenin en ilginç görünümlü kadın karakteri şüphesiz Cortana. Halo: Combat Evolved oyunuyla hayatımıza giren Cortana, serinin sonraki oyunlarında da yer aldı. Cortana, teknik olarak bir kadın değil kadın sesi ve görünümüne sahip olan bir yapay zekâdır. Tüm oyunlarda, oyuncuya yardım eden ikonik karakterlerden biri haline gelmiştir. Hatta popülaritesi öyle artmıştır ki Microsoft’a akıllı kişisel asistan fikri için ilham olmuştur.

  1. Jill Valentine – The Resident Evil Serisi

Jill Valentine belki de korku dolu hayatta kalma maceralarının efsanesidir. Çünkü yer aldığı oyun The Resident Evil’in ilk versiyonunda erkek karakterlere göre daha iyi envanterleri ve daha büyük silahlarıyla tanıyoruz. Ancak kilit açma uzmanı olarak bilinen ve büyük bir itibara sahip olan Valentine bu itibarı oyunların yeni versiyonları çıktıkça hatırlatabildi. Diğer karakterler gibi her zaman gündemde değildi. Yine de bir ikon olduğunu söylemek yanlış bir tasvir olmaz.

  1. Wonder Woman – Injustice 2

İlk olarak çizgi romanlarda, sonrasında dizi ve filmlerde gördüğümüz efsane karakterlerden biri olarak karşımıza çıkan Wonder Woman, oyunlardan önce de hayatımızdaydı. Dövüş konusunda uzman diyebileceğimiz Wonder Woman, komboları ve teknikleri ile birçok oyuncunun favorileri arasına girmiştir. En güçlü karakterlerden biri olan karakter için yapılan bir oyuncu yorumu şu şekildeydi: “Yenilmek bilmiyor.” Bu da en güçlü kadın karakterler arasına girmesini haklı çıkarıyor.