Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İkon olanlar: Metro

İkon olanlar: Metro

İkon olanlar serisinde bu hafta distopya oyunlarını inceledik. En iyi 5 distopya oyunu olarak seçtiğimiz We Happy Few, Bioshock, Half Life 2, Metro ve Deus-ex oyunlarının hangisi en iyisi dersiniz? Grafikleri, hikâyesi, oynanışı açısından Metro serisinin en iyisi olduğuna karar verdik ve oyunu sizler için inceledik.

Metro’nun distopyası ilk olarak 2005 yılından Rus yazar Dmitry Gluhovsky’nin yazdığı Metro 2033 ile karşımıza çıktı. Distopya türünde başarılı kitaplardan biri olan Metro, 2009 yılında 2034 ve 2015 yılında 2035 devam kitaplarıyla edebiyat dünyasını sallamaya devam etti. Bu başarı, 2010 yılında Metro 2033’ün oyun versiyonuyla kendini tekrar gösterdi. 4A Games tarafından geliştirilen oyun, mükemmel bir distopik dünyayı kitapseverlerin ardından oyunseverlere sundu. Çok sevilen oyun, Rusya’da nükleer bir felaket sonrasında yok olmaya yakın topraklarda, yer altı metrosuna yerleşen ve yaşamlarını sürdürmeye çalışan bir toplumu konu alıyor.

Oyunda kontrol ettiğimiz karakter Artyor, çıktığı bir yolculukta çeşitli engellerle karşılıyor ve biz de bu engellerden kurtulması için onu kontrol ediyoruz. The Dark Ones adlı topluluğu da yok etmemiz de gerekiyor. İkinci oyun Last Night’ta ilk oyuna göre daha gelişmiş bir oyun görüyoruz. Hem teknik anlamda hem senaryo anlamında daha iyi bir noktaya gelmiş olan oyun hikâye olarak da farklılaşmış. Son oyuna baktığımızda, yine sürümün daha iyi olduğunu ve hikâyenin görsellerle pekiştirildiğini gözlemliyoruz. Hikâye, distopya konusunu devam ettiriyor ancak farklı noktalarıyla aynı oyunu oynuyormuşsunuz hissi vermiyor. Tekrara düşmeden ve sıkıcılaşmadan oyunun yeni sürümlerini piyasaya sunan şirket oyunun başarısını muhafaza etmeye devam ediyor. Son oyun Exodus, Şubat 2019 tarihinde piyasaya sürüldü.

Oyun FPS türünde gösterilse de yalnızca bir FPS oyunundan çok daha fazlası. Hem Xbox 360 hem de Microsoft Windows cihazlardan oynanabilen oyun Steam üzerinden 31 TL ücretle alınabiliyor. Kalitesine göre uygun fiyatlı olan oyun, distopya türündeki oyunlara ilgi duyan herkesin denemesi gereken bir oyun. Zaten bir kez denedikten sonra elinizden bırakamayacaksınız. Ancak, tuhaf alanlar sizi strese sokuyorsa oyunda zorlanabilirsiniz.