Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İkon olanlar: İntikam oyunları

İkon olanlar: İntikam oyunları

Gerçek dünyada var olan tüm kavramlar, duygular ya da olayların artık kurguya taşındığını hepimiz biliyoruz. Sevgiden nefrete, heyecandan gerilime kadar soyut olup insanların somutlaştırdığı kavramlar kitaplara, filmlere, dizilere konu oluyor. Peki oyunlar? Oyun sektörünün günümüzde ne kadar büyük ve değerli olduğunu gamer olsun ya da olmasın herkes bilir. Bazı oyunlarıın senaryoları da filmlerle yarışır noktada. İşte, kurgusal romanlar ya da filmler gibi bir dünya sunan intikam konulu en iyi oyunlar…

  1. God Of War

Mitolojinin oyuna uyarlandığı God of War serisi son oyuna kadar Yunan Mitolojisi çerçevesinde ilerlemişti.  Oyun serisi boyunca bir Spartalı Kratos’un Savaş Tanrısı’na dönüşümüne şahit olduk. Karısının ve kızının ölümüne sebep olan diğer tanrıların entrikaları yüzünden onlardan intikam almak ister. Büyük bir öfke ve gücü içinde barındıran Kratos’un aksiyon dolu yaşamı ve intikam arzusunu gördüğümüz God of War, özellikle son oyunda büyük bir ses getirdi. Oyunun her noktasında en iyiyi yaptığını düşündüren serinin son oyunu 2018’de çıkmıştı.

  1. Assasin’s Creed II

15 ve 16. yüzyılları konu alan oyunda ana karakterimiz Ezio Auditore di Firenze. Karakter, Roma’ya gelişinden sonra, Sezar Borgio’nın şehre yaptığı saldırıya tanık oluyor. Ezio da savunmaya geçiyor birçok kişi karşısında galip oluyor. Ancak amcasını da öldürmesinin ardından Sezar’dan intikam almayı aklına kazıyor ve burada asıl macerası başlıyor. Birçok kişinin gönlünde taht kuran oyun serilerinden biri olan Assasin’s Creed’in Brotherhood oyununda bu dönemdeki her şey detaylı ve gerçekçi şekilde oyuna adapte edilmiş. Hatta Leonardo da Vinci gibi o dönemde yaşamış önemli kişilikler de oyuna eklenmişti. Serinin diğer oyunlarına göre çok daha fazla sevildiği düşünülünce listede ilk ikiye girmesi çok normal oluyor.

  1. Dishonored

Bir krallıkta geçen oyunda, ana karakter Corvo kraliçenin en yakınından bulunan kişidir ve onu korumakla görevlendirilmiştir. Ancak bir gün, kraliçe öldürülür ve ilk akla gelen kişi Corvo olur. Hain olarak adlandırılan Corvo cezalandırılıyor ve burada oyuncu için hamleler başlıyor. Bu oyunda hamleleri yapan ana karakter değil, ana karakteri kurtarmak isteyen kişi. Bu yüzden kraliçeyi kimin öldürdüğünü bulmak ve intikam almak asıl görev oluyor. Her şey bu çerçevede gelişiyor. Bu arada kraliçenin ölümünden sonra kaybolan kızını bulmak da bir diğer görev. Çok sevilen ve büyük bir oyuncu kitlesine ulaşan Dishonored, listenin 3. sırasına yerleşmeyi hak etti.

  1. Max Payne

Max Payne, bir gün karısını ve çocuğunu uyuşturucu batağındaki insanlar tarafından öldürülmüş olarak bulur. Adamları o anda öldürür ancak daha sonra öğrendiği bir bilgiyle daha büyük bir intikam ister: Valkyr adlı hiç duyulmamış bir uyuşturucu kullandıkları ortaya çıkmıştır. Bu yüzden daha önce kendisine yapılan iş teklifini kabul eder ve narkotik alanda çalışmaya başlar. Valkyr’i satan ve dağıtan kişinin kim olduğunu öğrenen Max Payne’in içine girdiği maceraları ve neler yaptığını konu alan oyun 2001’de piyasaya girdi ve çok büyük bir kitleye ulaştı. Birçok kişinin hala en sevdiği oyunlar arasında yer aldığı düşünülürse bu listeye girmesi hiç de şaşırtıcı olmuyor.

  1. Grand Theft Auto IV

Ana karakter, Bosna Savaşı’nda yer alan Sırp asıllı Niko Bellic. Savaş sırasında pusuya düşürülüyorlar ve sadece 3 kişi hayatta kalıyor: Niko Bellic, Florian Cravic ve Darko Brevic. Ancak Niko, Florian ve Darko’nun ihanet ettiğini ve pusuya düşmelerine sebep olduğunu düşünür ve normal hayatına dönünce onları aramaya başlar. Bu sırada kaçakçılık yapan birinin yanında çalışmaya başlar ancak işler kötü gitmeye başlayınca o da patronu tarafından aranır hale gelir. Niko da Amerika’da yaşayan kuzeni Roman’ın ısrarlı davetini kabul eder ve Amerika’ya gider. Ancak Roman, bahsettiği gibi lüks ve gösterişli bir hayat yaşamıyordur. Sadece basit bir taksi durağı vardır. Niko kendini bir anda tehlikeli bir hayatın içinde bulur. Bir yandan intikam almak isteyen bir yandan da birinin intikam almak istediği taraf olur. Tüm bu tehlikeli hayatını konu alan GTA IV, en iyi 5 oyundan biri olarak listede yerini aldı.