Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri İkon Olanlar: FPS

İkon Olanlar: FPS

Geçmişi 80’lere dayanan, oyun sektörüne kazığı atmış oyun türü FPS her türden oyuncunun illaki bir kere oynadığı türdür. Bu haftaki ikon olanlar serimizde de her ne kadar listeye eklenmesi gereken birçok oyun olsa da biz kendimize göre günümüzde bile kendinden bahsettiren oyunları derledik.


5- Wolfenstein:


Günümüzün en eski FPS serisi kabul edilen Wolfenstein oyun dünyasına hem teknolojik anlamda hem de FPS türü açısından yön vermiş ve 37 yaşına basmış bu serinin ilk oyunları MUSE Software tarafından yayınlanmış olup günümüzdeki oyunları Bethesta Softworks tarafından yayınlanmıştır. Günümüzdeki geliştiricisi ise Arkane Lyon’dır, first-person shooter türündeki bu oyunun son oyunu Wolfenstein: Youngblood’dır. Nazi Almanya’sından baz alınmış hikayesi ile serinin FPS severleri sarıp sarmalayacağı kesin.


4- Medal of Honor:


Medal of Honor, II. Dünya Savaşı ve günümüz savaşlarını konu alan birinci şahıs nişancı tarzında bir video oyunu serisidir. Oyunun geliştiricisi 2015 ve farklı birçok firma, dağıtıcısı ise Electronic Arts’tır. İlk oyun PlayStation konsoluna uyarlanmış, ardından diğer oyunlar da Microsoft Windows, Mac OS X, Xbox, Xbox 360, PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation Portable, GameCube, Wii, Game Boy Advance platformları için çıkarılmıştır. Windows için çıkarılan ilk oyun olan Medal of Honor: Allied Assault oyuncular tarafından çok sevilmiş, oyunun diğer versiyonlarının çıkmasını merakla beklemelerine sebep olmuştur. Oyun gerçekçi atmosferi ile o türünde o tarihe kadar çıkan en kaliteli oyunlardan biri kabul edilir. Serinin toplam 14 tane oyunu vardır.


3- Call of Duty:


Çokta bahsetmeye gerek duymadığımız, geçtiğimiz günlerde mobil oyununu da çıkaran Call of Duty,birinci şahıs nişancı türü aksiyon oyunları serisidir. Call of Duty 4: Modern Warfare, Call of Duty: Modern Warfare 2, Call of Duty: Modern Warfare 3, Call of Duty: Modern Warfare(2019), Call of Duty: Black Ops 2, Call of Duty: Black Ops 3, Call of Duty: Ghosts, Call of Duty: Advanced Warfare, Call of Duty: Infinite Warfare oyunları modern zamanlara göre kurgulanmıştır. Call of Duty: Black Ops’ta Soğuk Savaş dönemi oyuna konu edilmiştir. Başta Call of Duty: WWII olmak üzere serinin diğer oyunları ise II. Dünya Savaşı konuludur.
Call of Duty önce Microsoft Windows platformu üzerinde başlamış ve ileriki oyunlarla birlikte konsollara da taşınmıştır. Serideki oyunlar Infinity Ward, Treyarch, Gray Matter Interactive, Spark Unlimited, Pi Studios ve Amaze Entertainment gibi birçok yapımcı firma tarafından farklı zamanlarda geliştirilmiş, Activision ve Aspyr Media tarafından da piyasaya sürülmüştür. Oyunlarda ayrıca id Tech 3, IW engine, In Home Engine ve Treyarch NGL gibi farklı oyun motorları kullanılmıştır. 

2- Battlefield: 



Bize göre FPS türünün en gelişmiş, en kapsamlı ve en zor oyunlarından biri olan Battlefield’ın FPS türünü ne kadar değiştirmiş olduğundan bahsetmeye gerek yok. Call of Duty serisinin ezeli rakibi olan seri ilk olarak II. Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı gibi tarihsel konular ele alınmış, daha sonra ise modern savaşa geçilmiştir. Ayrıca Battlefield 2142 ile bilim kurguya da değinilmiştir.
Battlefield’ı diğer savaş oyunlarından ayıran en büyük özelliği oyuncuların savaş araçlarını kullanabilmesidir. Bu savaş araçları tanklar, uçaklar, zırhlı personel taşıyıcılar, helikopterler, uçaksavarlar, askeri cipler vb. araçlardır. Oyun içinde istenilen silah ve silahın yanında bulunan savaş araç gereçleri kullanabilmektedir. Tabii ki bu silah paketlerini kendine has asker sınıfındaki oyuncular kullanır. Örneğin bir tanksavar biriminin silah paketini alırsanız tanksavar biriminin bir askeri olursunuz.

1-Counter: Strike:



Basit oynanışa sahip ama bir o kadar zor olan bu oyundan zaten hiç bahsetmeye gerek yok. Efsanevi hikayesi ve koyu hayran kitlesi ile günümüzde bile en çok oynanan ve ilgi gören Counter Strike’ı birçoğumuz anne babası bile biliyordur heralde. Kısaca CS, Minh “Gooseman” Le ve Jess Cliffe tarafından Half-Life adlı oyunun bir modu olarak yaratılmış, daha sonra oyunun geliştiricisi Valve Corporation tarafından isim hakları satın alınarak geliştirilmeye devam edilmiş bir birinci şahıs nişancı türünde taktiksel aksiyon oyunudur. Devam oyunları Counter-Strike: Condition Zero, Counter-Strike: Source ve Counter-Strike: Global Offensive‘dir. Counter Strike dünya genelinde en çok oynanan çok oyunculu aksiyon oyunudur ve 2008 itibarı ile 498,2 milyon satış yapmıştır.