Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri HWA Gaming vs Dark Passage Çeyrek Final maç öncesi analizi!

HWA Gaming vs Dark Passage Çeyrek Final maç öncesi analizi!

Kabus gibi başlayan sezonu yaptığı değişiklikler ile rüya şekilde bitiren Dark Passage ile rüya gibi başlayan sezonu gerçek hayata uyanmış şekilde bitiren HWA Gaming, uzun süre sonra mevsim finallerinde karşı karşıya geliyor. Ligimizin en köklü takımlarından olan Dark Passage ve HWA Gaming Türk esporunda çok büyük bir öneme sahip. Ülkemizde esporun ilk derbisi olarak adlandırılabilecek olan “LoL Classico”yu uzun bir aradan sonra 5 maçlık bir seri olarak çeyrek finallerde izleyeceğiz. Takımların şu anki hallerine değinmeden önce gelin hep beraber yakın geçmişteki mevsim finalleri sonuçlarına bakalım.

*2018 Kış Mevsim Finalleri’ne HWA Gaming katılamamış, Dark Passage ise çeyrek finalde YouthCrew’e elenmişti.

*2017 Yaz Mevsim Finalleri’ne HWA Gaming yine katılamamış, Dark Passage ise yine çeyrek finalde Team Aurora’ya yenilmişti.

*2017 Kış Mevsim Finalleri’nde ise bu sefer roller değişiyor. Dark Passage finallere katılamaz iken HWA Gaming çeyrek finalde 1907 Fenerbahçe’ye yeniliyor.

*2016 Kış Mevsim Finalleri’nde ise iki takım da aynı kaderi yaşıyor. Beşiktaş OyunHizmetleri ilk önce çeyrek finalde HWA’yı eliyor, daha sonra yarı finalde Dark Passage’ı eleyerek finale kalıyor.

*Bu iki takımın en son başarılı sayılacağı Mevsim Finalleri olarak 2016 Türkiye Büyük Finali’ni gösterebiliriz. Xerxe’li ve Caps’li efsane kadrosu ile TBF Şampiyonu olan Dark Passage, LoL Classico rakibi HWA’yı yarı finalde 3-2’lik bir skorla zar zor geçiyor. O zamanlar HWA’nın kadrosu da Holyphoenix ve Godbro gibi dönemin en iyi oyuncularını içeriyor.

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz üzere iki takımın da uzun süredir mevsim finallerinde işi iyi gitmiyor. Dark Passage yükselen formu ile yeniden bu başarıya ulaşacak potansiyeli olduğunu gösterse de HWA o ışığı yeterince yansıtamıyor. Bu mevsim karşılaştıkları dört maçta Dark Passage 3 galibiyet alırken HWA sadece bir galibiyet alabildi. Bu galibiyetin de son hafta oynanan ve çeyrek finalde taraf seçme avantajı dışında hiçbir amacı olmayan maçta alındığını söylememek olmaz. Dark Passage ligin sonuncusu durumundayken bile 3.Hafta’da karşılaştığı rakibi HWA’yı yenmeyi başardı. Daha sonra ise o zamanki destek oyuncuları Kairos sınava gittiği için LongB’nin desteğe geçtiği, yedek oyuncuları Berentt’in orta koridorda taşıyıp MVP olduğu maçta da Dark Passage HWA karşısında galip geldi. Kısacası lig süresince HWA ne kadar iyi performans sergilerse sergilesin, Dark Passage karşısında hedeflerine ulaşamadı.

HWA Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi’ni 15 galibiyet 13 mağlubiyet ile bitirirken Dark Passage ise dengeli bir şekilde 14 galibiyet 14 mağlubiyet ile bitirdi. Ligin ilk haftalarında baskın şekilde oynayarak kazanan HWA lig sonuna doğru ise backdoor ve rakip hataları ile maçlarında galibiyete ulaştı. HWA’nın anahtar ve galibiyetlerinde büyük rol oynayan oyuncusu olan Armut takımının aldığı 15 galibiyette 9 kez MVP seçilerek ligde bu konuda zirveye oturdu. Dark Passage’da her şeyin merkezinde ise Kirei bulunuyor. Ligimizin en kaliteli ormancılarından olan Kirei’yi takımın yıldızı yapan asıl özelliği ise her takımın aradığı shotcaller olması yani takımın karar veren ve bu kararı uygulatan ismi olması. Lolespor’un paylaştığı “Ses 1-2” videolarına göre Kirei maç önceleri bir koç gibi takımına talimat veriyor. Kirei’nin rakibi Trix’le karşılaştırıldığında ise dakika başına altın, dakika başına minyon ve skor katkısında öne çıkarken, KDA’lar karşılaştırıldığında ise Trix’in gerisinde kalıyor. Kirei rahat olduğu şampiyonlar ile takımını ve kendisini çok rahatlatıp kolay bir galibiyete ulaşırken, henüz ustalaşmadığı şampiyonları denerken takımının geri kalmasına ve mağlubiyet almalarına sebep olabiliyor.

Takımında LongB, Kirei gibi tecrübeli isimlerin dışında Humanoid ve Luger gibi de tecrübesiz isimler bulunan Dark Passage’ın beş maçlık bir seride performansını devam ettirip ettiremeyeceğine emin olamıyoruz. HWA ise oyuncuların tümü kıyaslandığında nispeten daha tecrübeli gözükse de takımın uzun süredir mevsim finallerine kalamaması akıllarda soru işareti bırakıyor. Dark Passage “LoL Classico”ya başka bir üstünlük sağlayarak önde giriyor. Mevsim sonu ödüllerinde “Mevsimin Çaylağı” ödülünü Humanoid, Mevsimin Ormancısı ödülünü Kirei ve Mevsimin Koçu ödülünü ise Hatchy kazandı. Bütün sezonu göz önüne aldığımızda yükselen performansı ile Dark Passage “LoL Classico”dan galip ayrılacak taraf gibi duruyor. HWA ise sahip oldukları taraf seçme avantajı ile rakiplerinin zayıflıklarını cezalandırması durumunda galibiyete ulaşabilir. Sonuç ne olursa olsun yarın hepimizi çok güzel bir maç bekliyor. Maçı Flank Esports’tan canlı olarak izlemeyi unutmayın! Ayrıca yarınki maçta gülen taraf “sizce” kim olacak, yorumlarınızı da bekliyoruz!

Ramazan “Anti” Şen