Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri 1907 Fenerbahçe vs Bursaspor Esports Çeyrek Final Maç Öncesi Analizi!

1907 Fenerbahçe vs Bursaspor Esports Çeyrek Final Maç Öncesi Analizi!

2018 TBF Çeyrek Finalleri’nde ikinci maçla devam ediyoruz. Normal sezonu 3. ve 6. bitiren ekiplerin mücadelesi, yarın 16.00’da başlayacak olan 1907 Fenerbahçe Esports ile Bursaspor Esports maçı ile başlayacak. İki ekipte de mevsim öncesi hedeflerin büyük olduğunu not düşmek gerekiyor. 2018 Kış Mevsimi’ndeki söküklerini Yaz Mevsimi’nde ormancı değişikliği ve support transferi ile dikmeye çalışan 1907 Fenerbahçe de metaya ayak uyduramayan ekiplerden oldu. Kaotik metadan etkilenen takım başta padden’ın performansı ile sırıtmaya başladı. Bursaspor ise ligde taze bir kan olmasına rağmen Stefan + Milica uyumuna Tolerant’ın shotcallerlığı eklenince beklenilenin üstü bir ivme ile üst sıraları zorladı ve kurulduğu mevsimde, mevsim finallerine kalmayı başardı.

Normal sezonda 4 kere karşılaşan ekiplerde iki taraf da eşitliği bozamadı ve 2-2 beraberlikle ayrıldı. BUR, ortalama 31 dakika ile 1907 FB’nin oyun kapatmadaki dezavantajını çok rahat kullanabilir. Yan koridorlara Stefan-Milica ikilisinden birini göndermesi halinde koridorlarını rahatlatması BUR için öncelikli amaç olmalı. Özellikle padden ve Zergsting koridorundan tek başına verim alamayan FB’nin oyun kontrolünü kaybetmemesi adına top ve bot birer maden. Bireysel performanslarda BUR’un yetenekleri daha göz dolduruyor. Latee doğru takımdaki hasar ihtiyacını karşılayan ADC’ler dışında oyunda early dominesi oldukça kilit. Move’un 10 dakikada Stefan’a 200 XP fark atması, Stefan’ın ilk kan oranlarını daha manidar kılıyor. Ortalamanın altında kalsa da Move’a nazaran daha doğru zamanda ve doğru yerde olmayı başarıyor. Move, takımına ilk görüşte ufak bir katkı sağlasa da Stefan’ın skor ve hasar katkısı daha göz dolduruyor. Bunda oyuncuların şampiyon havuzları ve mid-lane sinerjilerinin yön verdiğini bahsetmem gerekiyor.

Ligimizin kanayan yarası olan oyuncu yetiştirmedeki başarısızlığı takımları yabancı oyuncu alımına yönlendirse de Naru, Dumbledoge, Zeitnot gibi oyuncuların bölgeyi terk etmemesi, oyuncu yönetimi açısından bana ümit verse de iş lane based dönünce özellikle orta koridordaki yetersizliğimiz ön plana çıkıyor. Yerli oyuncular metaya adaptede sorun yaşarken yabancı oyuncuların daha az etkilendiğini söylemek gerekiyor. Averajın epey üstü bir KP’ye sahip Frozen’ın ligin oyuncu havuzunda Milica’dan daha tecrübeli. Frozen’ın playoff atmosferinde daha kontrollü olacağını tahmin edebiliriz. Metanetini koruduğu takdirde FB’nin aradığı ateş olacak. Hazırladığım verilerde mid ortalamasının üzerinde bir hasar katkısına sahip Frozen’ın kontrol mageleri ile oyuna doğrudan etki edebiliyor. Orianna, Malzahar, Vel’Koz, Taliyah ile 50%yi aşan kazanma oranı Bo5 üzerinden değerlendirildiğinde Frozen’ın havuzunu es geçmemek gerekiyor. Son patchlerde bufflanan Syndra da bu havuza dahil edildiğinde Frozen etrafından oynanması ve padden’ın late’te insiyatif alabilmesi 1907 FB adına mutlak üst turun yegâne anahtarı.

1907 FB mavi tarafta çıktığı 2 maçtan da galibiyet ile ayrılırken lig genelinde mavi tarafta sadece 3 maç kaybetti. Maçlarda rakibine 33% ile BUR’a Dağ ejderini kaptıran sarı lacivertlilerin lig genelinde oynadığı maçların hemen hemen yarısında (53%) dağ ejderini aldı. Ardıl tercihi ise Okyanus ve Bulut ejderi olan takımın karar mekanizmasındaki kopukluklar objektiflerden verim alamamalarına neden olmakla beraber mutlak galibiyetten de oluyor. Lig başladığından beri mevsim öncesi havasının devam etmesi tabii ki metayı da etkiledi. Rework öncesinde ve sonra totalde 90% varlık gösteren Aatrox’un bu seride en azından pick phasede değerlendirileceğini ön görmek hata olmaz. Move’un 2, Stefan’ınsa 3 kere yöneldiği Nocturne’un önemi yerini daha işlevsel picklere bırakabilir. Olaf’ın aldığı W ile yeniden takım komplarına dahil edilmesi ile düellocu orman pickleri Move’un canını sıkacaktır. Zerg’ün playmaker tarzını bu mevsim daha skor odaklı olması takımın edindiği görüşün kaynağı konumunda. Pyke ile oyun yapmakta zorlanmayan Zergsting’in Rakan ile tek bir oyununun olması, bot lanein Xayah+Rakan ikilisini rakibine bırakacaklarını düşündürse de BUR’un da bu ikiliden beklediği verimi alamaması iki ADC’nin de TF başlatan picklere (Varus, Ashe, Jhin) döneceğinin sinyalcisi. 1907 FB, BUR karşısında öne geçtiği 2 maçta gold avantajını 13-16 dakikalar arasında şekillendirirken BUR ise bu açığı dakika 16’dan sonra kapatarak öne geçtiği 2 maçı kazandı. Bu iki galibiyette Stefan ve Milica’nın altında rakiplerine fark attığı dakikalar öne çıkıyor. Stefan, Move’a nazaran daha proaktif bir oyuncu. 4 karşılaşmada da Stefan’ın hasar katkısı Move’dan bir hayli yüksek. Burada Move’un inisiyatif duygusunun serinin kaderine yön vereceğini söylemek gerekiyor. Yukarıda da bahsettiğim üzere padden’ın takımın hasar kaynağı olabilmesi için koridor aşamasının önde bitirmesi gerekiyor. Hasar bazında Thaldrin ve Frozen’dan önde olması aslında avantaj değil, dezavantaj. Bu durum takım savaşlarında hasar adına gereksiz inisiyatif ile önde yakalanmasına neden oluyor ve aslında avantajlı olduğu takım savaşlarına daha kaotik bir yön veriyor.

İki takımın da genel performansını düşündüğümde herhangi bir favori belirmekte dahi zorlanamıyorum. FB’nin tecrübesi ile çeyrek finali kolay görmemesi ve rakibini ciddiye alması gerekiyor. Stefan’ın ise Milica ile olan sinerjisinin hat safhada olması BUR’u erken oyunda öne geçirecektir. Frozen’ın ise gününde olduğu zaman takımını Thaldrin ile kucakladığını biliyoruz. Burada Move’un performansı 1907 FB’nin playofflara devam şansını doğrudan etkileyen bir diğer unsur. Hep birlikte BAU.SuperMassive’in karşısına kimin çıkacağına birlikte şahit olacağız. Çeyrek finalin ikinci ayağı olan bu maçı Pazar günü saat 16.00’da Flank Esports’tan izlemeyi kaçırmayın! Sizce çeyrek finalde gülen tarafın kim olacak? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Ahmetcan “ggFlayeep” Gül