Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Hindistan’ın 2018 Asya Oyunları ekibi belli oldu.

Hindistan’ın 2018 Asya Oyunları ekibi belli oldu.

Bu sene 18.si düzenlenen Asya Oyunları’na espor da dahil oldu. Çağımızın sporu olarak nitelendirilen esporun yükselişi StarCraft ile başlamış, DotA ile devam etmiş ve son olarak League of Legends başta olmak üzere çeşitli MOBA oyunları tarafından literatüre kazandırılmıştı. Geride bıraktığımız sene, Olympic Council of Asia ve Alisports işbirliğine giderek 2018 ve 2022 Asya Oyunları’na esporu dahil etmişti. Alibaba’nın Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile partnerliği ise espora “kanlı ve vahşi” kıstasını kaldırmış durumda. The Asian Esports Federation (AeSF)’in geride bıraktığımı ay yayınladığı listeyle League of Legends, Hearthstone, Starcraft II, Pro Evolution Soccer, Clash Royale ve Arena of Valor oyunları kabul görmüş ve 2018 Asya Oyunları’na eklenmişti. Bu oyunların yanında Counter Strike: Global Offensive’in dahil edilmemiş, oyunun bölgede LoL kadar fazla kitleye ulşamamış olması akabinde oyunun sadece Kuzey Amerika ve Avrupa ile sınırlı kalması gösterilmiş ve espor “gösteri sporu” kategoriyle 2018 AO’da yer almıştı.

Katılımcı ülkeler yavaş yavaş kadrolarını tamamlarken Hindistan tarafından şaşırtıcı bir haber geldi. Hindistan kafilesinin espor temsilcilerinin 2018 AO için harcırahlarını kendilerinin karşılaşaması gerekmesi Dünya kamuoyunda dikkat çekti. Herkesin tahmin edebileceği gibi uluslararası bir platformda ülke temsilcilerinin katılım, konaklama ücretleri ülkeleri tarafından sağlanmakta. Hindistan Espor Federasyonu ile oyuncular arasında imzalanan sözleşmede bu madde açık bir şekilde dile getiriliyor. Sözlemenin bir maddesi ise oldukça dikkat çekici. Alınan herhangi bir mağlubiyette veya harcama aşımında oyuncuların federasyona bir ödeme daha yapacak olması. Tüm bu olumsuz şartlara rağmen iki takım başvuru yaptı. Team Laggers gerekli evrakları tamamlamayı vakitli gerçekleştiremediği için otomatikman diskalifiye olurken Ruthless Gaming Hindistan temsilcisi olarak AO’ya katılmaya hak kazandı.

Çoğu ülke oyuncuları ululararası bir komite yardımı ile seçilirken Hindistan ulusal bir komite ile bu yola çıkan sayılı ülkelerden.