Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Harry Potter: Wizards Unite inceleme

Harry Potter: Wizards Unite inceleme

Geçtiğimiz günlerde Avusturalya ve Yeni Zelanda’da beta süreci ile yayına başlayan “Harry Potter: Wizards Unite“, 21 Haziran tarihinde ABD ve Birleşik Krallık’da yayına başlayarak Harry Potter fanlarının beğenisine sunuldu.

Oyun geçtiğimiz yıllarda çok popüler olan ve bir dönem dünyayı kasıp kavuran “Pokemon GO” oyunu yapımcıları olan “Niantic Labs.” ve Harry Potter haklarının sahibi “Warner Bros.” tarafından yazıldı. “Pokemon GO”nun popülerliğini yavaş yavaş kaybettiği zamanlarda bu oyunun dedikodusunu duymuştuk ancak ortaya nasıl bir ürün çıkacağını merak ediyorduk. “Fantastik Canavalar” franchise’nın da 2. film ile beraber gelişmesiyle birlikte ortaya Harry Potter evreninde geçen keyifli bir oyun çıkmış durumda.

Öncelikle beklediğimiz ve arzu ettiğimiz Harry Potter oyunu tabii ki bu değil. Geçtiğimiz aylarda bir Harry Potter RPG oyunun oynanış videosu YouTube’a sızdırılmıştı. Herkesin beklediği oyun aslında bu şekilde detaylı ve Harry Potter evreninde aklımıza gelen her şeyi yapabildiğimiz bir dünyaydı. Ancak “Wizards Unite” oyunu yapılacaklar anlamında belirli bir sınırda da olsa oynadığım kısa deneyimim sonrasında gayet keyifliydi.

Oyuna grafik anlamında da emek harcandığını görmemiz mümkün. Hem oyun içi karakterler hem yaratıklar hem de oynadığımız evreni temel aldığımız “Pokemon GO”ya göre de kıyas yaparak söyleyebilirim ki bence tatmin edici. Oyunun çok fazla şarj yemesi ve sürekli internet bağlantısı ihtiyacını da düşünürsek bu grafik performansı fazlasıyla yeterli durumda. 

Hikâye olarak ise Standart bildiğimiz Harry Potter – Voldemort savaşından kopmuş farklı bir oyun bekliyordum ben. Beklediğim gibi de oldu. “Wizards Unite” “Cursed of Child” kitabındaki gibi Hogwarts savaşının bittiği ileri bir tarihte geçiyor. Bu sefer ölüm yiyenler vs. yerine oyun içerisinde sık sık duyduğumuz Calamity (Afet – Felaket) sebebiyle bakanlığa ait birçok eşyanın evrene yayıldığı ve bizim de bu parçaları toplayıp bakanlığa geri götürdüğümüz bir oyun basitçe bakacak olursak. Şu ana kadar çok ilerlemediğimi belirtmek isterim ancak hikâye bu şekilde basitçe gidiyorsa bir süre sonra oyuncunun bu konudan biraz uzaklaşacağını düşünüyorum. Yine de bir hikâye olması da sevineceğimiz bir şey.

Oyunda aynı zamanda RPG olarak da yine “Pokemon GO”ya kıyasla daha çok seçenek görmemiz mümkün. Karakterimizi giydirmekten asa tipimize kadar seçim yapabiliyoruz ki Harry Potter evreni açısından bunlar ilk kez tecrübe ettiğimiz yenilikler ve bu detaylandırmalar basit ama keyifli olmuş.

Negatif taraftan bakacak olursak oyun içerisinde “PokeStop”lar olarak da bildiğimiz, bu oyuna “Inn” adı ile uyarlanan evler var. Buralara uğrayıp oyun içinde sihir yapmamızı sağlayan enerjileri elde ediyoruz. Fakat harita üzerinde bu tarz yerlerin sayısı az ve karşımıza çıkan materyaller(bakanlığa geri döndürülecek nesneler) ise bir hayli fazla, bu sebeple oyuncular uzun süre enerjisiz kalmaktan şikâyetçiler ve bu konuda oyunda kullanıcıyı satın almaya itiyor. Nitekim oyun sadecce ilk haftasında 1.100.000$ gelir elde ederken ilk haftada 28.000.000$ civarlarında bir gelir elde etmişti. Tabi ki 1.1 milyon dolar çok iyi bir rakam olarak gözükse de “Wizards Unite”ın biraz geri kaldığını söylemek mümkün.

Toparlamak gerekirse, “Wizards UniteHarry Potter sevenler için kesinlikle çok keyifli bir deneyim olacaktır ancak şunu da belirtmek gerekir ki haritada kendimiz gezinerek oyun oynama hevesini birçok kullanıcı “Pokemon GO” ile zamanında fazlasıyla almıştı. Niantic bunun farkında olsa gerek ki zaten içerik anlamında birçok yenilik katmış durumdalar. Ben de henüz ileri seviyeleri görmediğim için önyargılı konuşmamak gerektiği kanısındayım ancak oyun şu ana kadar anlattığım düzlemde gittiği takdirde kullancıların “Pokemon GO”ya kıyasla çok daha hızlı oyundan kopacağını düşünüyorum. Yine de Harry Potter evrenini sevenlerin mutlaka deneyimlemesi gereken bir tecrübe olduğunu düşünüyorum.

Herkese iyi eğlenceler şimdiden.