Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Hangi şirketler Corona virüsüne karşı üretim bandını değiştirdi?

Hangi şirketler Corona virüsüne karşı üretim bandını değiştirdi?

Bildiğiniz gibi dünyanın en büyük gündemi haline gelen Corona virüsü salgını, hızla insanlara yayılmaya devam ediyor. Bu kapsamda birçok şirket üretim bandını değiştirmek zorunda kalıyor.

Söz konusu salgın Çin'den ABD'ye, İtalya'dan İran'a birçok ülkede görülüyor ve etkisini de her geçen gün artıyor. Salgın tahmin edebileceğiniz gibi en çok teknoloji ürünleri üretimi ve tedariklerini etkiledi.  

LG’nin ve Samsung’un Gumi'deki fabrikasında çalışan işçilerde virüsün tespit edilmesi üzerine fabrikaların faaliyetlerine geçici olarak ara verildi.

Bunun yanında Apple'ın ürünlerini üreten Tayvanlı Foxconn'un da ana üretim merkezlerinden birinde Corona virüsü vakası görülmesi üzerine şubat ayının başında merkez geçici süreyle kapatma kararı almıştı.

Bir diğer karar ise Amazon'dan gelmişti. Bunların yanında birçok firma da üretim bandında değişikliğe gitti. Oyuncu ekipmanları üreten Razer, bir fabrikasını cerrahi maske üretiminde kullanmaya karar verirken, Apple da binlerce maske üreteceğini bildirmişti.

Yazıcıları ile hayatımızda önemli yer tutar HP ise uzmanlığını Corona virüs ile mücadele etmek için kullanıyor.

Şirket, halihazırda ABD’deki ve Barcelona'daki yerel hastanelere 1000’den fazla 3 boyutlu yazıcıdan çıkmış parçalarla ürün tedarik ettiğini açıkladı. En acil ihtiyaçları karşılamak ve öncelik vermek adına HP, bazı fabrikalarını bu iş için ayırmış durumda.

HP’nin salgın sonrası aldığı bu kararda tedarik ettiği ürünlere bakıldığında, cerrahi maskeler, maskeler için ekipmanlar, solunum cihazı için bazı parçalar ve el kullanmadan açmak için bazı kapı açma ekipmanları geliştiriliyor.

İngiliz devi Dyson ise salgına karşı aldığı yeni kararla dikkat çekiyor. Dyson, Corona virüsüne bağlı solunum yetmezliği kaynaklı ölümleri azaltmak adına solunum cihazı geliştireceğini duyurdu. Şirketin ne zaman üretime başlayacağı bilinmiyor ancak üretim bandında ilk kez böyle bir ürün gördüğümüz kesin.

Otomotiv devi Ford ise cerrahi maskeler ve solunum ekipmanları adına önemli bir hamle yapıyor.

Büyük otomobil üreticilerinin çoğu ve diğer birçok şirket, hava temizleyicileri ve solunum cihazları gibi daha fazla ihtiyaç duyulan ekipmanların üretilmesine yardımcı olmak için adım atıyor.

Ford ise solunum cihazlarına yönelik tasarımsal öneriler sunuyor.   

Moda markaları ise cerrahi maske yetersizliği sebebiyle fabrikada seri üretime geçme kararı aldı.

Bir İspanyol markası olan Zara, zaten 10 bin cerrahi maske bağışladığını ve bu hafta sonuna kadar 300 bine kadar ulaşacağını söyledi.

Bunun yanında H&M Group, tedarik zincirini hastaneler ve sağlık çalışanları için koruyucu ekipman üretmek üzere yeniden düzenleyeceğini açıkladı.

Lüks giyim moda markaları olan, Prada, Balenciaga ve Saint Laurent üretim bandında değişikliğe gideceğini ve cerrahi ürünler üretmeye başlayacaklarını açıkladı.

Dünyanın en büyük bira üreticisi AB InBev de Avrupa’da kontrolsüz bir şekilde yayılan virüse karşı fabrikasında hastanelerde kullanılmak üzere alkolsüz biralarından çıkarılan öz ile yapılan yaklaşık 50 bin litre dezenfektan göndermeyi planlıyor.

Bunun dışında maske fabrikalarının "yüzde 110 kapasiteyle çalıştığını" söyleyen yetkililer, bir zamanlar ayakkabı, teknolojik ürün ve otomobil üreten fabrikaların çoğunun maske yapmak için yeniden yapılandırıldığını aktarıyor.

Bir zamanlar çocuk bezi ve hijyenik ped için hedeflenmiş lifli malzemeleri üreten makineler şimdi maskeler için malzemeler üretiyor.