Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Günahım Neydi: No Man’s Sky

Günahım Neydi: No Man’s Sky

Oyunseverleri çok büyük beklentilerin ardından hayal kırıklığına uğratmış, derbeder etmiş, yataklara düşürmüş oyunları incelediğimiz serimizde sırada No Man’s Sky var! 

2016 yılında Hello Games tarafından geliştirilen No Man’s Sky, sunduğu devrim niteliğindeki oyun evreni ile başlarda tüm oyunseverleri heyecanlandırmayı başarmıştı. 18 kentilyonun üzerinde gezegeni ayaklarımızın altına seren yapım, üstün teknolojisi ile lansmandan önce büyük beklenti yaratmıştı. Ancak oyunun çok tekrara düşmesi ve sürekli olarak aynı tasarımlarla karşılaşmamız, oyun ilerledikçe heyecanımızı söndüren faktörler olarak karşımıza çıkıyor.

Oyun aslında inanılmaz bir açılış sahnesi ile başlıyor. Issız bir gezegende, üzerinizde bozulmuş bir koruyucu elbise ile uyanıyorsunuz. Yanınızda ise sadece bozuk bir uzay gemisi bulunuyor. Oyunun geneline bu gizem yayılmış olsaydı oyun muhtemelen çok daha ilgi çekici bir hal alırdı. Şimdi ne yapmalıyım sorusunu oyunun ilerleyen aşamalarında o kadar az soruyorsunuz ki o bayağılık hissi bir süre sonra oyunu terk etmenize sebep oluyor. 

Ancak yine de o uzay gemisiyle uzayın derinliklerine doğru fırladığımız o ilk an kesinlikle büyüleyici. Kendinizi birden gezegenler, uzay taşları ve galaksilerin arasında buluyorsunuz. Ancak ilk başta hayranlıkla izlediğiniz bu oyun evreni bir süre sonra anlamsız ve boş bir evrene dönüşüyor.

Gezegenlere inip araştırma yapmaya başladığınız zaman taramaların sonucunda hep aynı sonuçlarla karşılaşıyorsunuz: Ya terk edilmiş bir bina, ya bir ticaret üssü ya da kontrol noktası. Aynı sonuçların karşımıza çıkmasını geçtim bir de tüm binaların tasarımı da aynı. Farklı gezegenleri ziyaret etseniz bile sürekli aynı yapılarla karşılaşıyorsunuz. 

Rastgele yaratılmış yaşam formlarından da bahsedecek olursak oyunda genellikle hayvan türevi canlılara yer verilmiş. Ancak bu yaşam formlarının hepsi dinazora benzediği için hem bir mantıksızlık hissine kapılıyorsunuz hem de bu canlılar da bir süre sonra sizin için sıradanlaşmaya başlıyor.

No Man’s Sky potansiyelli bir oyun olmasına rağmen etkileyici anları oyunun geneline yayamıyor. Oyunu, müzikleri ve harika evren tasarımı için almayı düşünebilirsiniz ancak bir süre sonra kendinizi o kadar çok aynı şeyleri yaparken buluyorsunuz ki oyundan erken sıkılmanız oldukça muhtemel. Bizden söylemesi ama karar tabii ki sizin.