Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Günahım Neydi: Fallout 76

Günahım Neydi: Fallout 76

Bu serimizde çok büyük beklentilerin ardından oyun severleri hayal kırıklığına uğratmış, derbeder etmiş, yataklara düşürmüş oyunları inceliyoruz. Serimize Fallout 76 ile başlıyoruz. 

Bethesda’nın başarılı serilerinden bir oyun olan Fallout, 2018’de yayınladığı Fallout 76 ile oyun severleri çok büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştı. Oyun severler ve oyun eleştirmenleri tarafından eleştiri yağmuruna tutulan oyuna, birçok hata barındırması ve tamamlanmamış hissiyatı verdiği için Amerikalı bir hukuk firması tarafından dava bile açılmıştı. 

Fallout 76, ölü ve boş bir oyun hissi vermesi, görevlerin veriliş şekli ve oyunun genel atmosferi ile oyuncuların beğenisini toplamaktan uzak kalmıştı. Tüm bu kusurlarının üstüne oyunun yüksek bir fiyat etiketi ile piyasaya sürülmesi ve oyun içi harcamaları zorunlu kılması, Fallout severleri sinirlendiren bir diğer etmen olmuştu. Atom adında ikinci bir para birimi içeren oyun, adeta oyun fiyatına para birimi satmaya çalıştığı için oyuncular tarafından büyük tepki toplamıştı.

Multiplayer oyun formatının vazgeçilmezi olan PvP(Player vs. Player) özelliğini de oyuna doğru şekilde entegre edemeyen Bethesda, adeta oyundan alınan zevki azaltmak için elinden geleni yapmış diyebiliriz. Rakibiniz gücünü yarıya indiremediğiniz takdirde karşınızdakine saldırmamak oyunculara saç baş yolduran bir diğer özellik olmuştu. PvP’ye bir mantık oturtulmadığı için oyunda karşılaşmalar karşılıklı ateş etmekten öteye geçemiyordu.

Oyundaki bir diğer eksiklik ise NPC(Non-player character). Fallout tarihindeki en büyük haritalardan birine sahip olan oyunda, harita büyük olmasına rağmen NPC eksikliğinden dolayı kendinizi bomboş bir tarlada geziyormuş hissine kapılıyorsunuz. Tüm görevleri telsizlerden veya etraftaki yazıları okuyarak almak, RPG oyunlarının ruhuna tamamen aykırı olmuş.

Sıktığınız düşmanın yok olması, topladığınız paranın kaybolması gibi çok büyük buglar içeren oyun için en az oyun kadar büyük yamalar yayınlanması rağmen bu hataları bir türlü düzeltilemedi. Tüm bu olumsuz özelliklerden dolayı oyun çoğu yerde elden çıkarmak adına çok daha ucuza satılmış, hatta bazı perakendecilerde oyun hediye olarak satılmıştı. 

Fallout 76 son 12 yılın en kötüsü

Belirtilenlere göre Fallout 76, Bethesda'nın son 12 yılda piyasaya çıkardığı oyunlar arasında en düşük inceleme puanını alan oyun oldu. Pirates of the Caribbean: The Legend of Jack Sparrow ile 12 yıl önce itibarını zedeleyen firmanın yine aynı durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Fallout 76 inceleme puanları

– TheSixthAxis – 3/10

– Push Square – 3/10

– CGMagazine – 3/10

– Metro GameCentral – 3/10

– The Guardian – 2/5

– USgamer– 2/5

– GameSpot – 4/10

– Stevivor – 4/10

– Attack of the Fanboy – 2.5/5

– GamesRadar+ – 2.5/5

– Twinfinite – 2.5/5

– IGN – 5/10

– RPG Site – 5/10

– Forbes – 5/10

– Dark Station – 3/5

– PlayStationLifeStyle – 6/10

– PC Gamer – 6/10

– Game Informer – 6/10

– Xbox Achievements – 6.5/100

– PlayStation Universe – 7

– Trusted Reviews – 3.5/5