Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri En ucuz ama en iyi: Gaming monitörleri

En ucuz ama en iyi: Gaming monitörleri

Gün geçmiyor ki gamerlara özel ekipmanlar, donanımlar, kıyafetler ve hatta yiyecek menüleri çıkmasın. İnanın hangi gamer menüyü yiyeceğimi bazen ben bile şaşırıyorum, o derece! İyi ekipman ve donanım kullanmak hepimizin ilk tercihi, bu yüzden bu hafta en uygun fiyata yüksek performanslı ürünler arasından monitörleri derledik, şöyle buyurun;

       1. BENQ Zowie RL2455 LED Monitör

Masaüstü monitörlerde en aşina olduğumuz ekran boyutu 24 inç. Bu sebeple klasik boyutlarda ve canlı bir görüntü sunan BENQ Zowie RL2455 uygun fiyatıyla listede yerini alıyor. Fark yaratan bir özelliği de var: Black eQualizer yazılımı ile karanlık görüntüye sahip kareleri daha parlak gösterebiliyor ve böylece oyunlarda ekran parlaklığının ayarını değiştirmeye gerek kalmadan görüntüyü iyileştirebiliyorsunuz. Ayrıca, monitörü satın aldığınızda daha önceden strateji, FPS ya da RPG gibi oyun türlerine özel ayarlar ile kullanmaya başlıyorsunuz.

24 inç ekran boyutu

1920×1080 ekran çözünürlüğü

16: 9 en boy oranı

75 Hz yenileme hızı

1 ms tepki süresi

Monitörün fiyatı ise 1.124,85 TL

Ürünü buradan satın alabilirsiniz.

  1. ViewSonic VX2476 Monitör

Bir oyuncu monitörü alırken karar verilmesi gereken ilk aşama TN ekran mı yoksa IPS ekran mı olacağı olur. Genellikle, IPS ekranların görüş açısı ve renklerinin daha iyi olduğu, TN ekranların ise daha iyi yenileme hızı ve cevap verme süresi sunduğu söylenir. Ancak, bunun artık modası geçmiş bir düşünce olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Uygun fiyatlı oyuncu monitörleri söz konusu olduğunda, IPS ekranıyla sunduğu ekstra bir canlılık bulunmuyor. Ancak sizin için bir problem değilse, ViewSonic VX2476 monitörü tercih edebilirsiniz.

23.8 ekran boyutu

1920×1080 ekran çözünürlüğü

16: 9 en boy oranı

60 Hz yenileme hızı

4 ms tepki süresi

Ürünün fiyatı ise 1.161,37 TL. 

Ürünü buradan satın alabilirsiniz.

  1. ASUS VG248QE Monitör

Diğer monitörlere bakıldığında biraz daha yüksek fiyatlı olsa da genel tabloda aynı durum geçerli değil. Eğer bütçeniz bu monitör için yeterliyse, 144 Hz yenileme hızının, pro gamer kitlesi için gereken minimum seviye olduğunu hatırlatmak gerekir. Bu bazda en uygun fiyata sahip monitörlerin başında ASUS VG248QE geliyor.

Diğer 144 Hz monitörlerle karşılaştırıldığında ekstra bir özelliği bulunmuyor ama fiyatı yeteri kadar öne çıkarıyor diyebilirim.

24 inç ekran boyutu

1920×1080 ekran çözünürlüğü

16: 9 en boy oranı

144 Hz yenileme hızı

1 ms tepki süresi

Ürünün fiyatı ise 1.785,15 TL

Ürünü buradan satın alabilirsiniz.

       4. Samsung CFG73 Kavisli Monitör

24 inç ekran boyutu olduğu söylense de net olarak 23.5 inç olan monitör, kavisli bir tasarım sunuyor. FreeSync’yi destekleyen AMD ekran kartı sayesinde eş zamanlı çalışma görülüyor ve oyun sırasında en çok sinir bozan donma, takılma gibi problemleri ortadan kaldırıyor. Bu anlamda en etkili donanımın AMD FreeSync ve Nvidia G-Sync olduğunu düşünürsek, Samsung hem 144 Hz yenileme hızı hem de AMD FreeSync ile listede bir adım öne çıkmayı başarıyor. Elbette, bu durum fiyatını da etkiliyor. Ancak yine de genel anlamda uygun fiyatlı olduğunu söyleyebilirim. Son olarak VA ekran özelliği sunan Samsung, IPS ve TN panelin tam ortasında kalmıştır.

23.5 inç ekran boyutu

1920×1080 ekran çözünürlüğü

144 Hz yenileme hızı

1 ms tepki süresi

Ürünün fiyatı ise 2.065,81 TL

Ürünü buradan satın alabilirsiniz.

       5. AOC G2460PF Monitör

Bir üst sırada yer alan Samsung monitörün fiyatı bütçenizi aşıyor ve aynı özellikler olmasa da yakın özelliklere sahip bir başka monitör almak istiyorsanız AOC G2460PF size uygun olabilir. AMD FreeSync özelliği ile kesintisiz şekilde oyun deneyimi sunan monitörün diğer bir özelliği de yüksekliğinin ayarlanabilir olması. Uzun süre oyun oynadığımız zamanlarda çoğumuz ağrı sorunu yaşarız. Özellikle yanlış açıda duran monitör bu konuda davetiye çıkarır. AOC da bu sebeple ayarlanabilir yükseklik özelliğiyle bu sorunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

24 inç ekran boyutu

1920×1080 ekran çözünürlüğü

16: 9 en boy oranı

144 Hz yenileme hızı

1 ms tepki süresi

Ürünün fiyatı ise 1.759 TL

Ürünü buradan satın alabilirsiniz.

İlk üç sırada yer alan monitörler casual gamerlar için daha uygunken, son iki sıraya söz ettiğim monitörler pro gamerlar için daha iyi tercihler olacaktır.