Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Google, geleceğin oyun sistemi Stadia’yı tanıttı!

Google, geleceğin oyun sistemi Stadia’yı tanıttı!

Google'ın yeni oyun ve yayın platformu olacak Stadia resmen tanıtıldı. Google, San Francisco'da bulunan Oyun Geliştiricileri Konferansında adından çok söz ettirecek yeni projesinin tüm detaylarını sundu.

Stadia'ya basitçe anlatmak gerekirse istediğiniz oyunu istediğiniz platformdan oynamamıza imkan veren bir bulut oyun sistemi demek doğru olur. 
Oyuncunun oyun oynamak için heyecanlanıp oyunu oynama evresine kadar kaybettiği zamanı ve isteği minimalize etmek isteyen Google, Stadia ile bunu başarmak istyior. İnternet ortamından platformunuza oyunu indirmenize gerek kalmayacağı için artık Mac'inizde desteklenmeyen oyunları veya mobil telefonunuzda yüksek grafikli oyunları oynayabileceksiniz.

Oyunları internet üzerinde 4K çözünürlüğünde ve 60 FPS hızında oynanabilecek. Bu deneyim müthiş bir heyecan yaratsa da ülkemizdeki internet altyapısında nasıl sonuçlar alacağımızı bekleyip göreceğiz.
Stadia'nın sunduğu en güzel özelliklerden biri ise YouTube'da izlediğiniz oyun videolarına oyna tuşu eklenecek ve istediğiniz oyunu anında oynamaya başlayabileceksiniz.
Google'ın tanıttığı yeni oyun sistemi istatistiksel verilere bakıldığında diğer platformlara göre çok daha hızlı çalışıyor. GHz biriminin daha yüksek işlemci kapasitesine ifade eden parametre olan GPU teraflop rakamlarına göre Stadia 10.7 GPU teraflopta çalışırken Play Station 4 Pro 4.2 GPU teraflopta çalışıyor XBOX One X ise 6.0 GPU teraflopta çalışıyor.


Google'ın geleceğin teknolojisi olarak görülen bulut sistemine yaptığı bu yatırımın karşılığını hep birlikte göreceğiz. Şirket henüz resmi bir çıkış tarihi açıklamasada sistemin 2019 yılında hayata geçeceği konuşuluyor. Ücret ve daha detaylı bilgilerin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.