Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Fortnite’ın “The End” etkinliği Twitch’teki kendi izlenme rekorunu kırdı

Fortnite’ın “The End” etkinliği Twitch’teki kendi izlenme rekorunu kırdı

Epic Games geçtiğimiz Pazar günü oyunda hype yaratmak için eşsiz bir yöntem denedi ve “The End” etkinliğinde Fortnite sunucularını kapatarak oyunu her platformdan kaldırdı. Yapılan yayında ise ekranda sadece bir kara delik gözüküyordu.

Birçok oyuncu oyunu oynayamadığı için hayal kırıklığı yaşasa da oyunun Twitch kategorisi yüksek profilli yayıncıların Fortnite’a ne olduğu konusunda yaptıkları yayınla dolduruldu. Temmuz ayında düzenlenen World Cup’tan sonra oyunun izlenme saati düzenli olarak düşüşteydi. Fakat “kara delik” yayını bu izlenme saatini ciddi bir şekilde arttırdı, hatta oyunun platformdaki kendi rekorunu kırmasına sebep oldu.

“The End” etkinliğinden bir hafta önce günlük 1.5M izlenme saati bulunurken Pazar günü bu rakam 8.6M’a yükseldi. Pazartesi günü de bu rakam 5.88M olarak devam etti. Hatırlatmakta fayda var, bu rakamın tamamına bir “kara delik” sayesinde erişildi.

Sunucuların kapatılmasının ardından Fortnite’ın resmi Twitch hesabı da kara delik yayını yaptı. 41.5 saatlik yayında ortalama 60K anlık izleyiciye ulaşılırken toplam 2.47 saat yayın izlendi ve en fazla 171K anlık izleyici gözlemlendi.

Buna ek olarak Newzoo datasında göre Fortnite benzer bir başarıyı YouTube’da da yakaladı. Pazar gününe kadar oyun, YouTube’da 1M saat sınırını hiç geçememişti. Kara delik etkinliği ile ise 13 Ekim tarihinde 10.7M saat yayın izlenmesiyle önemli bir başarı elde edildi.

Epic Games’in Fortnite’ta hype yaratma adına oyun içi etkinlikler düzenlediğini biliyoruz. Fakat sunucuların kapatılması gibi geniş çapta ve eşsiz bir etkinlik ilk defa gerçekleştirildi. 8.6M saat izlenilen etkinlik ise oyunun platformdaki günlük izlenme rekorunu kırdı.