Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Fortnite için inen Apple ve Google balyoz darbesi mahkemeye taşınıyor

Fortnite için inen Apple ve Google balyoz darbesi mahkemeye taşınıyor

Epic Games imzalı Fortnite, büyük bir sorun ile karşı karşıya kaldı. Yeni yaşanan gelişmeye göre önce Apple'ın App Store'undan onun ardından da Google'ın Play Store'undan kaldırılan Fortine, karşı dava açarak savunma durumuna geçmiş durumda. Peki Fortnite neden uygulama mağazalarından silindi?

Epic Games’ın mobil oyun olarak da sunduğu Fortnite için karşı dava açılmış durumda. Epic Games imzalı Fortnite’ın uygulama mağazalarından silinmesinin nedeni Fortnite mobil için yerleşik ödeme sistemlerine alternatif olacak bir sistem eklemesi oldu. Bu yeni ödeme yapısı sebebiyle ilk önce App Store kurallarını ihlal eden Fortnite, daha sonra Play Store için de bu yöntemi getirince buradan da silindi.

Hatırlatmak gerekirse Apple, geliştiricilerin uygulama içindeki satın alımları için kendi ödeme yöntemini tercih etmesini istiyor. Hal böyle olunca Fortnite’ın alternatif yöntemi Apple’ın hoşuna gitmedi. Apple’ın söz konusu sistemi yüzde 30 gibi yüksek bir komisyon aldığı için geliştiriciler tarafından zaten eleştiriliyor. Epic Games de bu sisteme karşı çıkmak adına kendi yöntemini işleme aldı.

Kısa süre içinde gündem konusu haline gelen Fortnite’ın silinmesi hamlesinin son durumda ne olacağı bilinmez ancak işlerin karıştığını söylemek mümkün.