Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Fortnite ESL Katowice Royale’in ardından

Fortnite ESL Katowice Royale’in ardından

ESL’in oldukça popüler organizasyonlarından IEM Katowice bünyesinde ilk kez bir Fortnite turnuvası düzenlendi. Organizasyona adını veren Polonya’nın Katowice şehrinde düzenlenen ESL Katowice Royale turnuvası büyük heyecana sahne oldu. 

Turnuva bünyesinde solo ve eşli olmak üzere iki tip turnuva düzenlendi. Solo turnuvası için ödül havuzu 100 bin dolar olarak belirlenirken eşli turnuva için bu miktar 400 bin dolar olarak belirlendi.

Fortnite’ın Twitch kanalından canlı yayınlanan turnuvada Twitch’te 2 milyondan fazla takipçisi bulunan NICKMERCS gibi ünlü isimler yer aldı.

Turnuva formatına baktığımız zaman oyuncular solo turnuvasında toplamda 7, eşli turnuvada ise 14 karşılaşma oynadı. Toplamda 500 bin dolarlık ödülün dağıtıldığı turnuvada her maç oldukça büyük önem arz ediyordu çünkü oyuncular maçı kazanmasalar dahi “Kill” başına ve mücadeleyi kaçıncı bitirdiklerine bağlı olarak puan kazandılar. Aşağıda yer alan tabloya bakarak puanlama sistemiyle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz:

Kill Başına: 5 Puan

Galibiyet: 65 Puan

İkincilik: 58 Puan

Üçüncülük: 56 Puan

Dördüncülük: 54 Puan

Beşincilik: 52 Puan

Ellincilik: 1 Puan

Turnuvanın tüm güzelliklerinin yanında bu turnuvada daha önce diğer Fortnite turnuvalarında örneği görülmemiş bir kural uygulandı ve görünen o ki bu uygulama oyuncular tarafından pek de hoş karşılanmadı. ESL, oyuncuların karşılaşmalara istedikleri Fortnite kostümleriyle karşılaşmalara çıkmalarına izin vermedi.

Ve sıra kazananları açıklamaya geldi! Solo turnuvasında 100.000 dolar ödüllü turnuvayı üç puan fark ile turnuvadan yalnız bir gün önce TSM’e katılan Vinny “Vinny1x” Gerald Gilgan kazandı. Team Atlantis’ten Max “Magin” Merrien 3 puan farkla ikinci ve Solary’den Doung “Kinstaar” Huynh ise turnuvayı üçüncü olarak bitirdi. 

ESL Katowice Royale’in duo turnuvasında ise 831 puan toplayan Rocco “Saf” Morales ve Williams “Zayt” Aubin Pazar, birinci olmayı başardı. Birincilik ödülü 80.000 doları kazanan Saf ve Zayt ikilisi, aynı zamanda Ghost Gaming ve NRG gibi farklı takımları temsil ediyorlardı.

Eleven Gaming’ten Adam “Boyer” Boyer ve Christopher “Crippa” Storkaas ikinci, solo turnuvasını kazanarak dikkatleri üzerine çeken Vinny “Vinny1x” Gerald ve takım arkadaşı Anthony “ZexRow” Colandro ile TSM adına üçüncü oldular.