Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Filmlerden Uyarlanan 10 İlginç Video Oyunu

Filmlerden Uyarlanan 10 İlginç Video Oyunu

Çocukluk ya da gençlik dönemlerimizde, sinemayı sevmemizi sağlayan, severek izlediğimiz birçok film, popüler kültürün içerisinde çeşitli şekillerde yer alıyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise şüphesiz video oyunları. Hayatımızın bir döneminde bağımlısı hâline geldiğimiz bu video oyunları, filmlerden uyarlanan versiyonlarıyla karşımıza çıkıp oyunseverlere yeni deneyimler yaşatıyor.

Bu vesilesiyle biz de filmlerden uyarlanan 10 ilginç video oyunu bir araya getirdik. Listeyi incelerken video oyunu uyarlamasına oldukça şaşıracağınız filmlerle ilgili genel bilgileri öğrenebilir ve nasıl bir şekilde oyuna uyarlandığını görebilirsiniz. Keyifli okumalar!

Beetlejuice

Tim Burton’ın yönettiği 1988 yapımı Beetlejuice filmini bilmeyeniniz yoktur. Muazzam atmosferi ve eğlenceli havasıyla dikkat çeken, dönemine göre başarılı efektleri ve şahane müzikleriyle izleyicinin gönlünü fetheden Beetlejuice, bir trafik kazasında ölen ve evlerine döndüklerinde aslında ölmüş olduklarını idrak eden genç bir çiftin hikâyesini ve bu çiftin öteki dünyaya kabul edilene kadar kendi evlerinde bir hayalet olarak kalmalarıyla yaşanan olayları konu alıyor.

Sinema dünyasında önemli bir yer edinen Beetlejuice’un video oyunu ise 1991 yılında Nintendo Entertainment System için üretilmiş. Bu oyunda ana karakterimiz Beetlejuice'un yerine geçiyor ve böcekler üzerinde tepinip, başka şekillere girebileceğiniz bir maceranın içerisine sürükleniyosunuz.

Saw

2000’li yılların korku-gerilim sinemasına yeni bir soluk getiren James Wan imzalı Saw, 2004 yılında ortalığı kasıp kavurdu. Film, Jigsaw isminde son derece sıra dışı bir seri katilin, kurbanlarına yaşamın anlamını ve değerini anlatmak gibi bir takıntısı üzerinden çıkış noktasını oluşturuyordu. Ölümcül oyunlar oynayarak hayatta kalma şansını yakalamaya çalışan kurbanlar, aynı zamanda yaşamak uğrunda neleri feda edebileceklerini de öğreniyordu. Seri katilimizin son kurbanları ise oldukça ürkütücü bir odada uyanan Adam ve Dr.Lawrence Gordon. Yerde kanlar içinde başka bir kişiyle aynı odada, aynı havayı soluyan bu ikili, hayatta kalmak için ellerinden geleni yapıyordu.

İlgi çekici malzemesiyle sinemada büyük süske yaratan Saw, tam da video oyununa uyarlanabilecek bir konsepte sahip. Bunu bilen video oyunu üreticileri de 2009'da Saw'u bir oyun olarak karşımıza çıkarıyor. Saw’un video oyununda yapmanız gereken şey ise Jigsaw’un bıraktığı tuzaklarla dolu terk edilmiş bir akıl hastanesinden kaçmak. Tuzakları etkisiz hale getirmek ve sizi öldürmek isteyen insanlarla mücadele etmek için Jigsaw’un planlarını etkisiz hâle getirmeniz gerekiyor.

The Blair Witch Project

Buluntu film (found footage) türünün atası diyebileceğimiz The Blair Witch Project, internetin dünyaya yeni yeni hakim olduğu dönemde, içerisindeki her şeyin gerçek olduğu lanse edilerek pazarlanmasıyla sinema dünyasında büyük yankı uyandırdı. Daniel Myrick ve Eduardo Sánchez ikilisinin yönetmenliğini üstlendiği film; söylentiden ibaret olan Blair Cadısı Efsanesi hakkında bilgi edinmek ve bu efsanenin nasıl bir anlatıdan günümüze kadar geldiğini öğrenmek için üç kişilik bir belgesel ekibinin, Maryland sınırlarındaki Black Hills Ormanları'nda yaptığı araştırmayı ve efsanenin bir yalandan ibaret olmadığını anlamasıyla yaşadıkları olayları konu alıyor.

Çekildiği dönemde yapılan etkili PR çalışmasıyla adından söz ettiren The Blair Witch Project'in video oyunu ise oyunseverleri psikolojik sınırları zorlayan bir hayatta kalma mücadelesinin içerisine davet ediyor. Filmden uyarlanan üç farklı video oyunu, filmdeki Blair Cadısı efsanesini daha geniş çapta ele alıyor ve filmin efsaneleriyle ilişkili temalar etrafından konseptini şekillendiriyor.

Jumanji

Robin Williams ve Kirsten Dunst’ın başrollerinde yer aldığı, aynı isimli fantastik çocuk kitabından 1995’te beyazperdeye uyarlanan Jumanji, tüm çocukluğumuzu ve gençliğimizi fethetmeyi başaran nadir yapımlardan biri. Kendisinden sonra birçok filme de ilham olan Jumanji; Peter ve Judy’nin günün birinde eski bir masa oyununu keşfedip oynamaya başladıklarında oyun tarafından tutsak edilen Alan Parrish’i ve bir sürü hayvanı türünü serbest bırakmalarıyla yaşanan olayları konu alıyor. Bütün bu karışıklığı durdurmanın tek yolu ise oyunu kazanmaktır. Filmin popüler sahnelerinden ilham alınarak tasarlanan Jumanji'nin video oyunu da birçok mini oyunu bünyesinde barındırıyor ve filmin ruhunu oyuna da entegre etmeyi başarıyor.

Middle Earth:Shadow of Mordor

Adından anlaşıldığı üzere Middle Earth:Shadow of Mordor, edebiyat ve sinema dünyasına damga vuran Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin bir oyunu. Shadow of Mordor oyunu Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin geçtiği zamandan öncesini konu alıyor. Orta Dünya'da Talion isimli bir Ranger'ın hikâyesini bize anlatan oyun, Gondor'un elinde bulundurduğu Mordor'u tekrar ele geçiren Sauron'un, Talion'un ailesini öldürmesiyle hikâyesini şekillendiriyor ve intikam ateşi ile yanıp tutuşan Talion, Wraith isimli bir araf bölgesinde eski bir Elf demircisi olan Celebrimbor ile bir olup, Sauron'u Mordor'da aramaya başlıyordu.

Ghostbusters

1980’li yılların en sevilen film serileri arasında yer alan Ghostbusters serisinden uyarlanan Ghostbusters: The Video Game, oyunseverleri hayaletleri yakalayan parapsikolog ekibe davet ediyor. Bir yandan hayaletleri yakalarken eşsiz bir oyun denetimi yaşıyorsunuz; diğer bir yandan New York'u kurtarma mücadelesi veriyorsunuz. Oyun, orijinal filmlerin yazarları Dan Aykroyd ve Harold Ramis tarafından kaleme alınırken; özgün hikâyede Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis ve Ernie Hudson gibi oyuncuların sesleri ve oyun içi tasvirleri de yer alıyor. Benzersiz bir hayalet avı deneyimini yaşatan bu oyun, özellikle filmin hayranları tarafından çok seviliyor.

Back to the Future

1985 yılında Robert Zemeckis önderliğinde vizyona giren Back to the Future; zamanda yolculuk temasını ele alan yapısıyla vizyona girdiği döneme damgasını vurmuş, aynı zamanda o yılın en çok gişe yapan filmi olarak akıllarda yer etmişti. İyi bir gişe hasılatı elde etmesi sonucunda da bir üçlemeye dönüştürülmüştü.

Telltale Games tarafından geliştirilen filmden uyarlanan video oyunu, size adeta zamanda yolculuğu yaşatacak. 1900’lü yıllarda geçen bu 5 bölümlük oyun, genel olarak bulmaca çözme ve diyaloglarla ilerliyor, bazı kısımlarında ise size seçim yapma şansı da tanıyor. Filmin nostaljik dokusunu hissettiren bu oyun, Back to The Future dünyasını sevenler için biçilmiş kaftan.

The Thing

Korku-gerilim ustası John Carpenter’ın sinema dünyasına kazandırdığı The Thing, buz içerisinde donmuş bir şekilde bulunan ve daha sonra ‘özgür bırakılan’ bir dünya dışı canlının, Norveçli bir araştırma ekibini öldürmesiyle yaşanan gerilim yüklü olayları mercek altına alıyordu. Tekinsizlik hissini sinema izleyicisine her dakika yaşatan film, video oyununa uyarlandı ve oyunseverlere de zorlu dakikalar yaşatmasıyla adından söz ettirdi.

The Thing'in video oyunu, filmde olan olaylardan sonra, Antarktika’daki üsleriyle bağlantıyı kaybeden ordunun bir askeri birliği bölgeye yollamasıyla başlıyor. İlerleyen dakikalarda oyunu oynayan kişi, yaratıkla karşılaşıyor ve bu yaratığı yok etmek için elinden geleni yapıyor.

Bill and Ted’s Excellent Adventure

Keanu Reeves ve Alex Winter‘ın kamera karşısına geçtiği 1989 yapımı Bill & Ted’s Excellent Adventure, iki rock’n roll aşığı arkadaşın zamanda yolculuk yaparak Napoleon, Socrates gibi tarihi figürlerle karşılaşmalarını konu alıyordu. Bill ve Ted ikilisinin birbirinden komik maceralarını izlediğimiz film, 1991 yılında devam filmine kavuştu ve ilk filme göre daha absürt bir hikâye yapısıyla karşımıza çıktı. Zaman içerisinde kendi hayran kitlesini yaratan Bill & Ted serisi, oyun dünyasında da kendisine yer buldu. Oyun, filmden birebir uyarlanmıyor, filmdeki olaylara özgün bir bakış açısı sunuyor ve oyunda ilerleyebilmek için türlü türlü bulmacaları çözmeniz gerekiyor.

Home Alone

Televizyonlarda yüzlerce kez gösterilen Home Alone, diğer bir deyişe Evde Tek Başına, serisinin konusunda detaylı bir şekilde bahsetmeye gerek yok. Kevin'in evine giren hırsızlara deyim yerindeyse hayatı zindan ettiği filmden uyarlanan birkaç video oyunu bulunuyor. Bu versiyonların her biri farklı bir oyun tarzına sahip ancak hepsi filmin konusuna hizmet eden bir oyun konseptini kullanıcılara sunuyor.

​​​​​​​