Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri EU LCS franchisinge geçiyor

EU LCS franchisinge geçiyor

2017 Sezon’unun sonuna yaklaştığımızda NA LCS’in franchisinge geçeceği haberini almıştık. Hatta bu haber üzerine EU LCS’ten Fnatic, G2, Mistifs ve Splyce franchising için NA LCS’e başvurmuş fakat reddedilmişti. Frachising ile LCS’in alt lig olan NA CS de yerini akademi ligine bırakmış ve bu ligde NA LCS’teki takımların akademi takımlarının mücadele etmesinde karar alınmıştı.

ESPN’in dün geceki haberine göre EU LCS, 9. Sezon ile franchising sistemine geçecek. Böylelikle de 2017 sonu çıkan 4 bölgeli şampiyonluk ligi söylentileri de son bulmuş oldu.

Şu an ligde yer alan takımlar için giriş ücreti 8 milyon Euro iken bu ücret yeni takımlar için 10.5 milyon Euro olacak. Gelir paylaşımına da değinen Riot Games, sponsorluk ve medya haklarını organizasyonlara 32.5%, oyunculara 35% ve şirkete 32.5% olarak paylaştıracak. Organizasyon başvuruları ise NA LCS’te uygulanan üç aşamalı bir ilerleyiş takip edecek. İlk aşamada organizasyonlar başvuruda bulunup başvuruları değerlendirilecek. İkinci aşamada yüz yüze görüşmeler gerçekleşecek ve üçüncü aşamada Riot, EU LCS takımlarını yıl sonuna doğru açıklayacak.

ESPN’in haberine göre Avrupa’nın önde gelen futbol kulüplerinin Danimarka’daki 2018 EU LCS Spring Finals’a ve Mayıs’taki 2018 MSI’a katılması bekleniyor.