Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Espor, 2020 Olimpiyatları’nda yerini alacak

Espor, 2020 Olimpiyatları’nda yerini alacak

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve sponsoru Intel, Japonya’nın Tokyo kentinde gerçekleşecek olan 2020 Yaz Olimpiyatları’nda esporun olacağını duyurdular. Uzun süredir beklenen bu haberin neticesinde, bu sene gerçekleşecek olan 2020 Yaz Olimpiyatları’nda Rocket League ve Street Fighter oyunları olacak. Oyun başı 250.000$, toplamda 500.000$’lık bir ödül havuzu bulunuyor.

 

Çevrimiçi elemeler 2020’nin başında başlayacak. Olimpiyatlara benzer bir şekilde, oyuncular uluslarını temsil eden takımlarda yani milli takımlarda oynayacaklar. Milli takımları oluşturmak için toplamda 12 millet önceden seçilecek. Mart ayında başlayacak olan elemeler, her bir ulusun en iyi 4 oyuncusunu belirleyecek ve milli takımlarını oluşturacak. Polonya’da canlı olarak gerçekleşecek olan elemelerde ise Amerika, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya ve Pasifik bölgesindeki en güçlü takımı seçmek için 20 takımlık bir grup aşaması oynanacak. Bu grup aşamasında ise ilk 7’de bulunan takımlar, Tokyo’da gerçekleşecek olan 2020 Yaz Olimpiyatları’nda Japonya Milli Takımı ile karşılacak. 22 Haziran 2020 ve 24 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan son aşama, yaklaşık olarak 2500 kişilik kapasitesiyle Zepp DiverCity’de gerçekleşecek.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Intel’ın ortaklığı Güney Kore’de gerçekleşen 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatlarında başlamıştı. 2018 Kış Olimpiyatlarında daha çok Starcraft II’ya odaklanılmıştı. Bu seneyle birlikte Street Fighters ve Rocket League’in dahil olmasıyla beraber, önümüzdeki senelerde daha çok oyunu görebileceğimizi umut etmemiz, pek hayalci bir yaklaşım olmayacaktır.