Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Espor 101: Türk Espor Takımları

Espor 101: Türk Espor Takımları

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de espor, hızla büyüyen bir sektör haline geldi. İzlenme rakamları, ödül havuzları, espor takipçileri ve sponsorlar her sene katlanarak artmaya devam ediyor.

2018 yılında global espor gelirleri %32’lik artış ile 865 milyon dolara, espor izleyicisi 395 milyon dolara ulaşırken, espor taraftarı başı gelir ise 5 dolara ulaşmıştır. 2018 yılında tüm dünyada 737 major espor etkinliği düzenlendi ve bu etkinliklerden toplamda tam 54.7 milyon dolarlık bilet satış geliri elde edildi.

Ülkemizde de durum globaldeki rakamları destekler şekilde büyüdü. MENA’da birinci, tüm dünyada da en büyük 18. oyun pazarı olan Türkiye’de espor taraftar sayısı 4.000.000‘a ulaştı. Oyuncuların kazandığı paralarda da sponsorluklar ve ödül havuzlarıyla beraber büyük artış gözlemlendi. Ülkemizde Space Soldiers forması giyen ve daha sonra Alman ekibi BIG’e transfer olan Can “XANTARES” Dörtkardeş 2018 yılında 83.000 dolar gelir elde ederek en çok kazanan Türk oyuncusu oldu.

Tüm bu gelişmelerin ışığında ülkemizde de daha çok oyunun espor takımları kurulmaya başlandı, sponsorluklar arttı, ödül havuzları büyüdü ve taraftar sayıları arttı. Sadece League of Legends ve CS:GO gibi oyunlar değil PUBG, Fortnite, Zula ve daha birçok oyunun espor takımları kurulmaya başlandı. Ülkemizde şu an League of Legends, Zula ve Wolfteam oyunlarının profesyonel ligleri bulunuyor. Diğer oyunlar içinse yerel turnuvalar düzenlenmekle birlikte yurt dışından birçok yüksek ödül havuza sahip organizasyon, Türkiye’de turnuvalar düzenlemeye başladı. Ayrıca 2019’un ikinci çeyreğine girdiğimiz şu günlerde aktif olarak hizmet veren iki büyük espor arenası yer alıyor: Riot Games Espor Sahnesi ve Zula Nonstop Esports Center.

Sektörün büyümesi, beraberinde birçok alanda domino etkisi yaratıyor. Espora olan ilgi ve yatırımlarının artmasıyla ülkemizdeki espor takımlarının sayısı da her geçen gün artıyor. İşte karşınızda Türkiye’de aktif olarak yer alan espor takımları!

League of Legends

 1. Royal Youth
 2. Bahçeşehir SuperMassive 
 3. Beşiktaş 
 4. Galatasaray Espor 
 5. 1907 Fenerbahçe Espor 
 6. Bursaspor Esports 
 7. Doğuş Uni Aurora 
 8. HWA Gaming 
 9. Galakticos 
 10. Dark Passage 

CS:GO

 1. Beşiktaş 
 2. Bursaspor Esports
 3. Dark Passage 
 4. Death Trap e-Sports 
 5. Dynasty Gaming Female
 6. Sangal Esports
 7. SuperMassive
 8. Arena Bulls

Zula

 1. 1907 Fenerbahçe Espor 
 2. Bursa Espor 
 3. İstanbul Espor 
 4. Gamers of Future 
 5. Coza Esports 
 6. Vengeance
 7. Ice Warriors
 8. Mod-Z
 9. Galatasaray Espor
 10. Oyun Hizmetleri

Wolfteam

 1. 1907 Fenerbahçe Espor 
 2. Galatasaray Espor 
 3. Istanbul Wildcats
 4. Dark Passage
 5. ICE Warriors
 6. TOA

FIFA

 1. Göztepe
 2. Beşiktaş
 3. Galatasaray Espor
 4. Futbolist
 5. Space Soldiers

Dota 2

 1. Bursaspor Esports

Hearthstone

 1. Galatasaray Espor
 2. Istanbul Wildcats
 3. Royal Youth

PUBG

 1. Galatasaray Espor
 2. Istanbul Wildcats
 3. Beşiktaş Espor
 4. Oyun Hizmetleri
 5. Dark Passage
 6. Mod-Z
 7. ICE Warriors
 8. TOA

Fortnite

 1. Beşiktaş Espor

NBA 2K

 1. Mod-Z
 2. İstanbul Espor
 3. Göztepe Espor
 4. Kayseri Espor