Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Corona virüsü için güvenilir kaynaklar hangileri?

Corona virüsü için güvenilir kaynaklar hangileri?

Dünyanın gündemine baktığımızda uzun bir süredir Corona virüsünün hakim olduğunu görüyoruz. Çin’in Wuhan kentinde ilk vakaların görülmesiyle başlayan süreç, şu an Karadağ dışındaki bütün ülkelere ve bölgelere yayılmış durumda.

Virüsten en çok etkilenen ülkelere bakıldığında ise ilk sırada tahmin edileceği gibi salgının başlangıcı da olan Çin’de yaşandığını görüyoruz. İkinci sırada ise virüsün şaşırtıcı bir hızla yayıldığı İtalya yer alıyor. Birçok ülkede alınan önlemler ile pandeminin engellenmesi çabaları sürüyor.

Ülkemizde de yakın zaman önce ilk vakaların görülmesi devlet tarafından önlemlerin sıkılaştırmasına neden oldu. Birçok şirket çalışanlarına evden çalışmaları konusunda izin verirken, okullar da bu kapsamda tatil edildi.

Bu gelişmeler yaşanırken evden çıkmama çağrıları da yapılıyor. Peki sosyal medyada doğru ve yanlış bir sürü bilgi yer alıyor biz hangi kaynaklara güvenmeliyiz? Neler yapabiliriz?

Türkiye’de resmi kaynaklar dışında paylaşılan hiçbir belgeye veya paylaşıma güvenmemek gerekiyor. Alınan kararlar ise Sağlık Bakanlığının resmi internet sitesinden takip edilebilir.

Twitter Hesabını aktif bir şekilde kullanan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da Corona virüsü hakkında alınan resmi kararları resmi profilinden anlık olarak paylaşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi internet sitesinde yer alan kararlar ve önlemlere dair bilgiler, doğrulanan kaynaklar tarafından alınan bilgiler doğrultusunda hazırlanıyor. Bu nedenle WHO’nun internet sitesini takip edebilirsiniz.

Resmi kaynaklar dışında okuma yapmak isteyenler için:

Evrim Ağacı: https://evrimagaci.org/etiket/sarscov2-15137

NewsLabTurkey: https://www.newslabturkey.org/koronavirus-haberi-yapanlara-5-oneri/

Bu resmi ve güvenilir kaynakların yanında bir de bazı teknoloji şirketleri ve bağımsız kuruluşlar aktif olarak dünyaya yayılan virüsü izleyebileceğiniz haritalar yayımladı, işte o haritalardan bazıları:

Microsoft: https://www.bing.com/covid

Johns Hopkins Üniversitesi: https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

RoyLab Stats: https://www.youtube.com/watch?v=qgylp3Td1Bw&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0_avrftQ4LX_wswfZWID2mGzUidhGAQMoEX5wBttlp7lUwMqYkp1A1-Nw

Corona virus tracker(Uygulama): https://apps.apple.com/us/app/healthlynked-covid-19-tracker/id1500575377