Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Çocukların tedavisinde kullanılan reçeteli ilginç oyun: EndeavorRX

Çocukların tedavisinde kullanılan reçeteli ilginç oyun: EndeavorRX

Çocukların eğitiminde kullanılan birçok mobil ve masaüstü oyun/uygulama bulunuyor. Bunların birçoğu kodlama, boyama, el ve beden becerilerini geliştirmek üzere. Ancak bu sefer gündemimize giren oyun çocukların tedavisinde kullanılan reçeteli ilk oyunlardan, EndeavorRX.

EndeavorRX ABD'nin reçeteli olarak sunulan ilk oyunu olarak adlandırılıyor. Çocuklarda bulunan dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisinde kullanılması için tasarlanan EndeavorRX, FDA'dan onay aldı. Oyun, hastalığın tedavisinde alternatif olarak önerilebilecek. Bu sayede çocuklar oyun oynarken, söz konusu bozukluklarının da önüne geçilebilecek. 

Oyun doktorların 600’den fazla benzer semptomları yaşayan çocukları araştırdığı 7 yıllık klinik bir çalışmaya dayanıyor. Doktorlara 8 ila 12 yaş arasındaki çocuklar için iPhone ve iPad oyununu reçete etme yetkisi veren Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) dönüm noktası. Peki bir oyun gerçekten de fark yaratabilir mi?

Şirketin çalışmalarına ve araştırmalarına göre, cevap evet: tedavi edilen çocukların üçte biri, engellerden kaçan, hedefe odaklanan oyunu oynadıktan sonra dikkatlerini bir şeye odaklama konusunda daha başarılı oldu.

EndeavorRx ilk olarak Alzheimer hastalığının tedavisi için düşünülmüş olsa da sonrasında çocuklarda sıklıkla görülen dikkat bozukluğunda ve hiperaktivitede  kullanılacağı ortaya çıktı. Dikkat dağınıklığı veya egzersiz dışında bir şey için kullanılan bir oyunun tedavi edici yönünü görmek de oldukça ilginç.