Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Call of Duty Nasıl Oynanır?

Call of Duty Nasıl Oynanır?

Call of Duty serisinin son oyunu CoD: Modern Warfare, içinde birçok mod bulunduran ve bu sayede farklı oyuncuların ilgisini çekebilecek bir yapım. Bu kadar modun arasında en çok oynananı şüphesiz Warzone.

Her seferinde büyük güncellemeler alan Warzone’un son yılların en çok tercih edilen oyun türü, battle royale tabanlı olduğunu belirtmekte fayda var. Aslına bakılırsa Warzone’u Modern Warfare’dan ayırıp farklı bir oyun olarak bile nitelendirebiliriz.

CoD: Modern Warfere’ın içerisindeki hikaye modunun yanı sıra Hardpoint, Domination ve Search & Destroy gibi internet üzerinden oynayabileceğiniz multiplayer modlarla da ön plana çıkıyor. Peki nedir bu modlar?

Hardpoint

Black Ops 2’den bu yana oyunun içinde yer alan Hardpoint’te haritadaki belirli bölgelerin içinde rakipten daha fazla zaman geçirip puan kazanmaya çalışıyoruz. Bölgelerin içinde geçirdiğimiz her 1 saniye için 1 puan kazanıyoruz ve bu süre zarfında oyunun biteceği zamanı gösteren geri sayım duruyor. Bölgenin içinde puan toplarken herhangi bir rakip oyuncu alana girerse iki takım da puan almıyor ve rakip oyuncuyu vurmamız gerekiyor. Belirli bir sürenin ardından yeni bir Hardpoint noktasına gitmemiz gerekiyor ve bu şekilde en yüksek puanı toplayan maçı kazanıyor. Hardpoint noktalarının içindeyken rakipleri ne kadar çok vurabilirsek o kadar fazla puan kazanabiliriz.

Domination

Domination için bayrak kapmaca desek yanlış olmaz. Haritadaki belirli bölgelerde yer alan üç bayrağı rakipten önce almaya çalışıyoruz. Bayrakların yer aldığı bölgeye gittiğimizde kendi flamamızı yavaş yavaş sancağa çekiyoruz ve bu süreç tamamlanana kadar alanın içinde kalmamız gerekiyor. Üç bölgeden birini aldığımızda her beş saniyede 1 puan kazanıyoruz. Bu da oyun sonundaki skor tablosunu etkiliyor. Rakibin aldığı bölgeye bayrağımızı dikmek için önce rakibinkini indirmemiz gerekiyor. Bu sebeple rakibin özellikle haritanın ortasında yer alan bölgeyi almasına izin vermemek bir hayli önemli. En azından iki bayrağı hakimiyetimiz altında tutarak oyunu kazanmak için büyük bir adım atabiliriz.

Search & Destroy

Yine oyunun en eski modlarından biri olan Search & Destroy, tüm zamanların en çok oynanan FPS oyunlarından Counter Strike’a bir hayli benziyor. Her raundun başında bir takım saldıran bir takım savunan tarafa yerleşiyor ve saldıran taraf haritadaki belli bölgelere bomba kurmaya çalışıyor. Tabii rakiplerin tamamını vurarak da raundu kazanabiliyor. Savunan taraf için de aynı şekilde iki opsiyon var. Ya rakibin tamamını vurması ya da kurulan bombayı 45 saniye içinde çözmesi gerekiyor. Altı raund kazanan taraf galibiyete ulaşıyor. Bu modda uygulanabilecek birçok taktik var. En önemlilerinden bir tanesi rakibe fark ettirmeden bombayı çözmek ya da yine rakibe fark ettirmeden herkesi vurmak.

Warzone

Battle royale oyunları son yıllarda bir hayli ilgi görüyor. Bu modu ilk olarak bir önceki oyununda deneyen Activision, Modern Warfare Warzone ile pazarın büyük bir kısmını kendi tarafına çekti. Uçakta başladığımız oyunda haritanın istediğimiz bir kısmına atlayabiliyoruz ve aşağıda yer alan silah, teçhizat ve para gibi eşyaları çantamıza atıyoruz. Silahlar rakipleri vurabilmek adına bir hayli değerli ancak arkadaşlarımızla oynadığımızda ölen birini tekrar oyuna döndürmek için 4500$ harcamamız gerekiyor. Bunun yanında UAV, Self Revive gibi özellikleri satın alabildiğimiz için para toplamak da çok önemli. Warzone diğer battle royale oyunlarına göre biraz daha insaflı. Oyunda ilk ölüşümüzün ardından Gulag adı verilen bir bölüme giriyoruz. Hapishane konseptinde, ölen başka bir oyuncuyla elimize verilen rasgele bir silahı kullanarak bire bir yapıyoruz ve kazanan oyunda bir şans daha elde ediyor. Warzone son zamanların en gözde battle royale oyunlarından biri. İlk başta atlayacağımız noktayı doğru seçmek çok önemli. Nişanımıza güvenmiyorsak birçok oyuncunun tercih ettiği şehir merkezi ve Superstore gibi bölümlere atlamamakta fayda var. Storage Town, Boneyard ya da TV Station çok daha makul tercihler.

Oyun İçi Satın Alımlar

Oyun içinde herhangi bir şey almak için Call of Duty Point adındaki sanal para birimini kullanmamız gerekmekte. Oyun içinde yer alan battle pass’i CoD Points ile alabiliyoruz. Battle pass, Call of Duty serisinin efsanevi karakterleri ve silahları gibi birçok şeyi kullanabilmemize olanak sağlıyor. CoD: Modern Warfare için “pay 2 win” demek yanlış olur. Oyun içinde satın alınabilecek ürünlerin birçoğu kozmetik ve görüntü dışında herhangi bir yarar sağlamıyor. Tabii teçhizatımızı geliştirmeye yarayan satın alım opsiyonları mevcut.