Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Bilgisayar Başında Sağlığımız İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler!

Bilgisayar Başında Sağlığımız İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler!

Zamanının büyük bir kısmını bilgisayar başında geçirip sırt, bel, boyun veya herhangi bir bölgede ağrısı olanlar, bu rehber tam size göre!

Ev karantinasında zamanımızın büyük bir kısmı bilgisayar başında geçiyor. Oyun oynamak, dizi ya da film izlemek gibi aktivitelere ayırdığımız zaman neredeyse iki katına çıktı ve üstüne üstlük bir kesim de işini evden yürütmeye başladı. Hayatlarımızdaki bu gelişmenin birçok artısı ve eksisi var. En büyük eksilerden bir tanesi olan vücut sağlığını korumak için yapmamız ve dikkat etmemiz gereken noktaları sizler için derledik.

Sandalye, Koltuk ve Masa

Sandalye veya rahatlığı ve ergonomikliği omurga ve diğer bölgelerin sağlığı açısından büyük önem arz ediyor. Sandalye seçimindeki püf nokta boyunun ayarlanabilir olması. Yukarıdaki görselde 1 numarayla gösterilen kol, sandalye ve koltukların genelinde boy ayarlamaya olanak sağlıyor. Masa yüksekliğinin dirsek hizasında olması bilek sakatlıklarını önlemek adına büyün önem arz ediyor. Görselde 2 numarayla gösterilen açıyı korumamız gerekli. Bacaklarımızı ise masanın alt tarafında konumlandırmamız gerekiyor. Bu sebeple yüksekliği ayarlanabilen bir sandalye veya koltukla ideal açıyı yakalamak mümkün. Aynı zamanda masaya olabildiğince yakın durmak da önemli noktalardan bir tanesi. Son olarak oturduğumuz sandalye veya koltukta kol desteği olmasına özen göstermekte fayda var.

Oturma Şekli

Sandalye özelliklerine dikkat ettikten sonra dönüp bir de kendimize bakmamız gerekiyor. İyi bir sandalye seçtik, peki oturma şeklimizde dikkat etmemiz gereken noktalar neler?

Sandalye veya koltuk seçiminde belirttiğimiz gibi kol desteğini oturma şeklimize göre ayarlamamız gerek. Yukarıdaki görselde 1 numarada gösterildiği gibi kollar masaya uzatılmamalı ve kol desteğine koyularak mouse ve klavyeyi bileğimiz düz bir şekilde tutmamız gerek. Bilgisayar başında kendimizi masa yüksekliğine göre konumlandırmamız gerekiyor. Kendimizi masaya göre ayarlarken, monitörü ise kendimize göre konumlandırmamız çok önemli. 2 numarada gösterildiği üzere ne aşağıda ne de yukarıda. Tam olarak karşımızda yer alması gereken monitöre olan uzaklık da göz sağlımızı direkt olarak etkileyecektir. Bir diğer önemli husus ise ayaklarımızın yere tam olarak temas edebiliyor olması. Eğer ki boyumuz masa ve sandalyeye göre kısa kalıyorsa, 3 numarada gösterildiği gibi ayağımızın altına bir basamak koyabiliriz.

Esneme

“Gamer” olarak yukarıdaki anlatılanları uygulamak her zaman mümkün olmuyor. Oyunun heyecanına göre istemsiz olarak öne, geriye gidebiliyoruz. Aynı zamanda monitöre yukarıdan baktığımız dönemler de olmuyor değil. Sağlığımız için yukarıdakileri uygulamak bir hayli önemli. Tabii bunlardan daha önemli olarak nitelendirilen esneme hareketleri, oyun aralarında yapılarak büyük sakatlıkların önüne geçebilir. İlk olarak dikkat etmemiz gereken nokta 1 saatin üzerinde bilgisayar başında hareketsiz olarak oturmamak. En azından saatte bir kalkıp evin içinde bir tur atmak, bacakları esnetmek faydalı olacaktır. Bir başka esneme yöntemi; yukarıdaki görselde gösterildiği gibi bilgisayar başında ellerimizi başımızın arkasına koyarak, belimiz sabit bir şekilde sırtımızı geriye yaslayıp o pozisyonda birkaç saniye durup ilk halimize dönebiliriz. Bunu birkaç kez tekrar edip düzenli olarak uyguladığımızda büyük sakatlıkların ve ağrıların önüne geçebiliriz.