Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Bayramda Oynayabileceğiniz Sürükleyici Oyunlar – 2 – FTL: Faster Than Light

Bayramda Oynayabileceğiniz Sürükleyici Oyunlar – 2 – FTL: Faster Than Light

Bayramın her günü için, keyifle oynayıp zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız üç oyun öneriyoruz! Bu oyunların indie yapımlar olmasına özen gösterdik. Eğer daha önce oynadıysanız yeni bir şans verebilir, daha önce adını duymadıysanız bir göz atabilirsiniz! İkinci sırada ise FTL: Faster Than Light var!

 

 

FTL: Faster Than Light nedir?

Kısaca FTL olarak bilinen oyun, bağımsız oyun yapım firması Subset Games tarafından geliştirilmiş ve Steam Greenlight’tan tam puan alarak oyuncuların beğenisine sunulmuştur. FTL’in türü için üst bakış açılı, gerçek zamanlı strateji oyunu diyebiliriz, ancak aslen bundan çok daha fazlası. Geminin kaptanı olarak siz, müttefik donanmanıza teslim etmeniz gereken önemli bir bilgi taşıyorsunuz, ancak isyancı gemiler sizin peşinizde. Bulunduğunuz sektörde gidebileceğiniz yerler var ve genellikle o yerlere gitmeden neyle karşılacağınızı bilmiyorsunuz. Bir sektörden diğerine atlayarak (ve çizeceğiniz rotayı iyi belirleyerek) hayatta kalmaya ve oyunu bitirmeye çalışıyorsunuz.

 

 

‘Bu oyun zor durmuyor sanki’ dediğinizi duyar gibiyim…

Hem evet, hem hayır. Oyunda farklı gemileri ve farklı ırktaki mürettebatları açabilmek için oyunu normal derecede oynayıp bitirmeniz, hatta bazen bazı adımlarda spesifik bir şekilde bitirmeniz gerekiyor. Hepsine birazdan kısaca değineceğim ama kısaca; oyun siz isterseniz zorlaşıyor, ama ‘ben sakin sakin oynamak istiyorum’ derseniz o imkan da mevcut. Bir önceki oyun tavsiyemizde Darkest Dungeon’dan bahsetmiştik ve bu oyunla birkaç benzerliği var; en önemlisi ‘permadeath’ mekaniği. Yani geminiz paramparça olursa ya da tüm mürettebatınız ölürse, oyun sona eriyor. Normal zorlukta oynarken birkaç kere bunu yaşamanız çok normal ancak emin olun, oyuna alıştıktan sonra bu sizin için heyecan verici bir özellik haline gelecek!

 

 

Biraz da yapabileceğiniz şeylerden bahsedelim!

Geminiz oyunun başında sınırlı silahlarla ve modüllerle birlikte geliyor. Geminizde oksijen, gemi motoru, güvenlik kalkanları ve silah sistemleri gibi farklı modüller bulunmakta. Bu modüllerin bazılarına mürettebatınızdan birilerini seçip başına getirebiliyorsunuz, bu şekilde daha efektif çalışıyorlar. Silahlarınızı ise savaş sırasında hedef alarak düşman üzerinde kullanabiliyorsunuz, ancak modüller çok hasar aldığında devre dışı kalıp işinizi zorlaştırabiliyor. Örneğin güvenlik kalkanları modülünüz  hasardan devre dışı kaldı diyelim, modülü onarana kadar kalkanlarınız olmuyor. Silah sistemleri modülünüz devre dışı kaldıysa da silahlarınızı kullanamıyorsunuz, dolayısıyla zamanla ve düşmanınızla yarışarak onu alt etmeniz veya ordan kaçmanız gerekebiliyor- ama geminizde ışınlanma modülü varsa savaştığınız gemiyi istila ederek mürettebatı öldürebiliyor, savaşı o şekilde de kazanabiliyorsunuz.

 

 

Sektörlerde dolaşırken bazen yardım çağrıları, bazen de modül, benzin ve yedek parça alıp satan dükkanlar bulacaksınız. Dükkanlarda ihtiyacınız olmayan parçaları satabilir, yeni parçalar ve benzin alabilir, ek olarak geminizdeki hasarları onarabilirsiniz. Oyunda ilerlerken bazen korsan gemilerle, bazen isyancı savaşçılarla, bazen de sadece sizden yardım isteyen ya da size yardımcı olabilecek başka gemilerle karşılaşıyorsunuz ve sektöre geldiğinizde yapmak istediğiniz şeyi seçiyorsunuz. Mürettebatınızda bulunan farklı ırktaki canlılara ya da onların becerilerine bağlı olarak, daha akıllıca seçimler yapabilirsiniz ancak bu seçimler her zaman olumlu olmayacak. Oyunun temelinde RNG (random number generation, yani oyun içinde gerçekleşen pek çok şeyin şansa bırakılması) olduğu için sizi oyun içinde en çok zorlayan unsur bu oluyor- o yüzden oyunu bazen her hareketinizde düşünerek oynuyorsunuz, ancak bu bile bazen tehlikeden kaçmanız için yeterli olmuyor. Heyecanı da burada zaten. Oyun, becerinizi ölçerek sizi devamlı zor kararlar almaya itiyor.

 

 

Son sözler…

FTL: Faster Than Light, şu ana kadar yapılmış en iyi roguelike indie oyunlardan biri ve bağımlısı olma ihtimaliniz olası. Tekrar oynanabilirliği çok yüksek, çünkü oyunda ilerlerken yeni gemiler ve modüller açıyorsunuz, bu da size farklı oynama tarzları sunuyor. Her oynayışınızda sektörler ve haritaların değiştiğinden de bahsetmiştik, bu yüzden her seferinde yeni bir maceraya çıkıyorsunuz. FTL’in sıkılmadan, keyifle oynayabileceğiniz uzun soluklu bir oyun olacağına eminiz!