Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Baya Pahalı Oyunlar: Total War: Three Kingdoms

Baya Pahalı Oyunlar: Total War: Three Kingdoms

Evet belki ayın sonuna iyice yaklaşmış olabiliriz ama kenarda köşede biraz paranız varsa eğer bu oyunu almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Baya Pahalı Oyunlar serimizde bu haftanın oyunu Total War: Three Kingdoms

Strateji oyunu denince akla ilk gelen serilerden biri olan Total War yine harika bir işe imza atmış. Serinin yaratıcısı Creative Assembly ilk oyununu piyasaya sürdüğünde tarihler 13 Haziran 2000’i gösteriyordu. 19 yıllık süreçte 11 oyunun yanında birçok ek paket çıkartan Creative Assembly bu sefer rotayı Çin’e çevirmiş.

Her oyunda farklı bir dönemi konu alan Total War serisinde bu kez Antik Çin’de Üç Krallık dönemine gidiyoruz ve Çin’i tek bir bayrak altında birleştirmeye çalışıyoruz. Han Hanedanlığı’nın gücünü iyice kaybetmeye başladığı ve ardından Wei, Wu ve Shu Krallıkları’nın kurulduğu yıllara doğru yelken açıyoruz. Zaten oyunun ismi de buradan geliyor.

Total War: Three Kingdoms’i önceki oyunlardan ayıran en büyük özelliği karakter sistemi. Oyun içerisinde yer alan karakterlerin farklı geçmişleri, güçlü ve zayıf yönleri bulunuyor. Ayrıca karakterler arasında keskin ayrımların olmadığını da söyleyelim. Yani bir karakter diplomat olabilirken aynı zamanda casusluk da yapabiliyor. Ayrıca karakter özellikleri özellikle diplomatik ilişkilerinizde oldukça belirleyici olabiliyor. Karşınızdakinin karakter özelliklerini göz önünde bulundurmanız anlaşmalardan istediğinizi elde etmenizde oldukça önemli. Şunu da unutmamanız gerekiyor ki bir diplomatik görüşmelerde sergilediğiniz üslup ve aldığınız kararlar bir sonraki görüşmeleri de etkiliyor. Örnek olarak sürekli anlaşmaya yanaşmayan bir tavır sergilerseniz bir sonraki görüşmelerinizde karşınızdaki bambaşka biri de olsa sizle anlaşmaya çok daha az meyilli olabiliyor.

Ayrıca karakterlerinize farklı ekipmanlar giydirerek onları kişiselleştirebiliyorsunuz. Generallerinizi farklı zırhlarla donatarak ve onlara silahlar vererek karakterlerle daha güçlü bağlar kurabiliyorsunuz.

Oyunda "Sefer"olarak adlandırılan senaryo kısmının hikayesi dışında, bir de bu tarihi dönemin çeşitli savaşlarını tecrübe edebildiğiniz “Tarihi Muharebeler” bölümü bulunuyor. Bu bölümde Çin tarihine geçmiş önemli savaşlar işleniyor. Örnek olarak acımasızlığıyla ve kurnazlığıyla nam salmış Cao Cao’nun tüm Çin’i hakimiyeti altına almasını engelleyen "Kızıl Kayalar Muharebesi" bunlardan bir tanesi. 

Three Kingdoms’da savaşlara girerken “Serüven” (Romance) ve “Kayıtlar” (Records) olmak üzere iki seçenek bulunuyor. Kayıtlar, daha geleneksel ve birim merkezli bir Total War deneyimi sunarken Serüven’de ise karakter merkezli bir oyunla karşılaşıyoruz. Kayıtlar modunda karakterlerinizin kahramanlıklarından ziyade ordunuzun taktiksel hamleleri ve manevraları ön plana çıkıyor. Bence daha eğlenceli ve keyifli olduğuna inandığım Kayıtlar modunda ise karakterlerin becerileri ve kahramanlıkları ön plana çıkarken, komutanlarımız da savaşta düelloya girebiliyor. Özellikle savaşın ortada seyrettiği durumlarda risk alarak komutanları düelloya davet edebilirsiniz. Galip gelmeniz durumunda önderini kaybeden ordu hem moral olarak düşeceği hem de başsız kalacağı için çok daha savunmasız olacaktır.

Savaşların içine daldığımız da ise önceki oyunlardan çok da farklı bir animasyon ve görüntü kalitesi ile karşılaştığımız söyleyemiyoruz. Ancak tabii ki zoom yaptığınız zaman özellikle yapılardaki özenle yapılmış Çin motifleri göze çarpıyor. 

Oyundaki seslendirmeler ve müzikler ise bence oldukça başarılı. Müzikler sizi Antik Çin atmosferine götürürken karakter seslendirmeleri de sizin oyunun içine çeken bir diğer özellik.

23 Mayıs’ta Microsoft Windows, Mac OS, Linux platformları için çıkan oyunun Steam’deki fiyatı ise 179 TL.