Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Baya Pahalı Oyunlar: Assassin’s Creed Odyssey

Baya Pahalı Oyunlar: Assassin’s Creed Odyssey

“Abi ne borcu ya, para mı kaldı cepte!” dediğimiz günlere geldik belki, farkındayız. Ama birkaç güne de maaşlar yatar, dişimizi biraz daha sıkalım. Yeni ayın gelişini yeni bir oyunla kutlamak istiyorum diyorsanız eğer Assassin’s Creed Odyssey’i bence bir düşünün derim. Steam’de hazır yüzde elli indirim varken bu fırsatı kaçırmayın!

Birbiri ardına çıkardığı oyunlarla daha elimizdekini bitiremeden yeni oyunu piyasaya süren Ubisoft, Ezio serisini noktaladıktan sonra Assassin’s Creed Origins ile seriye yepyeni bir soluk getirmişti. 5 Ekim 2018’de piyasaya sürülen Assassin’s Creed Odyssey, Origins’ten izler taşısa da dönem itibariyle çoook daha eskilere giderek bizlere farklı bir deneyim yaşatıyor. Antik Yunanistan’a MÖ 431’e gittiğimiz oyunda iki farklı karakteri canlandırıyor oluşumuz oyunu güzelleştiren bir başka etmen. Ayrıca oyunu serinin önceki oyunlarından ayıran en önemli özelliklerinden biri de verdiğimiz kararların oyunun akışına etki etmesi. 

300 Spartalı’nın efsane karakteri Leonidas’ı kontrol ettiğimiz bir sahne ile başladığımız oyunda tüm hikaye Leonidas’ın kutsal mızrağının çevresinde şekilleniyor. 

Oyunun ilerleyen döneminde karakterlerimizden Kassandra ya da Aleksios’e ulaşan mızrağın önemini oyunun akışında gitgide daha da iyi analayacaksınız.  

Oyunda karşımıza Guide ve Exploration olmak üzere 2 mod çıkıyor. Guide’da sizin de anlayacağınız üzere görevlerin yerini, gitmeniz gerekenleri ve kimle iletişime geçmenizi söyleyen işaretler ve uyarılar ekranda beliriyor. İngilizcenize güvenmiyorsanız eğer bu modda oynamak sizin için daha doğru olabilir ancak kendinizi özgür ve daha fazla oyunun içinde hissetmek istiyorsanız Exploration modunu kesinlikle tavsiye ederim.

Aleksios, oyunda ödül avcılığına soyunur ve Night of Spartan lakaplı bir generalin peşine düşer ve antik Yunanistan’ı ve köklerinin dayandığı gizemi keşfe çıkar. Aynı zamanda“Kozmoz Kültü” adı verilen gizemli bir örgüt, antik Yunanistan’da kötü emellerini gerçekleştirmek için politikacıları, sanatçıları felsefecileri, devlet kademesindeki önemli kişileri öldürür. Aleksios da hem ailesi ile ilgili gizemi çözmek hem de Kozmoz Kültü ile mücadele etmek için Antik Yunanistan’ı bir uçtan bir uca dolaşır.

Dövüş mekaniklerinde gözle görünür bir değişikliğe gitmeyen Ubisoft, Origins’tekine benzer kombinasyonları bize sunar. Oyunda önemli olan düşmanlarımızın zaaflarına göre doğru silah kullanmaktır. Aksi takdirde oyun çok zor bir hal alabiliyor.

Dönem itibariyle Atinalılar ve Spartalılar arasında büyük bir savaş vardır ve bazen biz de kendimizi bu savaşların ortasında buluruz. Ne kadar çok adam öldürürsek savaşı kazanma olasılığınız o kadar artar ve zırhlar, silahlar ve tecrübe puanı kazanma şansı elde edersiniz. Önceki oyunlardan farklı olarak teçhizat anlamında bu oyunda çok daha fazla renk ve tasarım mevcut. Bu da karakterimizi kişiselleştirme noktasında oldukça güzel gelişme olarak karşımıza çıkıyor. 

Oyundaki bir diğer güzel gelişme ise artık sizin de başınıza ödül konulabiliyor. Ne kadar çok adam öldürürseniz o kadar çok isminiz duyuluyor ve kelleniz için verilecek olan ödül artıyor. Bundan dolayı gizlilik ve uyanık olmanız oldukça kritik. Katiliniz sizi avlamadan siz onu avlayın!

Oyun grafikleri ve müzikleri bakımından da kesinlikle oldukça başarılı. Antik tapınaklar ve orijinal müzikleri ile kendinizi çok daha fazla oyunun içinde hissediyorsunuz. 

Oyunu bitirmek için yaklaşık olarak 50 saat gibi bir süre harcamanız gerekiyor. Unutmadan söyleyelim şu an oyunun Steam’deki fiyatı 309 TL yerine 154,50 TL.