Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Battle Royale Savaşları kızışıyor!

Battle Royale Savaşları kızışıyor!

Son dönemin MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) ile beraber en popüler oyun türü olan Battle Royale’de her geçen gün rekabet kızışıyor.

Bu oyun türünde daha önce bazı oyunlar çıkmış olsa da tarihler 23 Mart 2017’yi gösterdiğinde karşımıza öyle bir oyun çıktı ki tüm oyun dünyası alt üst oldu. Çorba parasını çıkartmaya çalıştığımız bu oyunun ismi PlayerUnknown’s Battlegrounds kısaltmasıyla PUBG’den başkası değildi.

TPS (Third Person Shooter)’nin yanında FPS (First Person Shooter) olarak da oynanabilen PUBG, gerçekçi grafikler ve silahlar, araç sürebilme ve karakter özelleştirme gibi özellikleri ile oyun severlerin beğenisini toplarken, öte yandan çok fazla pusan oyuncunun olması, düşmanla karşılaşmanın zor olması ve optimizasyonun iyi seviyede olmamasından dolayı 30 milyonluk satış rakamından sonra düşüşe geçti.

Tam bu sıralarda öyle bir oyun çıktı ki oyun dünyasındaki etkisi hala derinden hissediliyor. Tamamen ücretsiz indirilebilmesi, PC, PS4, Xbox One, iOS ve Android arasında cross platform desteği sunması, kolay oynanabilir olması ve daha bol aksiyon içermesinden dolayı Fortnite büyük ilgi topladı. Mart 2018’de Fortnite 45 milyon oyuncu ve 3 milyondan fazla anlık kullanıcı sayısıyla PUBG’yi geride bırakmayı başardı.

Aslında ilk başta Battle Royale türünde piyasaya sürülmeyen Fortnite’a Epic Games, PUBG’nin başarısını ve potansiyeli de göz önünde bulundurarak Battle Royale modunu entegre etti ve belki kendilerinin de ilk başta tahmin etmedikleri başarılara ulaştılar.

Fortnite’ın şu an 200 milyondan fazla kayıtlı oyuncusu bulunuyor. Son olarak 2 Şubat tarihinde anlık oyuncu sayısı 10,7 milyona ulaşan Fortnite, rekorlar kırmaya devam ediyor.

Onları daha çok spor branşındaki oyunlarıyla tanısak da EA Games Battle Royale dünyasına öyle bir giriş yaptı ki rekor üstüne rekor kıran Fortnite bile kelimenin tam anlamıyla ne olduğunu şaşırdı. Şu anki durumda Fortnite’ın PUBG’ye yaptığını şimdi Apex Legends Fortnite’a yapıyor diyebiliriz.

Şimdi sıralayacağım istatistikler eminim ki sizleri de oldukça etkileyecek. Apex Legends’ın 1 milyon oyuncuya ulaşması sadece 8 saat sürdü. 24 saat içerisinde 2,5 milyon kayıtlı kullanıcı ulaşan oyun, 72 saatin sonunda 10 milyon barajını aşarak büyük ses getirdi. Şu an ise Apex Legends’ın 25 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Oyun ilk çıktığı hafta sonunda anlık olarak 2 milyon anlık oyuncu sayısına ulaştı ve lansmanından bu yana Twitch’de 495.000’lik izleyici sayısına ulaştı.

İlerleyen günlerde bakalım oyun yapımcıları birbirlerine karşı avantaj elde edebilmek için nasıl hamleler yapacak? Yeni bir Battle Royale oyunu sizce gelip yine ortalığı karıştırır mı veya yepyeni bir oyun türü tüm kartların yeniden karılmasına sebep olur mu hep beraber göreceğiz.