Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Battalion 1944: Biladerim İçin

Battalion 1944: Biladerim İçin

Battalion 1944: Hayranından, Hayranlarına

Öncelikle oyunun yapımcıları bir masaya oturmuşlar ve demişler ki “By the fans, for the fans” yani çevirmek gerekirse “oyunun hayranlarından, oyunun hayranlarına”. Burada ki oyun ise gelmiş geçmiş en büyük FPS oyunu olarak anılan Call of Duty 2 tabi ki. İşler böyle olunca tüm CoD 2 hayranlarının dikkatini çekti ve 2018 yılının başında beta sürümüyle piyasaya sürüldü. Aradan geçen 1 yılın ardından ise 23 Mayıs tarihinde tam olarak Steam üzerinden tüm elleri kaşınan CoD 2 hayranlarına armağan edildi diyebiliriz.

CoD 2 hakkında bilgi verecek değilim tabi ki. Eli mouse tutmayı bilen herkesin en az bir kere oynadığı oyun olan CoD 2, mekanik oynanış açısından dünyanın en iyi FPS oyunu (aksini iddia eden varsa iletişim: [email protected]). Battalion 1944 ise tek bir cümle ile neredeyse tüm CoD 2 oyuncularının gönlünü kazandı. Fakat 2018 yılınında ilk beta sürümünde çok problemler yaşadı. Sunucu stabilizasyonu çok kötü olduğu için “çok gerçekçi yapmışalr server’lar da 2000’li yıllardan kalma” şeklinde oldukça ağır eleştiriler aldı. Fakat Mayıs ayında çıkan sürümünde bu problemlerin hiç biri yok. Ayrıca Face It üzerinden dereceli modunun da gelmesi oyunu neredeyse”top tier games” seviyesine taşıdı. Eski espor oyuncusu ve şimdilerin en iyi FPS yayıncısı Shroud’a göre Battalion 1944 şu bir numaralı FPS oyunu. Diğer CoD 2 hayranlarının da göz bebeği haline gelen Battalion 1944 uzunca bir süre büyümeye devam edecek gibi duruyor.

Peki harcanan milyarlarca dolar, yapılan yeni oyun motorları, saatlerce çizilen yeni animasyonlar ve görsel detaylar neden senelerce bizi tatmin edemedi ve CoD 2’yi hep aradık? Bence cevabı oyun hissi, yani akıcılık diyebiliriz. Duvarlardan uçup 10 mermiyi bir rakibe isabet ettirdikten sonra öldürmek bana çok yabancı geliyor. 100 can puanıyla oyuna başladığımız FPS oyunları biraz daha yeni kuşağa hitab ediyor gibi sanki. Ya da CoD 2’de sırtında bayrakla koşarken alınan adrenalinin eski etkisini hissedemiyoruz.

Sonuç olarak 111TL gibi biraz pahalı ama tüm kuruşunu hakeden bu oyun, güncel bir CoD 2 diyebiliriz. Zaten oyunun yapımcıları da bu şekilde kendilerini pazarlıyorlar. Kozmetik dışında satnı alması bulunmayan oyun, daha adından sıkça söz ettirecek gibi. Bir FaceIt hesabı alıp dereceli oyuna girdikten sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız.