Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Apex Legends oyun dünyasını alt üst etti!

Apex Legends oyun dünyasını alt üst etti!

Apex Legends, Şubat ayında Twitch'te en çok izlenen oyun oldu. Newzoo’nun PC Oyun İzleyicisi (PC Game Tracker), tüm çekirdek PC oyuncularının dörtte birinden fazlasının (% 26,1) Şubat ayında Apex oynadığını gösteriyor. Apex Legends, oyuncuları birçok oyun türünden uzaklaştırırken, bazı oyun türleri ve oyunlar bu akımdan diğerlerine göre daha fazla etkilendi.

Apex’in Şubat ayında oyunlara etkisi

Apex Legends’ın sürpriz lansmanı, ABD’deki diğer bilgisayar oyunlarını özellikle de FPS(First Person Shooter) ve Battle Royale türlerindeki oyunları önemli ölçüde etkiledi. Ocak ve Şubat ayları arasında Hearthstone’da %8’lik bir kullanıcı kaybı oldu. Ancak Apex'in Hearthstone ve RPG(Role Playing Games) oyunları üzerindeki etkisi, Fortnite, PUBG, Overwatch ve Rainbow Six Siege gibi Battle Royale ve FPS türündeki oyunlara göre nispeten daha az oldu. Şubat ayında ABD’de en popüler Battle Royale ve FPS oyunlarında kullanıcı sayısında %36’lık bir düşüş meydana geldi.

Apex'in belirli bir oyun türü üzerindeki etkisini anlamak için, sadece o kategorideki en popüler oyunlarda yaşanan kullanıcı kaybına bakmak yeterli olmayabilir. Bunun yanında Apex Legends’a geçiş yapan oyuncuların bu etkideki payını da anlamak bizlere daha doğru fikirler verecektir. Aşağıdaki grafikte gösterildiği üzere Şubat ayında Hearthstone ve World of Warcraft oynamaktan vazgeçen ABD'li oyuncuların üçte biri, Apex Legends’a geçiş yapmış. Newzoo’nun PC Oyun İzleyicisi, en popüler PC oyunları için ortalama kayıpların neredeyse %50’yi bulduğunu gösteriyor.

Hearthstone, World of Warcraft ve League of Legends gibi FPS olmayan oyunlar Apex Legends rüzgarından daha az etkilenen oyunlar oldular. Battle Royale ve FPS oyunlarına baktığımız zaman, Apex'e geçen oyuncuların oranı Şubat ayı ortalamasının oldukça üzerinde. Şubat ayında ABD'de Battle Royale ve FPS oyunlarını oynamayı bırakanların %57'si Apex Legends yöneldi.

İlginç bir şekilde, Apex Legends gibi sınıf tabanlı bir “hero shooter” oyun olan Overwatch, Apex Legends’a en çok oyuncu kaptıran üçüncü oyun olsa da, toplam oyuncu kaybında %15 ile nispeten az bir kayıp yaşadı. Görünen o ki Overwatch ile Apex Legends arasındaki benzerlikler, Overwatch oyuncularını Apex’i incelemeye teşvik etse de oyun oynanış ve modlar arasındaki farklılıklar Overwatch severleri tekrar Overwatch’a geri döndürmüş gibi gözüküyor.

Apex Legends ekibi, diğer Battle Royale oyunlarından ders alarak daha hassas oyun mekaniklerini ve yeni sınıf tabanlı oyun sistemlerini Battle Royale deneyimine dahil etti. Apex’in başarılı lansmanı piyasadaki en iyi oyunları etkiledi ancak PC GameTracker’ın da gösterdiği gibi bazı oyunlarda ABD’li oyuncular diğer oyunlara nazaran daha fazla Apex’e geçiş yaptı.

via: newzoo