Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Anti’nin Kalemi’nden VFŞL 7.Hafta Notları

Anti’nin Kalemi’nden VFŞL 7.Hafta Notları

Vodafone Freezone’da geriye sadece iki hafta kalmış iken geçtiğimiz hafta neler oldu kimler rahat kimler diken üstünde tartışalım. Matematiksel olarak kesin olmasa da mantıksal olarak neredeyse kesin olan 2 sıra var; ligin birinciliği ve sonunculuğu. Royal Bandits aldığı 17 Galibiyet ile en yakın rakibi ve son Kış Mevsimi Şampiyonu Bahçeşehir Supermassive’e tam 4 galibiyet fark atmış durumda. İşin özür Royal Bandits önündeki altı maçtan en az üç galibiyet aldığı halde birinciliğini matematiksel olarak da garantilemiş olacak. Ligin son sırasında ise kurulduğu günden bu yana yarı finallerin vazgeçilmez ismi Doğuş Üniversitesi Team Aurora yer alıyor. Wisdom’un istikrarsız performansını geçen sezonlarda zaman zaman göstediği çok iyi performanslar ile kapatsa da bu sezon tamamiyle dipte oynuyor. Yapılmayacak hatalar yapan Wisdom zamanında takımını yukarı taşıyan isim olurken günümüzde ise aşağıya çeken ismi oluyor. Uzunca bir süre şans tanınan isim için bu hafta son oldu. Önümüzdeki haftadan itibaren ligimizin en eski ve efsanevi oyuncularından Naru geri kalan iki haftalık süreç için ormancı rolüne geçiyor. Orta Koridor’a ise relegate olma takımlarının kurtarıcısı olarak görülen HWA’dan tanıdığımız Xico geliyor.Çok geç yapılan bir hamle olduğu için Aurora’yı kurtarma ihtimalinin düşük olduğunu düşünsem de Naru’yu ormancı olarak görmek bir farklılık ve zevk katacaktır.

Aslında asıl konuşulması gereken ama genel olarak görmezden gelinin Royal Bandits ise geçen haftaki ufak tökezlemesinin ardından bu hafta gerçek haline dönüş yaptı ve haftayı 3-0 kapatarak liderliklerini korudular. Closer’ın yeniden taşıyıcı şampiyonlar seçerek takımının galibiyetlerinde önemli bir rol oynadı. Özellikle SUP maçında gösterdiği Taliyah performansı izlemeye değer. Bu arada Closer Taliyah ile Rift Rivals da dahil hiçbir maçta mağlubiyet almadı, kendisini bu konuda tebrik ediyoruz. Çoğunluğun ve rakiplerinin de belirritği üzere ligin en yetenekli oyuncularından olan Broken Blade’in ise tank oynaması bir şeyi değiştirmedi ve Cho Gath ile bekleneni verdi. Bo1’larda oldukça iyi performans sergileyen takımın Bo5’lardaki tecrübesizliği TBF için şüphe oluşturuyor. Bu konuda sadece alt koridoru tecrübeli olan Royal Bandits’te Freeze ve Dumbledoge takımlarına öncülük edebilicek durumda. Genel olarak metanın gerekliliklerini oynayan takımda Bo5’a yönelik hazırlıklıklarda koçlarına büyük sorumluluk düşüyor. Yine Alt Koridor’da Dumbledoge’un çok geniş şampiyon havuzu ve Freeze’nin Draven gibi pocket pickleri koçun elini rahatlatacaktır.
Ligin şimdilik ikinci sırasında yer alan Bahçeşehir Supermassive kötü gidişatına devam ediyor. Kış Mevsimindeki dominant performansının ardından Bahçeşehir Supermassive taraftarları “TBF Şampiyonluğu” için acaba bu sene o sene mi diye sorsa da şuanki gidişat her maçta umutları azaltıyor. Bu hafta Bursaspor Esports, BeykentUNI YouthCrew ve Royal Bandits’e karşı oynadığı üç maçı da kaybeden Bahçeşehir Supermassive liderlikten uzaklaştı ve üçüncü olan 1907 Fenerbahçe ile arasında sadece bir galibiyet farkı kaldı. Bahçeşehir Supermassive’in bu mağlubiyetleri alması çok sorun almasa da alışılmadık şekilde yenilmesi endişeleri arttırdı. Bursaspor karşısında yaptıkları Blitzcrank seçimi gibi makrodan uzak bir seçim, oyun içinde verilen hatalı makro kararı ile maçı adeta bir NA LCS maçıymış gibi “üs yarışı” ile kaybetti. Bunun yanında özellikle Royal Bandits’e karşı olmak üzere üç maçta da verilen hatalı baron kararları akıllarda soru işareti oluşturdu. Ligin en iyi makro oyunu oynamasıyla bilinen ve skor olarak geride oldukları maçlarda bile aldıkları objektifler ile maçta önde olmayı başaran Bahçeşehir Supermassive bu kötü gidişatı durduramazsa bu sene de kupaya uzaktan bakacak. Yine de kadro olaran Bo5’da en tecrübeli kadroya sahip olan Bahçeşehir Supermassive tecrübeyi hesaba katmadığımızda bile kadrosu ile kağıt üzerinde kazanma ihtimali en yüksek takımlardan biri olmaya devam ediyor.
BeykentUnı YouthCrew ise sorun yaşadığı ormancı problemini biri Koreli iki ormancı, Savage ve Inori, ve eski ormancı Impaler’ı koç olarak getirerek çözdü ve haftayı iki galibiyet ile kapattı. Savage ilk geldiği hafta scimlerde kötü oynadığı için ana kadroya girememişken bu hafta oyunuyla takımı yukarılara taşıyacağının mesajını vermiş oldu. Röportajda Elwind’in söylediğine göre Savage scrimlerde trollemiş bunun üzerine ise NA’den Inori transfer edilmişti. Bu hafta takımdan tekrar şans isteyen Savage aldığı şansı iyi değerlendirdi ve Doğuş Üniversitesi Team Aurora ve Bahçeşehir Supermassive maçları karşısında muhteşem performans sergileyerek takımını zafere taşıdı. Üst ve alt koridoru kendi başına değerlendirdiğimizde diğer takımlara oranla ortalamadan bir iki tık üst daha iyi olan BeykentUnı YouthCrew iyi bir ormancı ile de son iki haftayı yükselişe geçerek playofflara katılabilir.
Ligin zirvedeki rekabeti bitmiş olsa da ikincilik ve playofflara kalma mücadelesi kıyasıya devam ediyor. Şuan öyle bir rekabetin içindeyiz ki 7. İle 2. Arasında sadece 4 galibiyet fark varken 5. İle 2. Arasında bu galibiyet farkı 3’e iniyor. Bahçeşehir Supermassive bu hafta aldığı üç mağlubiyetin ardından peşine rakiplerini taktı ve bir kaç mağlubiyet daha alması durumunda TBF’ye çeyrek finalden başlama noktasına gelecekler. Bahçeşehir Supermassive’in yanında HWA Gaming de düşüş gösteren ikinci takım. Galibiyetler alarak yarışa geri dönse de sezon başındaki HWA’yı yine de mumla aratıyor. Dark Passage ise 1907 Fenerbahçe karşısında mağlubiyet alarak frene bastılar. HWA karşısındaki oyunlarında da Kirei’nin baron çalmasıyla oyunu döndüren Dark Passage yükselişine devam etmesi için daha iyi oyunlarla galibiyet alması gerekiyor. 1907 Fenerbahçe de özellikle Zergsting’in muhteşem oyunuyla ikinciliği zorlayan ilk isim oldu. Dark Passage’ı durdurmaları ve Zergsting’in yükselen performansı ile istikrarsız ve taraftarlarını üzen geçen haftaların ardından tekrardan göze hoş gelen oyunlarına, galibiyetlerine ve ikincilik şanslarına geri döndüler. Sezon başında kağıt üzerinde ligin en zayıf kadrosu olarak gözüken Bursaspor ise bu performansına devam ettiği sürece playofflara kalacaktır. Son iki haftada tecrübesizlikleri yüzünden mağlubiyet alma ihtimali yüksek olsa da takımdaki iyi hava ve topluluğun desteği ile bunu da arkalarında bırakacaklardır.

Yazıyı bitirmeden TBF biletlerinin ilk satışının 10 Ağustos’ta olacağını duyurmak isterim. Fiyatlar 55,45 ve 20 TL olarak belirlenmiş. Beklediğimin biraz üstünde olsa da umarım buna değecek bir sahne ve şov hazırlanır. Daha önceki TBF’lerde daha az sponsor, daha az bilet ücreti ile çok daha güzel açılış şovları yapan Riot Games son iki üç etkinlik boyunca gerçekten şovlar ve organizasyon konusunda sınıfta kaldı. KMF bilet alımı rezaletinden sonra tekrardan Mobilet seçimi şaşırtsa da bu sefer hazırlıklı olmalarını umuyoruz. Bilet alacak herkese bol şans ve şimdiden iyi seyirler.