Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri “Anthem”in çöküşü

“Anthem”in çöküşü

“Anthem” oyuncuların heyecanla beklediği ve “BioWare” stüdyosunun şanlı geçmişi ile bizi çok meraklandıran bir oyundu. Bu stüdyo geçmişte yaptığı bazı işler ile kendini birçok sefer kanıtlamıştı. En bilinenler ise “Mass Effect, BioShock, Baldur’s Gate, Star Wars Kotor” gibi oyunlar.

Ancak son yıllarda “BioWare”e olan güven biraz azalmaya başladı. Hala beklentimiz yüksek olsa da güvenimiz azaldı, önce “Mass Effect Andromeda” bizi biraz soğuttu, daha sonra “Anthem”de olanlar ise güven kaybına sebep oldu.

Öncelikle “Anthem”in sürecine bakalım, “Anthem” için “BioWare” stüdyosu 2012 sonlarına doğru çalışmalara start verdi ve proje hakkında düşünmeye başladı Oyun ilk etapta şu an ki gibi Loot odaklı olmak yerine daha çok Survival fikrinin ön planda olduğu bir yapım olacaktı ki bu kimisine göre “+” kimisine göre ”–“ olabilir ancak her opsiyon şu an ki halinden daha iyidir diyebiliriz sanırım. Bu süreci firmanın önemli isimlerinden “Casey Hudson başlattı ancak hazırlık sürecinin bitiminden sonra 2014 yaz mevsiminde kendisi oyun ile ilgili yapım süreci başlıyor dedi fakat firmaya veda etti. “BioWare” için önemli olduğunu bildiğimiz bu ismin vedası belki de sorunların başlangıcıydı.

Bu dönemde de “Bioware”de asıl odak olan “Dragon Age İnquisition” çıkıyordu fakat bir problem vardı, geliştiriciler içten içe oyunun başarısız olmasını istiyordu. Bunun temel sebebi ise yıllardır süregelen “BioWare” büyüsüydü. “BioWare” firmasında oyun geliştirme sürecinde parça parça çalışıyor ve işler yavaş ilerliyordu ancak son düzlüğe girildiğinde o çok bahsedilen “BioWare” büyüsü devreye giriyor, oyun birleşiyor ve mükemmel bir sonuç alınıyordu. Fakat bu zaman zarfında çalışanlarda iş yükü ve stres artıyordu ve artık onlar bu durumdan bıkmıştı.

Yine de “Dragon Age İnquisition” için büyü gene işe yaradı ve kendi yılının en iyi oyunlarından biri oldu.

Bunun sonrasından “Anthem”e tekrar konsantre olmaya başladılar ancak karar mekanizmasının yavaş olması işleri yokuşa sokuyordu. Örneğin oyunda ki ana odak olan uçma mekanizması oyuna eklenene kadar birçok değişikliğe girdi. Önce bu mekanizma yoktu, daha sonra eklendi daha sonra ise “Batman”de ki gibi süzülme moduna geçildi ve bu değişikliler her seferinde bütün harita, çevre ve oynanış detaylarını 0’dan yaratmalarına sebep oluyordu,  kısaca bir arpa boyu ilerleyemiyorlardı.

Hikâyenin de net olmaması geliştiricilerde ne yaptıklarını bilmeden çalışma gibi bir durum oluşturdu ve bu sorun gitgide büyüdü. Bu sebeple “Dragon Age”in de yazarı olan “David Gaider” ”Anthem” senaristi olarak çalışmaya başladı ancak burada da işler yolunda gitmiyordu. “BioWare” genel olarak oyunlarda aynı sistemi işliyordu fakat geliştiriciler farklı bir şey istediler fakat bu olsun veya şu olsun demediler ve hikâye de aynı şekilde durmadan yeniden yazılma şekline geçti. Bunun sonucunda da “David Gaider” daha fazla dayanamadan “BioWare”den ayrıldı ve hikâye de böylelikle 0’lanmış oldu.

Bu sorunların hepsi ve Casey Hudson’ın olmayışı sebebiyle lider sıkıntısı yaşayan “Anthem”de 2 sene neredeyse çöpe gitti. Ancak asıl sıkıntı yeni başlıyordu. “EA” artık 3. parti oyun motorlarına para ödememek için “Frostbite” motorunu zorunlu kıldı ve bu sebeple “Anthem”de bir kez daha revize süreci başladı. Bütün oyun bu motora uygun hale getiriliyordu ancak geliştiricilerin motoru bilmemesi ve “EA”den iletişim ile ilgili sıkıntı yaşamaları ortaya zayıf bir ürün koymaya itti. Geliştiriciler artık sorun çözmektense sorunlara yama yapma yoluna gitmeye başladı.

Oyun motoru ve oyunun online tabanlı olması sebebiyle “Dragon Age”den hazır materyalleri de kullanamamaları moralleri iyice bozmaya başladı. Bu gibi sıkıntılar sonucunda oyunda ki harita değişti, ilk etapta birçok şehir ile keyifli bir açık dünya varken oyunda yalnızca tek kalenin olduğu bir mod gördük. Oyunda aynı zamanda Survival yerine Loot moduna geçiş yapmıştı. Bunların üstüne “Mass Effect Andromeda” çıkış tarihi de yaklaşınca “BioWare” büyüsü devreye girdi ve herkes oraya odaklanmaya başladı, “Anthem bir kez daha yol kat edemeden bekliyordu.

4 sene geçmişti ve “BioWare büyüsü bile artık işe yaramayacak gibiydi ki “Andromeda” oyununda bu durum gerçekleşti bunun sonucunda ise “Montreal Stüdyosu” kapatıldı. Sıkıntılar yaşayan “BioWare” için artık “EA”ye birşeyler sunma zamanı geldi fakat demoyu inceleyen “Patrick Soderland” sonucu hiç beğenmemişti. Bu durumu telafi etmek üzere oyunda gördüğümüz ana odak noktası olan uçuş mekaniği yine düzenlendi ve “Soderland”e bir şekilde beğendirildi. Sonrasında “E3” için bir demo hazırlandı fakat hepimizin bildiği gibi bu video ile oyun arasında çok fark vardı bunun temel sebebi ise online tabanlı bir oyunda “Frostbite” motoru ile bazı şeyleri yapamayacak olmaları ve kalan kısıtlı zamanda bunları yapmanın mümkün olmamasıydı.

Ancak çıkış tarih netleşmişti ve 1.5 sene içinde oyunu hazır hale getirmek zorundaydılar. Başlangıçta ekipte olan “Casey Hudson” geri döndü ve ek olarak “Mark Darrah”da ekibe katıldı. Ronaldo ve Messi’sini bulduğu düşünün firmada “Dragon Age 4” beklemeye alındı ve “BioWare” büyüsü için start verildi. Artık kararsızlık yerine net çizgiler çekildi ve 2017 Sonbaharı ile yapım hızlanmaya başladı.

Oyun mekanikleri bir çizgiye oturdu ancak bu kadar değişim sonrasında çevre faktörleri, oyun içi envanterler gibi şeyler zayıf kaldı. Yetenek ağacı oyundan çıkartılırken neredeyse hiçbir silah ve zırh çeşitliliği göremedik. Bunlar üstüne karakter suratları konusunda gerçek zamanlı çekim kullanan firma hikâyede değişiklik yaptığı zaman bunların üstünden geçemeyeceklerdi çünkü hem zaman yoktu hem de maliyet çok yükseliyordu. Bu sebeple oyun süresi de baya bir kısa oldu. Buna çözüm olaraksa bize en sevmediğimiz anlamsız yan görevler sunuldu ne yazık ki.

Oyun bir şekilde toparlandı ancak geliştiricilerde farkındaydı ki bir şeye benzemiyordu. Hatta ek bir bilgi de vereyim oyunun ilk ismi “Beyond”du ancak isim hakkı almak zor olur diyen “EA” farklı bir isim istedi. “Anthem” ismi bu şekilde ortaya çıktı fakat oyun da “Anthem” ile ilgili bir şey yoktu ve hikâye tutsun diye “Anthem of Creation” gibi bir şey atıldı ortaya ve bu isme göre düzenlendi. Oyunun hikâyesi son dakikada böyle isme göre değişirse açıkçası oyunda bu şekilde çöküşe doğru gider.

Sonuç olarak “BioWare” dedi ki 75-80 “Metascore” puanı alsak, oyunumuz zaten online zamanla toparlarız. Fakat “MetaScore” 58 çıkınca “BioWare” büyüsünün de “Anthem”in de sonu gelmiş oldu. Oyunculardan ve eleştirmenlerden çok kötü not olan oyun “Andromeda” ile beraber “BioWare”e büyük bir yara açtı. “BioWare” kurtuluş için “Dragon Age 4”e konstanre oluyor ancak bu karışıklık arasında nasıl bir oyun çıkacağı ise merak konusu.