Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Tarihi
Espor Haberleri 70’lerden Bu Güne Espor Tarihi

70’lerden Bu Güne Espor Tarihi

1970’li yılların başlarında ortaya çıkan “espor” terimi aradan geçen 50 yılı aşkın sürede oldukça büyük değişimler ve daha da büyük bir gelişim göstererek günümüzdeki halini almayı başardı. 19 Ekim 1972’de Stanford Üniversitesi’nde 1 yıllık Rolling Stone aboneliği ödülü ile başlayan bu süreç günümüzde milyonlarca oyuncuyu ve izleyiciyi bir araya getiren, milyarlarca dolarlık bir endüstri haline gelmiş durumda. Bu yazımızda sizlerle birlikte bu süreci incleyeceğiz.

Başlangıç: 1970’ler

Espor Tarihi

Esporun başlangıcı olarak tanımlayabileceğimiz günler, 1972 yılında Stanford Üniversitesi’nde düzenlenen “Intergalactic Spacewar Olympics” turnuvasına dayanır. Kazanan oyuncuya ödül olarak Rolling Stone dergisine bir yıl boyunca ücretsiz abonelik ödülü sunuldu. Bu turnuva, tarihte bir video oyunu yarışması olarak düzenlenen ilk etkinlik olarak yer alıyor.

İlk Adımlar: 1980’ler

Espor Tarihi

1980’li yıllara gelindiğinde video oyunları popüler kültürde kendine önemli bir yer oluşturmaya başladı. Hem oyun konsollarının evlere girişi hem de arcade makinelerin popülerleşmesi ile video oyunlarına ilgi duyan insanların sayısı bir hayli arttı. Ayrıca 1980 yılınca 10.000 kişinin katılımı ile düzenlenen Space Invaders ve bir yıl sonra düzenlenen Donkey Kong turnuvaları bu yılların önemli espor adımları oldu.

İnternetin Yükselişi: 1990’lar

Espor Tarihi

 

1990’lı yıllar internetin ve çevrimiçi oyunların yükselişi ile modern anlamda esporun temellerinin oluştuğu yıllar oldu. İnternetin yaygınlaşması ile oyuncular dünyanın dört bir yanından başka oyuncular ile çevrimiçi rekabetçi oyunlarda mücadele etmeye başladı. Bu yıllarda düzenlenen Street Fighter ve Mortal Kombat turnuvaları önemli gelişmeler olarak görülse de dönemin en büyük adımları “Quake” ve “Unreal Tournament” gibi çevrimiçi FPS oyunları oldu.

Yayınlar ve Devasa Turnuvalar: 2000’ler

Espor Tarihi

21. Yüzyılın başlangıcı ile espor büyük bir ivme ile gelişimine devam etti. Güney Kore gibi bazı ülkelerde espor ulusal bir eğlence formu olarak benimsendi, World Cyber Games tüm dünyadan esporcuların katılımı ile organize edilen ilk turnuvayı Seoul’de düzenledi. 2003 yılında ilk Electronic Sports World Cup (Elektronik Sporlar Dünya Kupası) Fransa’da gerçekleşti. 2006 yılında Amerikan televizyon kanalı USA Network üzerinden ilk espor yayını gerçekleşti. 2010’lu yıllarda Twitch’in ortaya çıkışına kadar espor yayınları popülerlik kazanmayacak olsa da Halo 2 yayını ile başlayan bu süreç günümüzdeki espor yayıncılığının başlangıcı oldu. Bu dönemin en popüler oyunlarından biri olan “StarCraft” ise düzenlenen turnuvalar ile popülerliğini oldukça büyüttü.

Tüm Dünyada Kabul :2010’lar

Espor Tarihi

2010’lu yıllar esporun bildiğimiz haliyle tüm dünyada kabul gördüğü ve küreselleşmenin bariz bir şekilde görüldüğü yıllardı. Espor takipçilerinin dünya çapında milyonlara ulaştığı, 2013 yılında ilk League of Legends Worlds etkinliğinin düzenlendiği yıllarda ödül havuzları da bir hayli büyük rakamlara ulaştı. CS:GO, Dota 2, League of Legends gibi oyunların turnuvalarında ödül havuzları 2010’lu yıllarda milyon dolarları aşan rakamlara ulaştı.

Ayrıca 2011 yılında Twitch’in çıkışı ile yayıncılık da artık esporun önemli bir kolu haline gelmişti. 2015 yılı rakamlarına göre aylık 100 milyonu geçen izleyici sayısı hem espor ve oyun yayıncılığının önemini, hem de bu sektörlerde yaşanan küreselleşmenin önemli göstergeleri oldu.

Yeni Normaller, Günümüz ve Gelecek: 2020’ler

Espor Tarihi

Covid-19 ile başlayan 2020’li yıllar hayatın her alanına olduğu gibi espora da yeni normaller getirdi. Fiziksel olarak düzenlenen neredeyse bütün spor etkinlikleri iptal olurken espor turnuvalarının devam etmesi esporun daha da ilgi çekmesine sebep oldu. Yaşanan bu ilgi halihazırda devasa bir büyüme gösteren espor ile birleşince bu alana yatırımların artmasına da zemin hazırladı.

Dağhan "da1moN" Eryılmaz

Yorum ekleyin