Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri 2019’un en iyi Dota 2 oyuncuları

2019’un en iyi Dota 2 oyuncuları

Çekişmeli espor sahnelerinde her sezon olduğu gibi her kategoride sıralamalar oluyor. Konu Dota 2 sahnesi olduğunda işler iyice çılgınlaşıyor hele ki Dota Pro Circuit turnuvasından sonra.

Bu sezon bazı tecrübeli oyuncular üst seviye takımlarda yerini korurken, genç oyuncular yükselmeye çalıştı. Ama sezonun en önemli turnuvası olan The International 2019 gerçek anlamda izleyenlere tırnaklarını yedirdi.

Dota 2 sahnesinde bir maçta en iyi istatistiklere sahip olmak en iyi performansı ortaya koymak anlamına gelmiyor. Dota 2’de asıl önemli olan takımın başarısı, bu oyun içindeki ve dışındaki katkınızdır.

Biz de sizler için Dota 2 sahnesinin en iyi beşlisini sıraladık. Hadi başlayalım:

5) Xu “fy” Linsen – PSG.LGD

Eğer tutarlılık ve etki hakkında konuşuyorsak Çin temsilcisi fy söz konusu olmalı. Neredeyse üç yıldır gösterdiği performansla takımının güçlü yanlarından olan Çinli oyuncu, hala da parlamaya devam ediyor.

Takımı LGD, Dota Pro Circuit liginde zor bir noktada başladı. Secret, Virtus Pro ve Evil Geniuses gibi güçlü isimlerle mücadele ederek major finaline ulaştılar. Ancak Çin takımlarından ilk sırada görülen Vici Gaming’e yenilmekten kaçınamadılar. Bu maçın hikayesi maçtan daha önemli sayılabilirdi. Fy eski zamanlarda, LGD’ye katılmadan önce, Vici Gaming takımının efsanesi konumundaydı. Eski takımına yenilerek turnuvayı üçüncü bitiren fy, sezon içindeki birçok güzel hikayelerden birini yazmış oldu.

Fy takımı LGD’yi TI9 turnuvası gruplarında en üst sırayı almasına yardım etti. Bu süreçte Virtus Pro ve Vici Gaming’i adeta ezerek kazananlar finaline taşıdı.

İlerleyen aşamalarda OG ve daha sonra Team Liquid takımlarına yenilseler de fy, OG karşılaşmasında takımın en parlak oyuncusuydu. Sonrasındaki TI turnuvalarında da takımı başarı gösteremese de en büyük etkiyi bırakarak listemize beşinci sıradan girdi.

 

4) Clement “Puppey” Ivanov – Team Secret

On yılı aşkın süredir Dota 2 sahnesinde olsa da Puppey hala en iyiler arasında.

Puppey profesyonel arenadaki tutarlı oyunu ve en önemlisi stratejilere karşı anti-strateji üretmesiyle, MOBA oyunlarında yer alan META oyun tarzına karşı yaptığı taktikleriyle, takımını en üst seviyede tutmayı başarıyor. Ve 2019 sezonu bu tanımlama için mükemmel bir örnek oldu. Puppey takımının normal sezonda üst sıralarda bitirmesinde ve artından TI9 turnuvasında dördüncü olmasında büyük pay sahibiydi.

Bu sezon elde ettiği dördüncülükle ünlü oyuncu, geçmişte Natus Vincere takımıyla beraber TI3 turnuvasından sonra ilk kez TI turnuvalarında üst sıralarda bitirmeyi başarmış oldu. Bu başarıyı inanılmaz taktiksel zekası ve oyun bilgisiyle kazanan Puppey, her takımın isteyebileceği türden bir lider.

Eskisi kadar teknik oynayamasa da, bulunduğu takımın daima kusursuz uyumla çalışmasına katkıda bulunan Puppey, oyun camiasındaki egolu tavırlarına rağmen, söz konusu oyuna gelince ciddi ve saygı duyulacak biri olarak listemize dördüncü sıradan girdi.

 

3) Kuro “KuroKy” Takhasomi – Nigma (eski Team Liquid oyuncusu)

Başlamışken eskilerden devam edelim. Tıpkı Puppey gibi KuroKy de bu sahnede eskilerden sayılsa da yerini fazlasıyla hak edenlerden.

Takımı Team Liquid ile birlikte sezona şüpheli başlasa da, sezonun sonuna doğru güçlü bir bitirişi yakaladılar. Sonrasında takımını, üç sezondur yaptığı gibi, TI turnuvasının üst turlarına taşıyan KuroKy, sezonun güçlü ekiplerinden OG takımına finallerde kaybederek turnuvayı ikinci tamamladı.

Seçim ekranında verdiği kararlar sayesinde takımını hiçbir zaman durgun halde tutmayan KuroKy, bu sayede takımının kötü başlayan sezonunun sonunda TI9 ikincisi olmasında büyük pay sahibi oldu.

Bu sezon yaptığı en önemli şeylerden biri ise takım içinde üç yıldır yer alan Lasse “MATUMBAMAN” Urpalainen’in MDL Disneyland Paris Major turnuvasında aldıkları ikincilik ardından takımdan çıkarılma kararıydı. Şüphesiz bu karar çok riskli ve bir o kadar etkiliydi çünkü MATUMBAMAN yerine takıma dahil olan Aliwi “w33” Omar takıma çok farklı bir dinamik kattı.

Bu büyük değişikliklerden sonra takımın 3 ay gibi kısa sürede adapte olmasını sağlayan Kuro, listemizde üçüncü sırada yer alıyor.

 

2) Hector “K1” Antonio Rodriguez – beastcoast (eski Infamous ve Team Anvorgesa oyuncusu)

Hepimiz biliriz ki espor arenalarında gerçekleşen büyük turnuvalarda daima küçük görülen bir takım vardır. Onlara “underdog” deriz. Dota 2 sahnesinde bu takım TI9 turnuvasına katılan Infamous takımı ve onun bünyesinde yer alan genç Güney Amerikalı oyunculardı.

Üst seviyedeki takımları yenemeseler de K1, dünyanın en iyi oyuncularına karşı başa baş mücadelesi sayesinde, bazı maçları kazandırarak izleyicilerin gözüne girmeyi başardı. Skeleton King karakteri ile gösterdiği performanslar ve rakiplerine yaşattığı kabuslar sayesinde ilerleyen süreçte daima bir yasaklama gördü ve bu sayede takım arkadaşlarına açık bir kapı bıraktı.

Belki de, bir turnuvalık üstün performansı sayesinde, onu bu listeye alarak biraz duygusal davranmış olabiliriz. Ama son gününü yaşadığımız 2019’a dönüp bakıldığında TI9 turnuvası ve onun efsanevi çıkış yakalayan takımı Infamous gözleri yaşartan bir hikaye sunuyor. Tabiki takımını ilk sekiz sıralamasına taşıyan K1, bu başarı sayesinde Güney Amerika Dota 2 tarihinde bunu gerçekleştiren ilk oyuncu da oluyor.

Önümüzdeki sezonda gözümüzü ondan ayırmayacağımız kesin olan K1, listemize ikinci sıradan sezon boyunca olduğu gibi sürpriz bir şekilde girdi.

 

1) Anathan “ana” Pham – OG

Eğer geçen senenin listesini yapıyor olsaydık, listemizde OG takım kaptanı Johan “N0tail” Sundstein veya diğer bir OG oyuncusu Topias “Topson” Taavitsainen yer alırdı. Ama ana tüm bu beklentileri üst üste sezon boyunca gösterdiği etkileyici performansla alt üst etti.

Listedeki en üst sırayı verdiğimiz ana, sezonun en büyük kupası olan TI turnuvasını ard arda ikinci kez kazanarak ve takımındaki diğer oyunculara kıyasla vazgeçilemez olmasıyla, yerini fazlasıyla hak ediyordu. N0tail ile birlikte takımın en önemli parçası olan ana, şüphesiz takımının bu kadar güçlü ve sabit performans göstermesinin en önemli nedeni.

Ana bir süre takımı OG’den izin alıp dinledi. Takımı onun yokluğunda çok zorlansa da geri döndüğünde takımıyla birlikte büyük bir savaş vererek, takımının  TI9 turnuvasına katılmasında büyük rol oynadı ve takım için ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu ispatladı.

Kendisinin geliştirdiği taşıyıcı Io taktiğiyle, belki de Dota tarihindeki en büyük meta değişimini getiren oyuncuydu. Ana’nın oynadığı Io ve Alchemist karakterlerindeki performansları sayesinde takım arkadaşı Topson’ın sahip olduğu hataya yatkın oyun tarzını dilediği gibi kullanabilmesi, OG takımına TI9 kupasını getirdi.

Yıl içinde gösterdiği inanılmaz performanslar sayesinde zaten zirvede yer alıyordu ancak son başarıları sayesinde ana, şüphesiz Dota tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Biz de kendisini listemizin en üst sırasına koyduk.