Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri 2018 TCL Yaz Mevsimi Güç Dengeleri

2018 TCL Yaz Mevsimi Güç Dengeleri

BAHÇEŞEHİR SUPERMASSIVE
TCL’in mutlak lideri. Yaptığı transferler, oynadığı makro oyun ile her daim izleyenlerin beğenisi toplayan Supermassive. Ligimize göre her çarkı kusursuz işleyen SUP’un olası bir transfere yönelmesi herkesi şaşırtırdı. Takım, yüksek sinerjili kadrosunu bozmadı ve 2018 TBF şampiyonu olabilmek adına kadrosunu korudu. Kadroda metadan dolayı göze çarpan bir isim bulunmuyor. Takımın her üyesinin agresif bir yanı var. fabFabulous’un hiçbir zaman düşmeyen oyunun agresif picklerle birleşmesi, Stom’un jungle pathi ve kusursuz bir zamanlama yeteneğine sahip olması takımın earlysini riske atmayan unsurlar. GBM yeri geldiğinde agresifleşen, yeri geldiğindeyse rakibini kabul edeceği eşleşmeler artık daha ciddi. Takımın diğer dinamosu Zeit-SF metadan biraz etkilenecektir. Bot odaklı oyuncuların artık eskisi kadar büyük olmadığı 8.11 ile takımın bota olan baskısı azalacak ve farklı noktalardan oynayacaklar. SUP’un meta neticesinde herhangi bir şey kaybetmediğini aksine agresif yapılarını daha rahat ve pürüzsüz bir şekilde rift’e yansıtacaklarını tahmin etmek açıkçası o kadar da zor değil.

1907 FENERBAHÇE
1907 Fenerbahçe Esports 2017 TBF’yi şampiyonlukla taçlandırdığı kadrosu ile bu mevsim rifte iniyor. Ligin istikrarlı koridorlarından Thaldrin liderliğinde olan ekip, TCS’te kendini kanıtlayan Only35’i ve takımın eski kurtu Move’u kadrosuna katarak bu mevsimin en büyük şampiyonluk adaylarından biri. 2017 TBF kupasını kucakladıkları kadro mimarisi ile rift’e inmeye hazırlanan takımın önünde büyük bir bariyer var. Meta. Chaser ile zıt bir path ve mantaliteye sahip Move’un önündeki kaotik meta ve yanında getirdiği agresiflik ve Move’un “safe” oyununa aykırı pickler çat kapı arkasında. Sıkı bir strateji ile Move’un metayı benimsemesi 1907 FB için yegâne kazanma koşulu. Diğer yandan padden ve Zergsting ikilisinin bir sürpriz yapması gerekiyor. Zergsting’in agresif yapısına uyan metada alacağı doğru insiyatiflerin ucu skora ve özgüvenini yenilemeye dönük.

AURORA
Yıllar geçse de değişmeyen alışkanlıklar… Panky’nin DP’ye geçmesi ile bir farewell yaşayan ekip eski oyuncusu Hioss’u topa geçirdi. Kore’deki bootcampin verimini topta görecek olan ekip başka da bir yeniliğe gitmedi kemik kadrosunu korudu. Koç GalB ile yollarını ayırdı ve Detonation FocusMe koçu Dokgo’yu getirdi. Jungler-mid köprüsünü baştan yaratma derdi olmayan ekibin Hioss dişlisinin yakalayacağı erken sinerji takımı kaldığı yerden devam ettirecektir. Agresifliğinin bedelinin ödeyen Wisdom’a yeniden parlama ve takımını sırtlama şansı kaotik meta ile önüne altın tepsiyle sunuluyor. Metayı kucaklamaları AUR için büyük önem taşıyor.

YOUTH CREW
Şampiyon havuzu en geniş olan takım hiç kuşkusuz Youth Crew. Kariyerine mid olarak başlayan fakat sonra topa dönen Elwind’in ligimizin yetenekli top lanerları arasında olduğunu belirtsek yanlış olmaz. Bireysel performansı her ne kadar yüksek olsa da terazinin diğer ucu da o kadar vahim. Elwind’in oyundan düştüğü an, YC’nin oyundan düştüğü an oluyor. Takımın dinamolarından olan birinini oyunu bu kadar çabuk kaybetmesi takıma yenilgi olarak geri dönüyor. Ortalama bir jungler size ne sunuyorsa Mojito daha iyisine çıkamıyor. Oyuncu 28 maçta 80 defa gri ekranla buluşarak en çok ölen ikinci jungler oldu fakat agresifliğinden ödün vermedi. Şu anki meta da Mojito’nun metası. Takımın sezon öncesi yaptığı tek transfer mide getirilen MagiFelix oldu. Takımın Koreli bir oyuncuya yönelmesi beklenirken alınan karar mide yerleştirilen Magi oldu. En son EM 2018’de boy göstermiş fakat beklenen performansı rift’e yansıtamamıştı YC, hem Magi için hem de Magi YC için umut kaynağı. Botunu değiştirmeyen YC bu mevsime Madness ve Zzus ikilisiyle devam edecek ve meta gereği takımın tek soru işareti Madness. Takımın kilit ismini Madness seçmemdeki neden oyuncunun metaya olan direnci ve Zzus ile kuracağı karşı set. Agresif metaya kolaylıkla adapte olacak bir Elwind+Mojito yanında bir kabuğundan çıkmaya çalışan bir çaylak ve geçen mevsimi sindiremeyen bir bot. Sizce kim daha agresif?

HWA GAMING
HWA ise durum geçen mevsim ki gibi. Kâğıt üzerinde fazla iddialı olmayan bir roster ve elinden geleni ardına koymayan oyuncular. Top lane Armut’un yükselen performansı geçen mevsim takıma beklenilen etkiyi sağlamış fakat takım içi sinerji sorununun önüne geçememişti. Ormanda ise yılların tecrübeli ismi Trix yer alıyor. 20% ile rakibe verilen skorlarda takım arkadaşlarıyla eşit bir oran yakalasa da bu tecrübesini GD10 ve XPD10’de göstermekte zorlanıyor. Geride bıraktığımız mevsim orman tank metası ile hasar sıkıntısı çeken ormancılarda ise 8% hasar ile son sırada. Meta değişikliğinin Trix’in performansı ile doğru orantı sağladığını hatırlatalım. Takımın kilit ismi şüphesiz telracS. Son olarak Milenium ile rift’te boy gösteren oyuncu EM 2018’de yıldızı parlayan oyuncunun HWA’nın aradığı taşıyıcılardan biri olması halinde ekibin mevsim finallerini görmesi sürpriz olmaz. Diğer yandan Achuu’nun yerini üstlenen Innaxe ise Revacnhe’ın en büyük yardımcısı olacak. Dil bariyerinin olmadığı lanede ikilinin oluşturacağı sinerjinin daha kılçıksız olması bekleniyor.

ROYAL BANDITS
Geride bıraktığımız mevsime göre beklentinin altında bir kadro oluşturan Royal Bandits bireysel yetenekleri ile hâlâ zirvenin büyük adaylarından. 3 Türk 2 Koreli oyuncu ile başladıkları bu serüvene bu mevsim de aynı şekilde devam edecekler. Kaotik meta burada RBE’nin yüzüne yülüyor. Broken Blade’in agresif tutumu tank metasından ırak şu günlerde takımın BB’den tam anlamıyla verim alabilecek. Takımın çaylağı ise junglea geçen Closer. Yükselme Ligi’nde pişen Closer takımın early dinamosu olabilecek mi, merak konusu. Uzun zamandır TR serverında zirvede olan oyuncunun competitive sahneye kısa sürede uyum sağlaması takımına rahat bir nefes aldıracaktır. Öte yandan mide ise TCL’e uğramış bir oyuncu olan Abbedage getirildi. İkili arasındaki sinerjinin yüksekliği ligin ilk hafta maçları için oldukça önem arz ediyor. Botta ise EU/NA LCS’te oynamış tecrübeli isim Freeze ve ligimizin en iyi supportlarından Dumbledoge yer alacak. Freeze’in eski günlerine dönebilmesi için Dumble ile bir uyum sergilemesi gerekmiyor keza iki oyuncunun da üst düzey performansa sahip olması bu uyum sürecinin katalizörü olacaktır. Asıl konu şu; bot metaya ne kadar hazır? İki oyuncunun geleneksel drafta mı yoksa kaotik drafta mı yöneleceği. LCK’den Ruler, yeni metaya ayak uydurmayacağını ilk KZ maçından sonra söylemişti. RBE botu oyunu n’asıl oynayacak hep birlikte göreceğiz.

BURSASPOR ESPORTS
Ligin taze kanı. Haliyle oyuncuları da taze kan. Top lanee getirilen Ragner solo q destroyerı. Bruiser metasının şampiyonları ile adeta kırıp geçen oyuncunun buriser metasına denk gelmesi Bursaspor için büyük bir avantaj. KlikTech’in öne çıkan isimlerinden Stefan, takımın silahlarından sadece biri. Stefan’ın KlikTech’ten arkadaşı Milica takımın en büyük hasar kaynağı. İkilinin geride bıraktığımız mevsimi birlikte geçirmesi ise takım için en büyük istikrar. Sinerji oluşturmakla zaman kaybetmeyecek olan iki koridorun haritaya doğrudan etki etmesi bekleniyor. Takımın botunda ise Türkler ittifakı yer alıyor. Hades ile Tolerant’ın takımın “delikanlılığını” korudğunu belirtmek gerek. İki genç ismin tecrübeli rakiplerine karşı duruşları merak konusu.

DARK PASSAGE
Dark Passage cephesinde ise takım sezon öncesinde LongB ve Panky ile umut tazelemiş olsa da roster değişiklikleri takımı dişli kılmıyor. TCL’e dönen LongB burada DP’nin en büyük kozu. Öte yandan Panky 60% KP ile ligin orta sırasında yer alıyor. Takımın Koreli oyuncu politikası bu mevsim de devam ediyor. Ormana Crush ve ADC’ye Route’u getiren ekip; bu iki isimden Crush’ın karnesinde Kongdoo Monster ve LCK’in alt ligi olan CK bulunuyor. Crush’un tek dezavantajı tecrübesizliği ile sınırlı değil. Oyuncunun bir yedeğinin olmaması takımın ikinci bir ormancı arama ihtimalini yükselten diğer bir neden. Route ise Crush’a nazaran daha tecrübeli bir isim. Kore’de yükseliş yakalayan oyuncunun takımını sırtlaması için iki elini de taşın altına koyması şart. Route’a eşlik edecek olan Kairos ise ÇİLEKLER ile tanınmıştı. Ortalama bir performansa çıkamayan oyuncunun takıma katacakları ise büyük bir muamma. Japone’nin son anda yedeğe geçmesi özellikle bu kaotik metada bot lane ikilisinin rakiplerine karşı daha iy bir şekilde hazırlanmalarını gerektiriyor.