Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri 1907 Fenerbahçe Espor Craft1x ve Mojito röportajı!

1907 Fenerbahçe Espor Craft1x ve Mojito röportajı!

2020 VFŞL Kış Mevsimi şampiyonu 1907 Fenerbahçe Espor koçu Craft1x ve ormancısı Mojito ile gerçekleştirdiğimiz röportajımız sizlerle!

Dark Passage Akademi takımından direkt olarak 1907 Fenerbahçe Espor bünyesine geçtin. Bu geçiş süreci nasıl oldu ve neler hissettin?

 • Craft1x: Dürüst olmak gerekirse benim için zor bir süreçti. Furkan koçun Galatasaray'a transferinden sonra ben Dark Passage'da ana koç olarak devam edecektim ve bunun haricinde orada inanılmaz mutluydum. Tüm oyuncular ve takım sahibimiz Ertuğ Abi'yle çok iyi anlaşıyordum ve kafamda ayrılmak gibi bir plan yoktu. Genel menajerimiz Emre Aksoy ulaştı ve benimle konuşmak istediğini söyledi. 1-2 günlük görüşmeden sonra Fenerbahçe'nin benimle ilgilendiğini ve takımlarında görmek istediğini söyleyip teklif yaptılar. Ben de teklifi kabul ettim ve Fenerbahçe'ye transfer oldum. Neler hissettiğime gelirsek, hem mutluluk vardı hem üzüntü. Üzüntünün sebebi Dark Passage'da gerçekten mutluydum ve takımdaki herkesi seviyordum. Onlarla beraber bir şey başarabileceğimi bilirken başka yere gidiyordum ama gittiğim takımın Fenerbahçe olması mutlu ediyordu çünkü çocukluğumdan beri tuttuğum takım için çalışma fırsatı yakaladım.

Genç yaşında Fenerbahçe bünyesi altında şampiyonluk yaşadın. Bu şampiyonluk gelecek planlarında değişikliğe neden oldu mu?

 • Craft1x: Hayır neden olmadı.

Gelecek planların neler? Yurt dışı planlıyor musun?

 • Craft1x: Şampiyonluktan önceki en büyük planım şampiyonluktu. Bunu başardığım için mutluyum. Gelecek planlarıma gelirsek TCL'in tepesinde kalmaya devam etmek istiyorum ve buna ek olarak 2-3 sene sonra TCL'de oynayan oyuncuların üçte birine yardım etmiş ve bir yerlere gelmelerine yardımcı olmuş olmak istiyorum. Bu planıma uygun olarak önümüzdeki günlerde Craft1x Akademi'yi hayata geçirip gelecek vaat eden avrupa sunucusunda oynayan oyuncular ve kendini koçlukta geliştirmek isteyen yeni koçlar için eğitim akademisi kurmayı düşünüyorum. Yurt dışına gelecek olursak şuanlık bir planım yok ama gitmeyi çok isterim. Zaten amacım kendimi olabildiğince geliştirmek. Bir gün o seviyeye ulaşırsam teklif alıp giderim zaten diye düşünüyorum.

Enatron geldikten sonra koçlar arasında iş paylaşımı nasıl oldu?

 • Craft1x: İş paylaşımı bizim aramızda olmadı. Yapılması gereken şeyleri zaten biliyoruz ve birinin söylemesine ihtiyaç duymadan kim yapması gerekiyorsa yapıyor. Enatron iyi bir koç olmasının yanı sıra iyi bir insan ve anlaşması, iletişim kurması çok kolay.

Geçtiğimiz günlerde Twitter’da Halpern ile ilgili bir olay olmuştu. Bunu açıklamak ister misin?

 • Craft1x: Kendisinin bazen eleştiri yaparken dozu aşıp insanlara flame attığını düşünüyorum. Bundan dolayı bir tweet attım. Tüm olay bundan ibaret.

Takımın bir günlük antrenman süreci nasıl geçiyor?

 • Craft1x: Uyanıyoruz, herkes kahvaltısını yapıyor. Oyuncular bireysel antrenmanlarını yapıyor. Koçlar olarak biz bugün neler çalışacağımızı planlıyoruz. Takım antrenmanlarımız arasında hatalarımızı konuşuyoruz. Takım antrenmanından sonra oyuncular bireysel antrenmanlarına dönüyor. Ben ve Enatron günü değerlendiriyoruz.

Kendini hangi alanlarda geliştirmeye çalışıyorsun ve bunu yaparken nasıl bir yol izliyorsun?

 • Craft1x: Oyun bilgisi ve oyuncu yönetme konularında geliştirmeye çalışıyorum. Maç izliyorsam sorguluyorum, kendime bir şeyler katmaya çalışıyorum. Oyuncu yönetme konusuna gelirsek antrenörlük üzerine kitap okuyup Enatron'dan olabildiğince bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Kendisi yıllarca yıldız oyuncularla çalıştığı için onun davranışlarını inceleyip öğrendiğim çok şey oldu.

Kendine idol aldığın bir koç var mı?

 • Craft1x: Amatör olarak koçluğa başladığım zamanlarda Türk koç olarak idolüm Pades'ti. Fenerbahçe'de TBF kazanmıştı ve yayınlar açıyordu. O zamanlar onun başardıkları beni hırslandırmıştı.

Enatron sence söylendiği kadar iyi bir koç mu ve onunla çalışmak sana neler kattı?

 • Craft1x: Enatron bence dışardaki insanların görebildiğinden daha iyi bir koç. Benim fikrim iyi bir koç olmasından daha iyi bir özelliği var, iyi bir insan olması. Oyun bilgisi ve oyuncu yönetme becerisi çok üst düzey. İleride LEC, LCS seviyelerinde çok rahat çalışabileceğini düşünüyorum. Bana en büyük kattığı şey yıldız oyuncularla nasıl çalışmam gerektiği oldu.

Takımı play-off'lara hazırlarken, kendi stratejiniz üstüne mi daha çok çalıştınız yoksa rakibinizin oyun planını anlama üstüne mi?

 • Craft1x: İkisini bir arada yaptık. Aurora serisine tamamen kendi stratejimiz ile başladık ve düzgün uygulayamadık. 3. maçtan sonra seriye adapte olduk ve stratejimizi değiştirip seriyi kazandık. Finale hazırlanırken tamamen kendimize odaklandık çünkü daha iyi bir takımdık ve istediğimiz gibi oynarsak şampiyon olacağımızı biliyorduk. Final haftası antrenmanlarımız çok iyi geçti ve sonuç olarak şampiyon olduk.

Bu kadar genç yaşta Fenerbahçe bünyesinde bulunmak bir baskı oluşturuyor mu? Oluşturuyorsa bunun üstünden nasıl geliyorsun?

 • Craft1x: Oluşturuyor. Kendime sürekli nerelerden geldiğimi ne zorluklardan bunları başardığımı hatırlatıyorum ve çok çalışıyorum. Bu baskıyı kendi lehime çevirmeye çalışıyorum.

Taraftarlara söylemek istediğin bir şey var mı?

 • Craft1x: Şampiyon olduk. Destekleri Fenerbahçe'ye bir kupa kazandırırken nerede olduğumu hatırlatan ve çalışmaya hırslandıran en büyük etkendi. Desteklemeye devam edin. Bende desteklerinize layık olmak için daha çok çalışmaya devam edeceğim.

Tabiri caizse en dibi de gördün en tepeyi de. Bunu yaparken motivasyonun neydi ve nasıl çalıştın?

 • Mojito: Hayatım boyunca başarmak istediğim şeyler için çok azimliyimdir. Aslında bu motivasyonu kişiliğimden alıyorum. Ayrıca en dibi görmem de büyük bir artı oldu benim için çünkü tepenin değerini daha iyi biliyor olacağım ve her zaman tepede kalmak için ne yapmam gerektiğinin farkında olacağım.

Eksik olduğunu düşündüğün konular var mı? Varsa neler?

 • Mojito: Eksik olduğum konular vardır tabii ama bunu objektif olarak cevaplamam bir hayli zor. Bu değerlendirmeyi takım arkadaşlarım ve yönetimin cevaplaması daha doğru olur.

Yurt dışı planın var mı?

 • Mojito: Her zaman hedeflerimi split split yapmaktayım. O yüzden şu an önceliğim TBF'yi de kazanmak. Sonrasında yurt dışından değerlendirebileceğim çok iyi bir teklif gelirse neden olmasın. Ama yurt dışı takımı ile Türkiye'den aldığım teklifler arasında uçurum olmadığı sürece her zaman Türkiye'ye daha yakın olacağım.