Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Yarı final biletini alan son takım Galatasaray Espor oldu!

Yarı final biletini alan son takım Galatasaray Espor oldu!

Doğuş Uni Aurora’dan sonra yarı finale çıkmaya hak kazanan son takım 1907 Fenerbahçe’yi 3-1'lik skor ile mağlup eden Galatasaray Espor oldu. Galatasaray Espor yarı finalde Bahçeşehir SuperMassive'in rakibi olacak. Bu eşleşmenin galibi ise finalde Doğuş Uni Aurora – Royal Youth karşılaşmasının galibi ile karşılaşacak.

1. Maç

Çeyrek Final serisinin ilk maçında adeta GBM rüzgarı esti. GBM, 2018 TBF serisinde de Xerath oynamış ve Royal Bandits’i kelimenin tam anlamıyla mahvetmişti. Kaldığı yerden devam eden tecrübeli Koreli oyuncu Xerath’a ne kadar hakim olduğunu gösterdi.

Maçın MVP’si: GBM

Şampiyon Seçim Ekranı Analizi:

●● Galatasaray Espor: Rakipte Jarvan, Balkhan’da ise Nocturne olduğu için erken safhada rakip daha aktif olacaktı. Galatasaray’ın tek yapması gereken erken safhayı mümkün oldukça hatasız kapatmaktı. Garen-Yuumi ikilisi Lucian-Braum ikilisine karşı hiçbir şekilde koridoru itip “priority (üstünlük)” alamayacakları için alt koridoru da kule altında kabullenmek zorundalardı. Nişancı olarak Garen seçen Galatasaray ekibinde gerekli hasarı kimin vereceği soru işareti gibi gözüküyordu. Ancak oyun içinde Ragner ve Dumbledoge’un GBM’e destek olmasıyla bu sorunun üstesinden geldiler.

●● 1907 Fenerbahçe: Kağıt üzerinde belki de daha güçlü şampiyonları seçen taraf 1907 Fenerbahçe’ydi ancak uygulama konusunda aynı derece iyi olduklarını söylemek güç. Alt koridorda Luger minyon farkı açmış olsa da Garen-Yuumi ikilisini yeterince geri düşüremediler keza kendileri de fark yaratacak kadar güçlenemediler. Ellerinde erken oyunu tutabilecek Jarvan, orta oyunu tutabilecek Lucian-Braum ve geç aşamada çok güçlenen Vladimir-Azir ikilisine sahiplerdi.

Maçın Özeti:

Oyun boyunca Balkhan’ın Nocturne ile koridorlara büyük bir etki gösterdiğini söylemek güç. Nocturne yerine Sejuani daha efektif olabilirdi. Ragner üst koridorda Untara’ya karşı çok iyi iş çıkardı.  Oyun boyunca minyon farkını oldukça az tuttu. Takım savaşlarında da Kır-Geçir yeteneği ile ciddi miktarda kitle kontrolü sağladı.

Husky RiderDumbledoge ikilisi koridor aşaması çok kötü olan bir eşleşmeyi gayet iyi oynayarak üstlerine düşen görevi yaptılar. Karşı takımdaki tüm oyunculardan fazla hasar veren Dumbledoge şu anki meta’da çok da güçlü olmayan Yuumi ile neler yapabileceğini gösterdi.

Xerath’ın 9.15 yamasında aldığı güçlendirme ile ultisinin menzili ilk 2 seviyede ciddi derecede arttı. Bu da Xerath’ın 6. seviye olduktan sonra yan koridorlara daha koridorundan çok fazla uzaklaşmadan yardım edebileceği anlamına geliyor. GBM de bu güçlendirmeyi kullanarak bu maçta adeta harikalar yarattı. Oyun boyunca çok iyi pozisyon alan GBM rakiplerin görüş alanlarına bile girmeden çok ciddi hasarlar verdi. Ultileriyle aldığı skorlar Galatasaray’ın seride 1-0 öne geçmesini sağladı.

Untara özelinde bakarsak koridor aşamasında Sion’a karşı yapabileceği pek fazla bir şey yoktu. Yalnızca rün olarak Sürat Coşkusu yerine Arakçı almış olsaydı belki koridordan daha güçlü çıkabilir ve oyuna daha erken etki etmeye çalışabilirdi.

Bolulu her zaman olduğu gibi takımının ayakta kalan oyuncusuydu. Xerath’ın menzil avantajına rağmen minyon farkını açtırmadı ve başa baş gitti. Azir ile çok güçlenemeden oyun koptuğu için tek başına yapabileceği şeyler sınırlıydı. 

Bu oyun özelinde bakarsak, mikro oyunlardan çok makro oyunlar konuştu diyebiliriz. Galatasaray daha iyi bir takım oyunu oynadı ve seride öne geçti.

 

2. Maç

Serinin 2. maçında 1907 Fenerbahçe ekibi maça çok iyi başladı ve Taliyah oynayan Bolulu önderliğinde, iki tarafa da gidip gelen maçın sonunda kazanan taraf oldular ve seride durumu 1-1’e getirdiler. 

Maçın MVP’si: Bolulu

Şampiyon Seçim Ekranı Analizi:

●● 1907 Fenerbahçe:  Taliyah ve Gankplank seçimleri ile çok büyük bir global etki imkanı elde eden Fenerbahçe ekibi bu ultileri gayet iyi kullanarak maçı kazanmayı bildi. Alt koridor ikilisi olarak Rakan alıp karşıya Morgana bırakmak koridor aşaması için isteyeceğiniz bir senaryo olmasa da oyun genelinde Xayah ile birlikte iyi bir seçim diyebiliriz. Orta koridorda ise iki tane global etkili şampiyonumuz var. GBM Twisted Fate ultilerini ne kadar etkili kullanamadıysa, Bolulu Taliyah ultilerini o kadar etkili kullandı. Stefan ve Bolulu ikilisi “Yerden Bitme” kombosu ile defalarca skor alarak bu sinerjiye iyi çalıştıklarını gösterdiler.

●● Galatasaray EsporGalatasaray’ın seçimleri Morgana veya Twisted Fate ile birini yakalayıp kitle kontrol zinciri ile skor almaya yönelikti. GBM oyun başında geri düştüğü için bu plan biraz sekteye uğradı ancak ilerleyen dakikalarda birkaç kere denediler ve başarılı oldular. Tabii ki kazanmaları için yeterli olmadı.

Maçın Özeti:

Untara ultilerini o kadar etkili kullandı ki, daha doğru düzgün takım savaşına katılmamışken 2/0/2 gibi bir skora sahipti. Bu oyunun sonunda ise Ragner’e yaklaşık 130 minyon fark attı.

1907 Fenerbahçe alt koridoru eşleşmelerini,  verdikleri ilk kan dışında gayet yeterli oynadılar. Hades oyun genelinde Rakan ile iyi iş çıkardı diyebiliriz. Takımının savaşlarda neye ihtiyacı olduğunu bilerek oynadı. Gerektiği zaman nişancısını korudu, gerektiği zaman rakibi uzak tuttu.

Stefan’ın seri boyuncaki en iyi oyunu bu oyundu desek kimse karşı çıkmaz sanırım. Sejuani ultileri ne zaman tutsa bir skor alındığını gördük. Tetiği çekmekten korkmadığı zaman iyi bir ormancı olan Stefan bu maçta doğru kararlar vermeyi başardı.

Pastadaki en büyük payı ise tabii ki Bolulu hak etti. İnanılmaz bir Taliyah oyunu izletti seyircilere. Komboları ile rakipten bir kişiyi anında haritadan silerken, ultileri ile takımına gerekli zamanı ve dolayısıyla objektifleri kazandırdı. Lig maçlarında da sayısız kez Taliyah oynayan Bolulu, bu maçı takımına hediye etti desek yanlış olmaz. Yaptığı ufak tefek pozisyon hataları dışında kusursuza yakın bir Taliyah oyunuydu.

Galatasaray cephesinde Balkhan çaldığı Baron ile takımına bir şans tanımış olsa da bu geri dönüş için yeterli olmadı.

 

3. Maç

Serinin 3. maçında kazanan taraf Vadi’nin Aslanları oldu. Alt koridorda yine esnek bir tercihe yönelen Galatasaray seride eşitliği bozarak durumu 2-1’e getiren taraf oluyor.

Maçın MVP’si: Husky Rider

 

Şampiyon Seçim Ekranı Analizi:

●● Galatasaray Espor: Balkhan ettiği Kindred’i seçerek güvenli bir seçime gitti. Alt koridorda ise Husky Rider standart nişancı oynamaya gelmediğini bize göstererek Karma seçti. Orta koridorda ise Zoe’nin “Uyku Baloncuğu” yeteneğine karşılık iyi bir seçim olan Gankplank gördük.

●● 1907 Fenerbahçe: Üst koridorda Camille tercihi ile Ornn üzerinde baskı kurması gereken Untara, Sejuani’nin yardımı ile iyice öne geçmek üzerine oynamalıydı. Alt koridor eşleşmesinde Lucian yanına Rakan yerine yeniden Braum alınabilirdi. Braum hem Ornn ultisi için hem de Pyke E’si için daha iyi bir seçim olurdu. Rakan tercihinin yanlış olmasının üstüne bir de Hades’in Rakan’a “Aery’i Çağır” tercih etmesi daha da yanlış bir tercih oldu.

Maçın Özeti:

Galatasaray Espor yine takım olarak daha iyi oynadığı bir oyun geçirdi. Karşılarındaki tek engel Bolulu idi. Bolulu bir kez daha takımı için ayakta kalan son kişi oldu. Erken oyunda oyunu bir yere kadar tutmaya çalışsa da Bolulu’nun elinden gelenler maçı kazanmaya yetmedi.

2 takım arasında dönen ufak savaşlardan sürekli skor toplayan Husky Rider kendini bir anda 3/0/2’lik bir Karma oynarken buldu diyebiliriz. Gayet iyi pozisyon alarak oyun boyunca kendini güvenli konumda tutarak takımına hem kalkan hem de hızlandırma sağladı. Bunların yanında çok yüksek hasarlar da çıkardı.

Dumbledoge Pyke’ına ayrı bir paragraf açmak yanlış olmaz. Kusursuz bir performans olmasa da gayet “solid” ve yeterliydi.

Ragner üst koridorda Untara’nın Camille’ine karşı gayet iyi dayandı. Galatasaray takım olarak Camille ayrık ittirmesine karşılık verme konusunda iyi iş çıkardı. Untara ayrık ittirme ile rakip inhibitör kulesine kadar dayanmış olsa da takımı baskı altında kaldığı için dönmek ve takımına katılmak zorunda kaldı. Bu senaryo ise tamamen GS’nin istediği ve kazanma şartları olan senaryoydu.

Hades Rakan ile çok kötü bir oyun geçirdi. Çok kere yakalandı ve çok iyi pozisyonlarda çok da iyi olmayan ultiler kullandı. Bolulu Zoe oyunuyla Frozen esintisi verdi diyebiliriz. Erken oyunda sürekli alt koridora yardım eden Bolulu 3/0/1’e kadar geldi ancak daha sonrasında iyi bir takım oyununa karşı daha fazlasını yapamadı.

 

4. Maç

Çeyrek Finallerin son maçında Galatasaray Espor 1907 Fenerbahçe’yi Husky Rider’ın olağanüstü Draven oyunuyla mağlup edip Yarı Finalde Bahçeşehir SuperMassive’in rakibi oluyor.

Maçın MVP’si: Husky Rider

 

Şampiyon Seçim Ekranı Analizi:

●● 1907 Fenerbahçe: Jinx-Tahm Kench ikilisini alan Fenerbahçe orta koridora da Karma alarak Jinx’i bir hiper taşıyıcı kompozisyonuna gitti. Bu kompozisyona sahipseniz mümkün oldukça kısa sürede Jinx’e 4 eşya aldırmanız gerekli. Çünkü bu takımın başka bir kazanma şartı yok. Kennen ve Jarvan ile birlikte iyi bir takım savaşı potansiyeli de olan 1907 Fenerbahçe şampiyon seçim ekranında gayet iyi iş çıkardı.

●● Galatasaray Espor: GBM bir kez daha Xerath seçimine yöneldi. Ragner ise Mordekaiser seçerek takımına savaşlarda çok iyi liderlik etti. Husky Rider-Dumbledoge ikilisi alt koridordan ne önde ne geride çıktı. Bu onlar için pek de istedikleri senaryo değildi çünkü Draven 20 minyon fark yemişti. Dumbledoge Rakan ile takım savaşlarında sürekli tüm rakibi oyalayarak takım arkadaşlarına yeterli zamanı kazandırdı.

Maçın Özeti:

GBM ilk maçtaki gibi ekstrem bir performans göstermese de yine kusursuza yakın bir Xerath oyunu geçirdi. Balkhan Nocturne ile güzel savaşlar başlattı ve Koruyucu Melek ile gerekli zamanı kazandı takımı için. Ragner bu oyunda takımına liderlik edebilecek olgunluğa eriştiğini gösterdi bizlere. Takımını arkasına aldı ve çok doğru yerlerde ultisini kullanıp Untara’yı savaş dışı bıraktı. Koridorda yediği baskına ölmesine rağmen oyuna iyi tutunmayı başardı.

Draven gibi bir nişancıyla agresif oynamanız gerekir. Husky Rider bunun bilincindeydi bugünkü maçlarda. Attığı agresif sıçralarla birlikte savaşlarda rakiplerini birer balta ile yarı can bırakarak savaş dışı etti.

Bir kez daha takım olarak daha iyi oynayan taraf Galatasaray Espor oldu. Maçları ne bir kişi kazandırdı ne de bir kişi kaybettirdi. Günümüz metasında tek bir şampiyonun oyun taşıma ihtimali pek yok. Bu yüzden Bolulu’nun çabaları seri boyunca yetersiz kaldı.

Eğer 1907 Fenerbahçe lig aşamasında 2. Haftada Luger-Hades ikilisiyle oynadıkları ve kazandıkları Royal Youth karşılaşmasından sonra oyuncu değişikliğine gitmeyip aynı şekilde devam etselerdi, belki de işler onlar için daha kolay olacaktı. Gözle görülür olan taktiksel sorunları ve uyum sorunlarını bu uzun süre içerisinde çözmeyi deneyebilirlerdi.