Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri VALORANT Karakter Rehberi: Raze

VALORANT Karakter Rehberi: Raze

Serimizin bu bölümünde, Bombacı Mülayim Raze’i ağırlıyoruz. Oyunun Kapalı Betası’nın ilk günlerinden itibaren büyük bir tartışmalara neden olan Raze, bütün yetenekleriyle rakibe hasar verebilen tek ajan konumunda.

Yukarıda da belirttiğim gibi, Raze bütün yetenekleri ile rakiplerine hasar verebiliyor. Bunu yaparken kendi takım arkadaşları da hasarlardan nasibini alabiliyor. O yüzden yetenekleri kullanırken dikkatli kullanmalıyız. Peki Raze’in yetenekleri neler ve karakteri oynarken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Bombot (C)

Raze, yere bir robot bırakır. Robot görüş açısına giren ilk düşmana kitlenir, hızlıca ona doğru gider ve hasar vererek patlar. Hasar yiyen rakibin eğer zırhı yoksa, ölür.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Bombot yeteneği takım arkadaşlarınıza hasar vermiyor. Bu yüzden şanslısınız. Dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
 2. Bombot, genelde bir yerde rakip var mı yok mu öğrenmek istediğinizde kullandığınız bir yetenek. Rakibini görür görmez kitlenmesi sayesinde, düşman hakkında oldukça bilgi toplayabiliyor.
 3. Üzerinize hızlı gelen rakibin hızını kesmek için robotunuzu kullanabilirsiniz. Bırakın rakibiniz kısa bir süre de olsa ona odaklansın.
 4. Yeteneğinizi yem olarak kullanabilirsiniz. Düşman robotu gördüğünde ona odaklanacak ve ateş edecek. Tam bu esnada ortaya çıkarak başka yere odaklanmış rakibinizi haklayabilirsiniz.

 

 • Renk Tesirli Bomba (E)

Raze, eline patlayıcı bir bomba alır ve fırlatır. Fırlatılan bomba patladıktan sonra parçalara ayrılır. Her iki durumda da bombalar hasar verir.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Renk Tesirli Bomba, maruz kalan herkese hasar veriyor. Yani yanlışlıkla kendinizi veya takım arkadaşlarınızı öldürmemeye dikkat edin.
 2. Bu yetenek, FPS oyunlarında görmeye alışık olduğumuz “Frag Grenade” ile neredeyse aynı konumda. Bombayı nereye doğru kullanırsanız kullanın, rakibiniz oradan kaçmak zorunda. Eğer kaçmazsa ölür. Bu kadar basit.
 3. Düşmanlarınıza tonlarca hasar verebileceğiniz bu tesirli bomba, hem defansta hem atakta oldukça kullanışlı. Ajanımızın imza yeteneği konumundaki Renk Resirli Bomba, rauntta sadece 1 kez kullanılabiliyor. Eğer raunt içinde 2 kill alırsanız, bombanızı tekrar kullanabiliyorsunuz.

 

 • Patlayıcı Çanta (Q)

Raze, belli bir zaman içinde patlayan ve herkese hasar veren bir çanta fırlatır. Bu çanta tekrar aktive edilerek zamanı beklenmeden patlatılabilir. Rakip tarafından yok edilebilir ve duvarlara yapışabilir.

Nasıl Kullanılmalı?

 1. Patlayıcı Çanta’yı kullanırken takım arkadaşlarınıza hasar vermeniz çok olası. Bunun sebebi ise kullanımının farklılığı. Patlayıcı Çanta’yı tam altınıza atabilir, üstünde zıpladıktan sonra çantayı patlatıp, kendinizi daha yüksek seviyelere zıplatabilirsiniz. Bunu yaparken etrafınıza dikkat etmezseniz, takım arkadaşlarınıza zarar verirsiniz.
 2. Bu yetenek, Raze yetenek setindeki en kullanışsız yetenek gibi gözükse de ajana alıştıkça Patlayıcı Çanta’nın önemi ortaya çıkıyor. Yeteneğin menzili her ne kadar kısa olsa da denk geldiğinde kaçınılması çok zor.
 3. Patlayıcı Çanta’yı raunt başına en fazla 2 adet satın alabiliyor ve kullanabiliyorsunuz. Yeteneğin her ikisini de bir rakibe tutturduğunuz zaman, rakibinizin zırhını ve canının bir parçasını almış oluyorsunuz.
 4. Çantayı kullanarak kendinizi kutuların üstüne yerleştirip, rakibinizi şaşırtabilirsiniz.

 

 • Nefes Kesen (Ulti)

Raze bir roket atar kuşanır, bu roket atardan fırlattığı roket büyük bir alana çok yüksek bir hasar verir. Bu roket rakibinize yakın bir alanda patlarsa, rakipten en azından bir kişi eksilmiş demektir. Dikkat edin, roket size de zarar verebilir.

Nasıl Kullanılmalı

 1. Diğer yeteneklerin yanı sıra ultinin çok fazla kullanım alanı yok. ROKETATARI KUŞAN VE RAKİPLERİNİ ÖLDÜR. Hepsi bu.

Oyunumuzun deli kızı Raze’in rehberi bu kadar. Serilerimizin diğer bölümlerinde görüşmek üzere. Duymak istediklerinizi, yazıdaki eksikleri yorumlarda belirtmeyi unutmayın!